fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

Görüntülenme Sayısı: 3915

Artırılmış Gerçeklik (AG), sanal nesnelerin gerçek dünya ile harmanlandığı, aynı zamanda gerçek ve sanal nesnelerin birbirleri ile etkileşim içinde bulunduğu teknoloji olarak tanımlanmaktadır. Artırılmış gerçeklik uygulamaları pazarlama, emlak, sinema, cihaz kurulumu ve tamir, dekor, turizm, eğitim, alışveriş, lojistik, sanat, müzeler, oyun, askeri, inşaat vb. alanlarda kullanılmaktadır.

Artırılmış gerçeklik uygulamalarının eğitim alanında kullanımına bakıldığında temel amacın soyut kavramların öğrencilerin farklı duyularına hitap edecek şekilde somutlaştırması, sınıf ortamında görülmesi mümkün olmayan şeyleri göstermesi, farklı teknik donanımlara ihtiyaç duyulan ve tehlikeli olan deneyleri güvenli şekilde yapmayı sağlaması diyebiliriz. Artırılmış gerçeklik kullanılarak öğrencilere farklı ders içerikleri, daha gerçekçi ve birden çok duyuya hitap ederek daha kalıcı bir şekilde aktarılabilir. Yapılan araştırmalarda artırılmış gerçekliğin öğrencilerde problem çözme becerilerini geliştirdiği, diğer geleneksel yöntemlere ve içeriklere kıyasla öğrenmeyi ve motivasyonu olumlu yönde etkilediği, soyut kavramları somutlaştırılarak kavramların öğrenilmesinde kolaylaştırıcı rol oynadığı tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra artırılmış gerçeklik uygulamaları ile çalışırken gereken zihin yükünün, bilgisayar uygulamalarına göre de daha az olduğu gözlemlenmiştir.

Artırılmış Gerçeklik Uygulama Örnekleri

Augment, Space 4D+, Element 4D+, AR Anatomy 4D, Quiver, Animal 4D, HP Reveal/ Aurasma, GeoGebra (Geometri kısmı), Bookful, WWF Free Rivers, Google Expeditions, BBC Civilisations ve Metaverse eğitim alanında yaygın olarak kullanılan artırılmış gerçeklik uygulamalarıdır. Bunların çoğu özel olarak hazırlanmış kartlar veya düz yüzeyler kullanarak artırılmış gerçekliği sağlamaktadır. Uygulamalar, fen bilimleri derslerinde yaygın kullanımının yanı sıra matematik, sosyal bilgiler, Türkçe, yabancı diller, görsel sanatlar gibi derslere de dahil edilebilir. Hatta disiplinler arası olarak da kullanılabilir. Tüm bunların dışında, öğrenciler Unity yazılımı aracılığıyla kendi artırılmış gerçeklik uygulamalarını da hazırlayabilirler.

Quiver

Quiver sitesinden çıktı alınan boyama sayfalarının renklendirildikten sonra 3 boyutlu hale geldiği bir uygulamadır. Bu uygulama resimlerin kazanımlara uygunluğuna göre fen bilimleri, sosyal bilgiler, İngilizce ve Türkçe derslerinde kullanılabilir.

HP Reveal/Aurasma

Bu uygulama ile sıradan görseller bir videoya ya da sese dönüştürülebilir. Herhangi bir nesne veya görüntüye video eklenerek bir öğrenme materyali hazırlanabilir. Uygulama her ders ve kazanıma göre şekillendirilebilir. Videolarla zenginleştirilmiş panolar, sanal müzeler gibi farklı çalışmalar yapılabilir.

Bookful

Kitapların sayfalarını canlandırarak okuma ve dinleme olanağı sağlayan bir uygulamadır. Türkçe dil desteği olmadığı için İngilizce derslerinde kullanılabilir.

Google Expeditions

Bu uygulama ile tarih, bilim, sanat, kültür ve doğa gibi çeşitli dallara ait konular artırılmış gerçeklik yoluyla sınıfa taşınabilir. Uygulama için sadece bir mobil cihaz gereklidir ve düz bir yüzeyde görülebilir şekildedir. Kazanımlara uygun olarak farklı derslerde uygulanabilir.

Bu makale Umut Arslan tarafından 13 Mart 2020 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Almanya Eğitim Sistemi Almanya eğitim sistemi ne gibi farklılıklar içeriyor? Alman eğitim sistemi öğrencilerini nasıl yetiştiriyor? Öğrenciler kaç farklı seviyede eğitim alıyor?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Erse Anaokulu Şerifali Şubesi Özel Okul
Özel Erse Anaokulu Şerifali Şubesi

Okula başlamamızın üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen hissettirdiğiniz anlayış, sevgi, saygı, ilgi ve destek için...

Özel Hedef Akademi Okulları Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Hedef Akademi Okulları Anadolu Lisesi

Tek kelimeyle mükemmel bir eğitim. Daha başka özel okullarda da okudu oğlum. Hepsi şekil. Burada gerçek eğitim var. Şov...

Özel Yenibosna Ataköy Anaokulu Özel Okul
Özel Yenibosna Ataköy Anaokulu

Müdüründen servis şoförüne kadar pırıl pırıl insanların çalıştığı anaokulu. Öğretmenlerimiz zaten canımız ;)

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum