fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Özel Anaokullarına Devlet Desteği Başvuruları

Görüntülenme Sayısı: 80905

Çocuğunuzun okul öncesi dönemdeyse ve özel okula göndermek istiyorsanız 2014-2015 eğitim öğretim döneminden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı özel anaokullarına devlet desteği sağlamaktadır.

Özel Anaokullarına Devlet Desteği Başvuruları

Eğitim-öğretim desteğinden yararlanmak isteyen veliler, öncelikle kayıt yaptırmak istedikleri kurum ile görüşerek, kurumun eğitim-öğretim desteğinden yararlanmak için listede bulunup bulunmadığını, şartların uygun olup olmadığını öğrenmesi gerekecektir. Özel okullarda devlet desteği başvuruları genellikle Ağustos ayında başlamaktadır. Ancak bu başvuru süreci her eğitim öğretim döneminde değişebilir. Bu yüzden dikkat ve takipte olmak gereklidir.

Çocuğunuzu özel bir okul öncesi eğitim kurumuna göndermek istiyorsanız..

Çocuğunuzu özel bir okul öncesi eğitim kurumuna göndermek istiyorsanız beklene şartları karşıladığınız durumda devlet desteği alabilirsiniz.Ancak çocuğunuzun kayıt yaptıracağınız eğitim döneminin Eylül ayı dikkate alınarak 48-66 ay arasında olması gereklidir. Alınan bu devlet desteği sadece 1 eğitim öğretim dönemini kapsayacak şekilde verilmektedir.

Okul öncesi özel okul devlet desteği şartları nelerdir?

Özel okul devlet desteğinden yararlanmak için TC vatandaşı olmak, daha önce okul öncesi eğitim için “eğitim-öğretim desteği” almamış olmak ve Ek 12 formundaki puanlamalardan uygun puanı almak gereklidir.

Özel Anaokullarına Devlet Desteği Başvuruları-2

Özel okul devlet desteği başvuru işlemleri nasıl yapılacaktır?

  • Özel okul devlet desteği başvurusu için belirtilen belgeleri hazırlayan veliler, öğrencilerinin kayıtlı oldukları resmi ya da özel okul müdürlüklerine giderek başvuruda bulunurlar.
  • Okul yönetimi velinin hazırlamış olduğu belgeleri (EK-12 formu) kontrol ederek, e-okulda “Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Destek Menüsü” üzerinden başvuru yapıp onaylar.
  • Veli başvuru yaptığına dair çıktının bir örneğini imza karşılığı alıp saklar.
  • Daha sonra eğitim ve öğretim desteği almaya hak kazanan öğrencilerin velileri yine okula giderek e-okul üzerinden 15 okul tercihi yaparlar.
  • Yerleştirme sonuçları ilan edilir ve teşvik kapsamında özel okula yerleşen öğrencilerin kayıt işlemleri tamamlanır.

Özel okul devlet desteği evrakları nelerdir?

  • Öğrencinin birlikte yaşadığı aile bireylerine ait (2015 yılı Nisan-Mayıs-Haziran aylarından birine ait) gelir durumlarını gösteren vergi dairesi, muhasebe birimleri veya ilgili kişi veya kurumlardan alınacak belge.
  • Varsa “Kira Gelir Taahhütnamesi” formu
  • Öğrencinin diğer kardeşlerinin öğrenim durumunu gösteren belge veya üniversitede okumaya hak kazandığını gösteren belge.

Başvuru ve kılavuza ulaşmak için linke tıklayınız.

Her hangi bir okula kaydı görünmeyen öğrencilerin başvuruları nasıl gerçekleştirilecektir?

Özel okul devlet teşviğinden yararlanmak isteyen ve herhangi bir okulda kaydı görünmeyen okul öncesi dönem öğrencilerinin velileri/vasileri, okul öncesi eğitim verilen resmi ya da özel okullara öncelikle kesin kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Daha sonra özel okullara verilen devlet desteğinden yararlanmak için, e-Okuldaki “Özel Kurumlar Eğitim ve Öğretim Desteği Menüsü” üzerinden başvuru yapabileceklerdir.

Ek-12 formuna göre puanlandırma nasıl yapılmaktadır?

Ek-12 formunda, öğrencinin birlikte yaşadığı ailenin durumu ile ilgili bilgi alabilmeleri için pek çok soru bulunur. Bu sorulara verilen cevapların karşısındaki puanlar toplanarak genel bir puan oluşturulur. Bu puana göre yerleştirmeler yapılır. Yerleştirmeler yapıldıktan sonra orada beyan edilen bilgiler ile ilgili gerekli belgeler, kayıt yaptıracakları özel okula teslim edilir. Doğru olmayan beyan durumlarında işlemler iptal edilmektedir.

Yerleştirme işlemleri nasıl yapılmaktadır?

Başvuru sürecinden sonra e-okul üzerinden okulların kontenjanları göz önünde bulundurularak, puan üstünlüğüne göre (EK-12 formundan alınan puanlar dikkate alınarak) yerleştirme yapılacaktır.

Bu makale Elif Biçer tarafından 21 Haziran 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Okul Öncesi Dönemde Öğrenme Güçlüğü Belirtileri Her gelişim probleminde olduğu gibi özel öğrenme güçlüklerinde de erken tanı çok büyük önem taşımaktadır. Öğrenme güçlüğü probleminin belirtileri nelerdir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Halkalı İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Halkalı İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Anaokulu

çocuğuma okulu sevdiren öğretmen, Duygu Öğretmen’dir. çıcuklarla kurduğum iletişim harika. onun sınıfından mezun olduğum...

Özel Mektebim Koleji Beykent Anaokulu Özel Okul
Özel Mektebim Koleji Beykent Anaokulu

Temizliğe ve disipline verdikleri önemi bildiğimden gönderdim çocuğumu. İyi ki de burayı tercih etmişiz.

Özel Pinokyo Çocuk Anaokulu Özel Okul
Özel Pinokyo Çocuk Anaokulu

Okulda çok fazla branş dersi yok açıkçası ama özellikle dil eğitimine önem vermeleri ve havalar müsait olduğu sürece her...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum