fb

TEOG Nedir? TEOG Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Görüntülenme Sayısı: 2790

TEOG Sınavı Nedir?Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) ve Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) sonuçları açıklandı. Öğrencilerin heyecanla beklediği sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı klavuzla açıklandı.

TEOG Sonuçları Açıklanıyor! TEOG Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?-1

TEOG Sonuçları Ne Zaman, Nereden Açıklandı?

Saat 10.00 itibariyle hem sonuçlar hem de kontenjanlar açıklandı. YEP ile öğrenci alan okulların TEOG sonuçları bugün meb.gov.tr ve e-okul üzerinden açıklandı. Aileler / öğrenciler siteden “Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş” butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabileceklerdir. Giriş işleminin devamında “Öğrenci T.C. Kimlik No” ve “Öğrenci Okul No” bilgilerini girdikten sonra “e-Okul Veli Bilgilendirme” sistemi üzerinden sonuçlar görülecektir.

TEOG Nedir?

TEOG açılım olarak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemidir. Bu sistemde 8. Sınıf öğrencileri 12 dersten merkezi ortak sınava girerler. Sınava girilen dersler; T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Fen ve Teknoloji, Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Matematik ve Yabancı Dil’dir. İlk dönem 6, ikinci dönemde 6 olarak toplamda 12 sınav yapılır. Her sınavda 20 soru vardır. Sorular çoktan seçmelidir. Yanlış sorular doğruları götürmemektedir. Öğrencilerin mazaret hakkı vardır.

TEOG Sınavına Hazırlanırken Tercih Edebileceğiniz Özel Ortaokullar;

Ted Rönesans Koleji Ortaokulu Özel Enka Okulları Ortaokulu Özel Cevizlibağ Doğa Koleji Ortaokulu Özel Bahçeşehir Koleji Beylikdüzü Ortaokulu Özel Mektebim Okulları Beykent Ortaokulu TEOG Sonuçları Açıklanıyor! TEOG Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?-2

TEOG Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Öğrenciler TEOG sınavında; Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, fen ve teknoloji, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil derslerinden 20’şer soru cevaplamıştır. Öğrencilerin sınavda yapmış olduğu doğru soru sayısı toplam soru sayısına bölünüp 100 ile çarpılarak sınav puanı hesaplanır. Her ders için ayrı ayrı bu işlem yapılır. En son olarak bu puanlar ağırlıklandırılarak toplanır ve Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP) puanı hesaplanır.

AOSP Nasıl Hesaplanır?

AOSP yani Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanını hesaplarken öğrencilerin sınava girdiği Türkçe, fen ve teknoloji ve matematik dersleri için 4, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlâk bilgisi ve yabancı dil dersleri için de 2 katsayısı o dersin puanı ile çarpılır. Tüm bu puanların toplanması sonucunda her öğrenci için 700 tam puan üzerinden Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı hesaplanmış olur.

TEOG Sonuçları Açıklanıyor! TEOG Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?-3

TEOG Sınavının Ardından Tercih Edebileceğiniz Liseler;

Özel Teknoloji Ve İnsan Koleji Lisesi Vega Okulları Bahçeşehir Lisesi Özel Akşemsettin Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Özel İstek Okulları Uluğbey Anadolu Lisesi Özel Çevre Koleji Lisesi

Tercih İşlemleri Nasıl Yapılacak? Kaç Okul Tercih Edilecek?

Tercihler öğrenci ya da veli tarafından e-okul üzerinden ya da herhangi bir ortaokul ile imamhatip okulu müdürlüklerinde yapılacaktır. Özel okula kayıt yaptıracak olan öğrenciler, herhangi bir tercihte bulunmayacaktır. Her öğrenci en fazla 25 okul tercih edecektir. Tercihler en son 24 Temmuz 2017 saat 17.00’a kadar yapılacaktır.

TEOG Sonuçları Açıklanıyor! TEOG Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?-4

Tercihler Bitti. Peki, Okullar Ne Zaman Açılacak?

2017-2018 eğitim yılı 18 Eylül 2017 Pazartesi günü sabahında başlayacak. Bu yıl; okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki beşinci sınıf öğrencileri, 18 Eylül haftasında eş zamanlı olarak derslere başlayacaktır.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 09 Haziran 2017 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
TEOG Sonuçları Açıklandı - TEOG YEP Puanı Sorgulama TEOG sonuçları açıklandı. Açıklanan TEOG YEP puanlarınızı hemen görüntüleyin.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Antalya Bahçeşehir Koleji Ortaokulu Özel Okul
Özel Antalya Bahçeşehir Koleji Ortaokulu

okulumuzun öğretmeleri ve anne babalar yavrularımızla her zaman her şeyin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Bunun sonucunu...

Özel Bahçeşehir Koleji Etiler Ortaokulu Özel Okul
Özel Bahçeşehir Koleji Etiler Ortaokulu

Okulun gerek Tübitak gerek Bahçeşehir üniversitesi ile ortaklaşa olarak yürüttükleri projelere ve projelerin öğrencileri...

Özel Acar Koleji Ortaokulu Özel Okul
Özel Acar Koleji Ortaokulu

Öğretmenleri ve kurucularıyla her yönüyle ilgili bir kurum. Sınıflar eğitim öğretime elverişli ve öğrencinin bireysel ta...

11400 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!