fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Okuma Öncesi Çocuğunuza Nasıl Destek Olursunuz?

Görüntülenme Sayısı: 2691

Okuma-yazmayı öğrenme süreci okul olgunluğuna sahip olamayan çocuklar için oldukça zorlu ve karmaşık bir süreçtir. Çocuğum okula hazır mı? sorusunu sormadan önce çocuğunuzu okula hazırlamanız gerekmektedir. Çocuğu okula hazırlamak; çocuğu uzun, dikkat gerektiren ve aşamalı bir öğrenme sürecine hazırlamak demektir.

Okuma Öncesi Çocuğunuza Nasıl Destek Olursunuz?

Yönergelere Uygulayabilmeli

Bir çocuğun akademik bir öğrenim sürecine hazır olmasının ilk gereklerinden biri “yönerge” alabilmesidir. İkili ve üçlü yönergeler vererek bunları uygulamasını isteyebilirsiniz. Örneğin: Şimdi resim defterini aç, resim defterinin ortasına yeşil kalemle bir kare çiz. Çocuğunuz yönergeleri dikkatle dinleyip uyguladıkça yönergelerinizi aşama aşama karmaşıklaştırabilirsiniz. “Defterini aç, yeşil kalemler bir kare çiz, çizdiğin karenin içine 2 tane kırmızı elma yap." vb…

Bol Bol Kitap Alıştırması Yapın

Bol bol çocuk kitapları alabilirsiniz. Çocuk kitaplarını incelemek, dinlemek, yorumlamak çocuğun hayal dünyasını genişletir. Ayrıca dil gelişimini güçlendirir. Yeni aldığınız resimli bir kitabı okumadan önce sadece resimlerine bakarak çocuktan kendi hikayesini oluşturmasını isteyebilirsiniz. Sonrasında kitabı okuyup, kitaptaki hikayeyle çocuğunuzun hikayesi arasındaki benzerlikler ve farklılıklar üzerinde konuşabilirsiniz. Beraber resimler çizerek bir hikaye oluşturup çocuğunuzun cümleleriyle bunu kitap haline getirebilirsiniz. Sonrasında oluşturduğunuz hikayeyi dramayla (bir evcilik oyunu gibi) canlandırabilirsiniz.

Televizyonsuzluğu Alıştırın

Çocuğunuzu salondan çıkartıp salondaki küçük bir eşyanın yerini değiştirin. Daha sonra çocuğunuzu salona alıp nerede değişiklik yaptığınızı bulmanızı isteyerek eğlenceli dikkat çalışmaları yapabilirsiniz. Her akşam belli bir süre televizyonu kapatıp serbest zaman etkinliği yapabilirsiniz. Siz kitabınızı okurken çocuğunuz çeşitli materyallerden kesme yapıştırma ya da daha farklı bir etkinlik yapabilir. Burada amaç her aile bireyinin teknoloji olmadan farklı etkinliklerle ilgilenmesidir. Okula başladığında bu zaman dilimini ödev yapma zamanı olarak değiştirebilir ya da ayrı bir ödev zamanı oluşturduğunuzda çocuğunuzun uyumunu kolaylaştırabilirsiniz. Okula başladığında ödev bir sorun olmaktan çıkar.

Diğer Etkinlikler

  • Aile üyelerinden birinin gözünü kapatarak çocuğa farklı bir çorap ve tişört giymesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra gözü kapalı kişi çorabın ve tişörtün çeşitli özelliklerini sorarak hangi tişört ve çorabı giydiğini bulabilir. Burada çocuğun hem bağımsız giyinme becerisini güçlendirip hem de tanımlama yapmasını sağlamış olursunuz.
  • Tüm aile bireyleri bir araya toplanıp eksik cümle tamamlamaca oynayabilirsiniz. Örneğin; “Ben bugün…” cümlesi tamamlanabilir, söylenen bir eylemi başka bir aile üyesi söylememeli ve 3 tur sorduktan sonra, bir kişi seçilerek o kişinin söylediği cümleleri hatırlıyor musun? diye sorularak hafıza çalışması da yapabilirsiniz.
  • Sırasıyla 5-6 kelime söyleyip ona tekrar ettirebilir ilerledikçe kelimeleri artırarak keyifli dikkat çalışmaları yapabilirsiniz.
  • Çocuğunuzla belli sürelerde masa başında çalışabileceğiniz gibi bu çalışmaların çoğunu kağıt-kalem olmadan tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış dikkat geliştirme oyunlarıyla çeşitlendirmenizi öneririz. Çocuk sizinle eğlenirken öğrenmeli ve kendini geliştirebilme ki bir sonraki öğrenme becerisine motive olsun. Unutulmamalı ki eğlenceli ve yaratıcı her yeni öğrenme deneyimi çocuğunuzu bir sonraki öğrenmeye daha istekli bir şekilde hazırlar.
Bu makale Elif Biçer tarafından 10 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Özel İlkokul Tercih Ederken Yardımcı Olacak İpuçları Çocukların ilkokul döneminde gideceği okulu belirlemek için hangi kriterlere önem verilmelidir? İlkokul seçimlerinde nelere dikkat edilmelidir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ataşehir GEN Gelecek Nesiller Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ataşehir GEN Gelecek Nesiller Koleji İlkokulu

Okul seçimi bir anne ve babanın çocuğunun geleceği için verebileceği en önemli kararlardan biridir.Bizim isteğimiz kızım...

Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu

Okula kayıt için ilk geldiğim gün personel ve okul müdürünün karşılaması çok sıcak ve ilgiliydi yeni bir okul olmasına r...

Özel Soğanlık Sınav Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Soğanlık Sınav Koleji İlkokulu

Her sabah güne sabah sporuyla başlıyor öğrenciler Side to Side sistemi de mükemmel

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum