fb

Çocuk ve Spor

Görüntülenme Sayısı: 1334

Bedenimiz ve beynimiz düzenli olarak egzersiz yapmaya programlıdır. Geçmişte insanlar yaşam koşullarından dolayı çok hareketliydiler, evrimsel geçmişte insanların bugün olduğumuzdan çok daha aktif oldukları bir gerçektir.

Günümüz şartlarında ise gerek mesleki dezavantajdan (8 saat boyunca masa başında, ekran karşısında ve kulakta telefon çalışma şekli) gerekse yaşam standartlarındaki değişimden (her gün bakkala, manava yürüyüp bir şeyler almak yerine haftada bir arabayla bir grosmarkete gitmek, saatlerce ekran başında tv seyretmek vb..) geçmişe göre giderek daha da hareketsiz hale geliyoruz.Sporun faydalarını hangi yetişkene sorarsak en az üç madde sıralar fakat çok azımız düzenli olarak spor yapıyoruz. Bir diğer kısım ise spor yapmayı diyet yapmanın bir parçası gibi düşündüğü için, keyif alınan ve sevilen bir aktivite olarak değil de gerekince yapılan bir aktivite olarak görüyor. Peki ya çocuklar?

Çocuk ve Spor

“Çocuğunuz kitap okurken beynini kullandığı çok açıktır, ama futbol oynarken yine beynini kullandığını fark etmeyebilirsiniz. “

(Çocuğunuzun Beynine Hoşgeldiniz, 15. Bölüm)

Gerçekten de çoğu anne-baba bunu fark etmeyerek çocuğun sporla geçirdiği vakti zaman kaybı olarak görür. Çocuk profesyonel ortamlarda öğrendiği spor dalını o ortam dışında uyguladığında bu gereksiz, oyalayıcı görülür ve bu zamanını daha akademik becerilere ayırması istenir. Oysa ki çocuk spor yaparken (bunu arkadaşlarıyla basitçe top oynarken bile yapabilir) konsantrasyonunu geliştirir. Özdenetimini sağlar, iradesi güçlenir ve olumlu anlamda başarıya güdülenir. Spor yapmanın çocuğun sağlığına faydaları, sağlıklı gelişimine katkıları zaten tartışılmaz. Motor kontrol ve bilişsel yeteneği için oldukça faydalıdır. Ve en önemlisi geleceğe yatırım yapmasıdır, düzenli spor alışkanlığı çocuğun beynini yaşlanana kadar sağlıklı tutmasına katkı sağlar.

Çocuklar her yaş dönemlerinde her sporu yapamazlar.

2-5 Yaş Aralığı: Genellikle denge kontrolü ile ilgili çalışmalar yapabilirler. Koşma, zıplama, sıçrama, atlama, yakalama gibi temel becerileri yapabilirler. Çoğunlukla oyun şeklinde bu egzersiz programları yürütülür ve her bir aktivite kısa sürelidir çünkü uzun süren bir aktiviteye bu yaş grubu uygun değildir.

6-9 Yaş Aralığı: Sporun temel hareketlerine geçme dönemidir. 6 yaşında bir çocuğun dikkat süresi yine çok uzun süreli olmayabilir. Yaş ilerledikçe bazı temel sporlara başlangıç yapıp takım oyunlarına doğru yönelebilirler. Elbette ilgi ve yetenekleri doğrultusunda.

10-12 Yaş Aralığı: Çocuk artık basketbol, futbol gibi kompleks spor oyunlarını oynayabilmektedir. Kurallara ve stratejiye dayalı oyunlara yatkın olurlar.

Yapılan pek çok araştırma spor yapmanın çocukların akademik başarılarını yükselttiğini gösteriyor. Şimdiye kadar bunun aksini kanıtlayan bir araştırma yayınlanmamıştır. Çocuk ve spor ilişkisini erken yaşlardan itibaren kazandırmak anne-babaların doğru yönlendirmeleri ve destekleri sayesinde olacaktır. Dikkat edilmesi gereken tek nokta ise çocukların yaş dönemlerine uygun spor dallarını seçmelerini sağlamak ve kendileri için tehlike oluşturacak spor dallarını seçmelerini engellemek. Özellikle kafa travması oluşturacak sporlara yaşlarından önce başlamamaları gerekir. Bu nedenle çocuklar arasında revaçta olan bazı sporlar risk grubunda olabilir. Seçiminiz çocuğunuzun ilgi ve yeteneği doğrultusunda, alanında uzman bir profesyonelin tavsiyesiyle yaşına uygun bir spor dalı olmalıdır.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 03 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
İlkokul Döneminde İnce Motor Gelişimi Çocukların ince motor gelişimi ileride akademik hayatlarını da etkileyeceği için çok önemlidir.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu

Gaziosmanpaşa bölgesinde işlerini profesyonelce yapan harika bir kolej. Şirin ve her türlü imkana sahip. Çok saygılılar....

Özel Zapyon Rum İlkokulu Özel Okul
Özel Zapyon Rum İlkokulu

Onu bunu bilmem ama okulun mimarisi benden 5 yıldız alır. :)

Özel Petek Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Petek Koleji İlkokulu

çocukların derslerinin yanında gönüllerince enerjilerini atabilecekleri doğa ile iç içe hayvanlarla ve bitkilerle birlik...

11404 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!