fb

İnce Motor Becerileri Gelişimi

Görüntülenme Sayısı: 9669

İnce motor becerileri çocuğunuzun el ve parmaklarındaki küçük kasları yönetebilme becerisidir. İnce motor becerileri gelişimi çocuğunuzun daha ilk aylarında etrafındaki oyuncak ve çeşitli nesneleri yakalaması, kavrayabilmesi ile başlamaktadır.

İnce Motor Becerileri Gelişimi-2

İnce Motor beceriler nasıl gelişir?

İnce motor becerilerin gelişim aşamalarında 3 alan dikkatimizi çekmektedir.

 • El ile kavrama: Bebeğinizin çevresindeki nesneleri ve oyuncakları gelişi güzel tutması ile başlayan bir süreçtir. İlk aylarda “yakalama refleksi” mevcuttur ve çevresindeki her şeyi yakalayarak ağzın götürmek istemektedir. Zamanla bu daha kontrollü yapmaya başlayacaktır.
 • Parmak ile kavrama: Bebeğinizin el kasları gelişmeye başlayıp, bu beceriler ile ilgili deneyimleri arttıkça parmaklarını da daha fazla kullanmaya başlayacaktır.
 • El-göz koordinasyonu kurma: Çocuğun el göz koordinasyonu kurabilmesi yaklaşık 4. Aydan itibaren nesne sürekliliğini kazanması ile birlikte, hareketli nesneleri takip etmesi ve yakalayabilmesi ile başlayan bir süreçtir. Çocuk çeşitli deneyimlerde bulunarak parmak ve el kaslarını kontrol edebilir ve hem el ve parmaklarına hem de kavradığı nesneye odaklanarak istediği aktiviteleri gerçekleştirebilir.

Yukarıda bahsedilen 3 aşama adım adım bir bütünü oluşturmakta ve ilkokul döneminde yazı yazmayı öğrenebilmesini ve yazabilmesini sağlamaktadır.

Yaşlara göre ince motor beceri gelişimi nasıl olmalıdır?

İnce Motor Becerileri Gelişimi-3

4-5 yaş ince motor gelişimde yapılabilecekler

Çocuğunuzun kreşe başlama yaşı olması ile birlikte akademik becerilerde de artış olan bir dönemdir. Bu dönemde çocuğunuz kalem tutma becerilerinde daha uzmanlaşmaya başladığı için;

 • El tercihinin oturmuş olması gereklidir.
 • Kendi ismini yazabilir ya da yazıldığında kopyalayabilir
 • Çizgi dışına çıkmadan sınırlı alanda boyama yapabilir
 • Gösterildiği şekilde kağıt katlama yapabilir
 • Bağımsız olarak düzgünce makas kullanabilir
 • Temel şekilleri kopya etme (kare, üçgen, dikdörtgen, çarpı, kare)
 • bağımsız olarak hamurdan ve kilden şekiller yapar
 • Fermuarın alt kısmını birbirine geçirebilir ve çekebilir

4-5 yaş ince motor beceri geliştirici aktiviteler

Bu dönemde çocuğunu ile birlikte adam çizme, aklından geçen nesne ve olayların resimlerini çizme, çeşitli kesme ve yapıştırma çalışmaları yapma gibi aktivitelerde bulunulabilir. Düğme ilikleme, farklı boyuttaki deliklerden ip geçirme, bardağa dökmeden sıvı doldurma ve taşıma gibi çalışmalar yapılabilir. Aşağıda bazı ince motor beceriler için aktivite resimleri yer almaktadır.

Bu makale Elif Biçer tarafından 03 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
2-5 Yaş İnce Motor Beceri Destekleyici Etkinlikler Her yaşın kendine has beceri gelişimi süre vardır. Bunları desteklemek için size önerilerimiz.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Okul
Özel Florya Amerikan Anaokulu Çocuğunuzu güvenerek bırababileceğiniz bir adres kesinlikle tavsiye ederim gözümüz arkada kalmadı teşekkür ederim
Hemen İncele
Özel Okul
Özel Ataşehir Ekol Anaokulu Hayvan barınağı, oyun parkı, doğal çimden oluşan oyun alanı ve sebze bahçeleriyle kaliteli bir anaokulu. Bahçesi sanırım...
Hemen İncele
Özel Okul
Özel Cimcime Anaokulu Kızımızı bu okula gönderiyoruz sosyal aktiviteleri bakımından çok memnunuz. Pek çok geziler yapılıyor tiyatro, doğa gezi...
Hemen İncele
11079 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!