fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

İnce Motor Becerileri Gelişimi

Görüntülenme Sayısı: 73998

İnce motor becerileri çocuğunuzun el ve parmaklarındaki küçük kasları yönetebilme becerisidir. İnce motor becerileri gelişimi çocuğunuzun daha ilk aylarında etrafındaki oyuncak ve çeşitli nesneleri yakalaması, kavrayabilmesi ile başlamaktadır.

İnce Motor Becerileri Gelişimi-2

İnce Motor Becerileri Nasıl Gelişir?

İnce motor becerilerin gelişim aşamalarında 3 alan dikkatimizi çekmektedir.

 • El ile kavrama: Bebeğinizin çevresindeki nesneleri ve oyuncakları gelişi güzel tutması ile başlayan bir süreçtir. İlk aylarda “yakalama refleksi” mevcuttur ve çevresindeki her şeyi yakalayarak ağzın götürmek istemektedir. Zamanla bu daha kontrollü yapmaya başlayacaktır.
 • Parmak ile kavrama: Bebeğinizin el kasları gelişmeye başlayıp, bu beceriler ile ilgili deneyimleri arttıkça parmaklarını da daha fazla kullanmaya başlayacaktır.
 • El-göz koordinasyonu kurma: Çocuğun el göz koordinasyonu kurabilmesi yaklaşık 4. aydan itibaren nesne sürekliliğini kazanması ile birlikte, hareketli nesneleri takip etmesi ve yakalayabilmesi ile başlayan bir süreçtir. Çocuk çeşitli deneyimlerde bulunarak parmak ve el kaslarını kontrol edebilir ve hem el ve parmaklarına hem de kavradığı nesneye odaklanarak istediği aktiviteleri gerçekleştirebilir.

Yukarıda bahsedilen 3 aşama adım adım bir bütünü oluşturmakta ve ilkokul döneminde yazı yazmayı öğrenebilmesini ve yazabilmesini sağlamaktadır.

Yaşlara Göre İnce Motor Beceri Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

İnce Motor Becerileri Gelişimi-3

4-5 Yaş İnce Motor Becerileri Gelişimde Yapılabilecekler

Çocuğunuzun kreşe başlama yaşı olması ile birlikte akademik becerilerde de artış olan bir dönemdir. Bu dönemde çocuğunuz kalem tutma becerilerinde de uzmanlaşmaya başladığı için;

 • El tercihinin oturmuş olması gereklidir.
 • Kendi ismini yazabilir ya da yazıldığında kopyalayabilir.
 • Çizgi dışına çıkmadan sınırlı alanda boyama yapabilir.
 • Gösterildiği şekilde kağıt katlama yapabilir.
 • Bağımsız olarak düzgünce makas kullanabilir.
 • Temel şekilleri kopyalayarak çizebilir. (kare, üçgen, dikdörtgen)
 • Bağımsız olarak hamurdan ve kilden şekiller yapabilir.
 • Fermuarın alt kısmını birbirine geçirebilir ve çekebilir.
 • Çocuğunuzun ince motor gelişimi için gereken eğitim anlayışı ve aktiviteleri sağlayan en iyi okulu bulmak için Anaokulu Listemizi hemen inceleyin.

4-5 Yaş İnce Motor Becerilerini Geliştirici Aktiviteler

Bu dönemde çocuğunu ile birlikte adam çizme, aklından geçen nesne ve olayların resimlerini çizme, çeşitli kesme ve yapıştırma çalışmaları yapma gibi aktivitelerde bulunulabilir. Düğme ilikleme, farklı boyuttaki deliklerden ip geçirme, bardağa dökmeden sıvı doldurma ve taşıma gibi çalışmalar yapılabilir. Aşağıda bazı ince motor beceriler için aktivite resimleri yer almaktadır.

Bu makale Elif Biçer tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
2-5 Yaş İnce Motor Beceri Destekleyici Etkinlikler İnce motor becerileri hangi etkinliklerle desteklenebilir? Evde çocukların motor becerileri nasıl desteklenmelidir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Pembe Mavi Yuvam Anaokulu Özel Okul
Özel Pembe Mavi Yuvam Anaokulu

KIZIM 2 YILDIR SEVEREK DEVAM ETMEKTE. BÖLGEMİZDEKİ EN KALİTELİ KURUM.OKUL GEREK FİZİKİ YAPISI GEREKSE KURUCULARININ EĞİT...

Özel Ödül Anaokulu Özel Okul
Özel Ödül Anaokulu

En olumlu yani bu okul ticarethane degil burasi evladimi bıraktığım da gozumun arkada kalmadigi para icin değil isini se...

Özel Beylikdüzü Mavi Pembe Anaokulu Özel Okul
Özel Beylikdüzü Mavi Pembe Anaokulu

Mavi Pembe Egitim kurumlarının Zeytinburnu şubesinde oğlum 1 sene eğitim gördü.Okul idaresi,öğretmen potansiyeli en önem...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum