fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

İki Sene Anaokuluna Gitmek

Görüntülenme Sayısı: 27012

Çocuğunuzu anaokuluna erken yaşta başlattıysanız ve ilkokula başlamasına daha en az 1 yıl varsa bu soru arada aklınıza mutlaka takılacaktır.

İki Sene Anaokuluna Gitmek

İki sene anaokuluna gitmenin bir zararı yoktur

Okul öncesi eğitim çocuğun sosyalleşmesi, sosyalleşirken öğrenmesi, öğrenirken eğlenmesi, oyun kurması, kendini özgürce ifade edebilmesi, yaratıcılığını ortaya çıkarması açısından oldukça önemlidir. Çocuğun bu yeteneklerini ortaya çıkaracak ve geliştirecek bir okul bulunması da o derecede önemlidir. Anaokuluna başlama yaşı 48 ay ve sonrası olduğu için 4 yaşını doldurmuş bir çocuk başladığında ilkokula başlayana kadar en az 2 yıl anaokuluna gidecek demektir. Çocuğunuzun üst üste 2 sene anaokuluna gitmesinin herhangi bir zararı yoktur aksine çocuğun ruhsal ve fiziksel gelişimi açısından faydalıdır. Ancak 2. sene okula yollarken dikkat etmeniz gereken birtakım okul kriterleri olacaktır.

Anaokuluna 2. Sene yollarken nelere dikkat etmeliyim?

  • Öncelikle eğer çocuğunuzun şu anda bulunduğu okuldan memnunsanız rahatlamanızda fayda var.
  • 2. Sene öğretmen değişikliği olacaksa (öğretmenin değişmesi farklı yöntemleri olan eğitimci görmesi açısından faydalı bir deneyim olabilir) öğretmenin yaklaşımının çocuğunuzun karakter yapısına uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Örneğin disiplinli ve kuralcı bir öğretmenden tam tersi bir yaklaşımda bir öğretmene geçen çocuklar bocalayabilirler.
  • Devam edilen sınıfın yaş gruplarının aynı olmasına özen göstermelisiniz. 5 yaş grubuyla 6 yaş grubunun karma olduğu bir eğitim ortamında fiziksel ve zihinsel gelişiminden dolayı daha küçük olan çocuklar kendilerini başarısız hissedebilir ve bu da özgüven kaybına neden olabilmektedir.
  • Çocuğunuz ilk sene okula istemeyerek ve mutsuz gittiyse aynı okulda ısrar etmemeniz olumlu bir davranış olacaktır. Başka bir okul, yeni bir ortamın çocuğun okul algısını pozitif yönde değiştirmesine katkısı olabilir.
  • Çocuğa uygulanan müfredatın yaşıyla paralel gitmesine dikkat ediniz. Bir sene önce uygulanan eğitimle aynı eğitimin uygulandığını görmemek için okul başlarken sene içinde uygulanacak öğretim programı hakkında bilgi edininiz.
  • İstanbul bölgesinde okul arayışındaysanız İstanbul okulları listesini incelemeyi unutmayın.
  • Ankara bölgesinde okul arayışındaysanız Ankara okulları listesini incelemeyi unutmayın.
  • İzmir bölgesinde okul arayışındaysanız İzmir okulları listesini incelemeyi unutmayın.
  • Antalya bölgesinde okul arayışındaysanız Antalya okulları listesini incelemeyi unutmayın.
Bu makale Esin Acartürk tarafından 23 Aralık 2015 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Okul Öncesi Eğitimde Eğitim Ortamlarının Özellikleri Okul öncesi eğitim kurumuna başlayan çocuklarınızın gün içinde zamanının büyük çoğunluğunu geçireceği iç mekanlar nasıl olmalıdır?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ödül Anaokulu Özel Okul
Özel Ödül Anaokulu

En olumlu yani bu okul ticarethane degil burasi evladimi bıraktığım da gozumun arkada kalmadigi para icin değil isini se...

Özel Dünya Barışı Kreş ve Anaokulu Özel Okul
Özel Dünya Barışı Kreş ve Anaokulu

Eve yakın olması sebebiyle tercih ettiğimiz bu kreşte kızım çok mutlu oldu. Özellikle öğretmenleri Rukiye ve Yasemin say...

Özel Zinde Okulları Anaokulu Özel Okul
Özel Zinde Okulları Anaokulu

Çocuk odaklı eğitim uygulamasıyla mutlu çocuklar yetiştiren bir okul Zinde Okulları. Bir ayağıyla değerlerine sıkı sıkı...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum