fb

Japonya Eğitim Sistemi

Görüntülenme Sayısı: 3496

Eğitim, kuşkusuz tüm dünyadaki insanlar için gelişmenin temel direğidir. Bu bağlamda her ülkenin, kendine özgü, kültürlerinden beslenen bir eğitim sistemi bulunmaktadır. Japonya eğitim sisteminde ise; altı yıl ilkokul, üç yıl ortaokul, üç yılda lise eğitimi verilmektedir. Zorunlu eğitim 9 yıl sürerken, öğrencilerin % 98'i zorunlu olmamasına rağmen lise eğitimini tamamlamaktadır. Küçük yaşlardan itibaren ahlak ve etik kavramlarını sıkça duyan Japon çocuklara öncelikle karakter ve davranış eğitimi verilir. Peki PISA sonuçlarına bakıldığına her geçen sene daha başarılı sonuçlar alan Japonya'da nasıl bir eğitim sistemi uygulanıyor? Japon eğitim sistemi hangi özellikleri ile ön plana çıkıyor? Japonya eğitim sistemine dair tüm detaylara bu makale üzerinden ulaşabilirsiniz.

Japonya'da Eğitim

Japonya'da 3 yaşındaki çocukların % 80'i 4 yaşındaki çocukların ise % 95'i okul öncesi eğitim kurumlarına gitmektedir. Aileler bu dönemde özel veya devlet kurumlarını tercih edebilmektedir. Devlet okullarını tercih eden velilerin okula vereceği ücret ise aldıkları maaş üzerinden belirlenmektedir.

Japon çocuklar ilkokula 6. yaşlarından sonra gelen Nisan ayının birinci gününe başlamaktadırlar. Klasik bir devlet okulunda sınıflar 40 kişilik öğrencilerden oluşmaktadır. İlkokul seviyesine geçen öğrenciler 6 senelik bu eğitim sürecinin ilk 3 senesinde aileleri ve çocukları strese sokacak sınavlarla karşılaşmamaktadırlar. Bu 3 sene içerisinde çocuklara karakter ve kişilik eğitimi verilmekte, doğaya ve hayvanlara saygı duyması gerektiği öğretilmekte ve iyi insan olmanın önemi üzerinde durulmaktadır. ilkokul 3. sınıftan sonra ise; Japonca, matematik, sosyal bilgiler, bilim, el sanatları, beden eğitimi ve ev ekonomisi gibi derslerle çocuklar gelişimlerini sürdürmeye devam etmektedir. Teknolojik altyapıları sağlam olan Japon okulları her geçen sene kendilerini güncellemekte eğitim süreçlerinin daha verimli ilerlemesi için internet aktif olarak derslerde kullanılmaktadır.

Japon ilkokullarında öğrenciler küçük takımlara ayrılarak eğitim almaktadırlar. Bu takımlar eğitimlerinin pir parçası olarak; haftada iki gün sınıflarını temizlemekte, bahçelerinde peyzaj çalışmaları yapmaktadırlar. Hep bir arada olan ilkokul öğrencileri yemeklerini öğretmenleriyle beraber yemekte, yemekler ise devlet tarafından finanse edilen "Okul Öğle Yemeği Merkezi" tarafından temin edilmektedir. Bu yemekler zengin besin değerleri sayesinde öğrenciler tarafından sevilmektedir.

Öğrenciler matematik derslerinde haftada ortalama 235 dakika geçirirler (diğer ülkelerde ortalama 218'dir), ancak dil ve fen derslerinde daha az zaman harcarlar, sırasıyla haftada 205 ve 165 dakikadır (diğer ülkelerde haftada ortalama 215 ve 200 dakikadır).

Japonya'daki devlet okullarını pazartesiden cumaya kadar eğitim vermektedir. Bazı okullarda ise cumartesi günleri de eğitime devam edilmektedir. Ortaokul ve liselerde her gün 6 ders olmaktadır. Dersler 50 dakika sürmekte ve derslerden sonra da sportif aktiviteler ve etkinlik çalışmaları başlamaktadır. Japonya'daki okulların % 90'ında jimnastik salonu, % 70'ine ise yüzme havuzu yer almaktadır. Devlet eğitim kurumlarında okula ait bir üniforma bulunmazken ortaokula geçildiğinde her okulun kendine özgü bir okul kıyafeti bulunmaktadır.

Japonya Eğitim Sisteminde Kulüp Aktivitelerinin Önemi

Öğrenci kulüpleri Japonya'nın okul eğitiminin karakteristik bir parçasıdır. Hemen hemen tüm ortaokul öğrenciler bir kulüp üyesidir ve o kulüpte aktif rol almaktadır. Öğretmenlerin rehberliğinde, spor, kültürel faaliyetler, sosyal aktiviteler ve aynı ilgi alanlarına sahip öğrenciler, derslerden sonra ve tatil günlerinde gönüllü olarak bir araya gelirler. Japon geleneksel spor ve kültürü etrafında dönen judo, kendo (Japon kılıç ustası), sado (Japon çay töreni), kado (Japon çiçek aranjmanı), shodo (Japon kaligrafi), vb.gibi çok sayıda öğrenci kulübü bulunmaktadır. Öğrenciler arasındaki dostluk bağını güçlendirmek okullar arası dostluk maçları düzenlenmektedir.

Japonya'daki Okullarda Akademik Takvim

Japonya'da eğitim dönemi nisan ayına başlayıp bir sonraki sene mart ayında son bulmaktadır. Okullar üç ayrı dönemde eğitim vermektedir. İlk dönem nisan - ağustos, ikinci dönem eylül - aralık, üçüncü dönem ise ocak - mart ayaları arasındadır. Birinci dönemin bitiminde 40 günlük bir yaz tatili başlamaktadır. ikinci dönemin bitimde 15 günlük bir kış tatili verilmektedir. Üçüncü dönemden sonraki tatil ise martın ortasında başlayıp nisanın başında bitmekte ve daha sonra yeni bir eğitim dönemine başlanmaktadır.

Bu makale Umut Arslan tarafından 11 Mart 2020 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Okullarda Koronavirüse Karşı Alınabilecek Önlemler Koronavirüsten korunmak için çocukların okulda alabileceği önlemler nelerdir? Okulda Koronadan korunmak için neler yapılabilir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Yeni Okul İlkokulu Özel Okul
Özel Yeni Okul İlkokulu

öğretmen seçiminde titiz olmalarının sonucu olarak kaliteli bir okul yaratıyorlar.

Özel Beylikdüzü Kırmızı Çilek Anaokulu Özel Okul
Özel Beylikdüzü Kırmızı Çilek Anaokulu

İyi tanımışım. İki çocuğumu ve kuzenimi kırmızı çilek ana okuluna gönderdik. Çok memnun kaldık. Çocuklarım hem güvende h...

Mev Koleji Özel Basınköy Anaokulu Özel Okul
Mev Koleji Özel Basınköy Anaokulu

Çocuğumu Mev'e gönderiyorum disiplinli bir okul eğitimi iyi oyun odaklı işleniyor dersler. Bir çok imkan mevcut okulda s...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum