fb

İnce Motor Becerileri Gelişimi

Görüntülenme Sayısı: 16541

İnce motor becerileri çocuğunuzun el ve parmaklarındaki küçük kasları yönetebilme becerisidir. İnce motor becerileri gelişimi çocuğunuzun daha ilk aylarında etrafındaki oyuncak ve çeşitli nesneleri yakalaması, kavrayabilmesi ile başlamaktadır.

İnce Motor Becerileri Gelişimi-2

İnce Motor beceriler nasıl gelişir?

İnce motor becerilerin gelişim aşamalarında 3 alan dikkatimizi çekmektedir.

 • El ile kavrama: Bebeğinizin çevresindeki nesneleri ve oyuncakları gelişi güzel tutması ile başlayan bir süreçtir. İlk aylarda “yakalama refleksi” mevcuttur ve çevresindeki her şeyi yakalayarak ağzın götürmek istemektedir. Zamanla bu daha kontrollü yapmaya başlayacaktır.
 • Parmak ile kavrama: Bebeğinizin el kasları gelişmeye başlayıp, bu beceriler ile ilgili deneyimleri arttıkça parmaklarını da daha fazla kullanmaya başlayacaktır.
 • El-göz koordinasyonu kurma: Çocuğun el göz koordinasyonu kurabilmesi yaklaşık 4. Aydan itibaren nesne sürekliliğini kazanması ile birlikte, hareketli nesneleri takip etmesi ve yakalayabilmesi ile başlayan bir süreçtir. Çocuk çeşitli deneyimlerde bulunarak parmak ve el kaslarını kontrol edebilir ve hem el ve parmaklarına hem de kavradığı nesneye odaklanarak istediği aktiviteleri gerçekleştirebilir.

Yukarıda bahsedilen 3 aşama adım adım bir bütünü oluşturmakta ve ilkokul döneminde yazı yazmayı öğrenebilmesini ve yazabilmesini sağlamaktadır.

Yaşlara göre ince motor beceri gelişimi nasıl olmalıdır?

İnce Motor Becerileri Gelişimi-3

4-5 yaş ince motor gelişimde yapılabilecekler

Çocuğunuzun kreşe başlama yaşı olması ile birlikte akademik becerilerde de artış olan bir dönemdir. Bu dönemde çocuğunuz kalem tutma becerilerinde daha uzmanlaşmaya başladığı için;

 • El tercihinin oturmuş olması gereklidir.
 • Kendi ismini yazabilir ya da yazıldığında kopyalayabilir
 • Çizgi dışına çıkmadan sınırlı alanda boyama yapabilir
 • Gösterildiği şekilde kağıt katlama yapabilir
 • Bağımsız olarak düzgünce makas kullanabilir
 • Temel şekilleri kopya etme (kare, üçgen, dikdörtgen, çarpı, kare)
 • bağımsız olarak hamurdan ve kilden şekiller yapar
 • Fermuarın alt kısmını birbirine geçirebilir ve çekebilir

4-5 yaş ince motor beceri geliştirici aktiviteler

Bu dönemde çocuğunu ile birlikte adam çizme, aklından geçen nesne ve olayların resimlerini çizme, çeşitli kesme ve yapıştırma çalışmaları yapma gibi aktivitelerde bulunulabilir. Düğme ilikleme, farklı boyuttaki deliklerden ip geçirme, bardağa dökmeden sıvı doldurma ve taşıma gibi çalışmalar yapılabilir. Aşağıda bazı ince motor beceriler için aktivite resimleri yer almaktadır.

Bu makale Elif Biçer tarafından 03 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
2-5 Yaş İnce Motor Beceri Destekleyici Etkinlikler Her yaşın kendine has beceri gelişimi süre vardır. Bunları desteklemek için size önerilerimiz.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı KALEV Anaokulu Özel Okul
Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı Kalev Anaokulu

Atatürk ilkelerine bağlı, milli kültürkerine ve golabal değerlere saygılı, kendi diline hakim, yabancı dil olan ingilizc...

Özel Aydın Kids Anaokulu Özel Okul
Özel Aydın Kids Anaokulu

Özel Aydın Kids Anaokulu, Aydın Çocuk evi adı ile 27 yıllık eğitim veren kurum yeni okuluyla hizmetiniz. Bu tecrübelerin...

Özel Naz Anaokulu Özel Okul
Özel Naz Anaokulu

Oğlumu bu okula göndermiştim. Oğlum da biz de çok seviyorduk okulumuzu. Bizimki hala anlatırdurur ve çok özlüyor. Öğret...

11400 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!