fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çoklu Zeka Kuramı

Görüntülenme Sayısı: 7578

Harvard'ın önemli psikologlarından Howard Gardner, çocukların beyinlerinde 8 farklı zeka kuramı olduğunu tespit etti. Bu teori son araştırmalarda ortaya çıkmış ve "öğrencilerin farklı zihinlere sahip olma derecelerini kanıtlamakta ve bu nedenle öğrenmek, hatırlamak ve bir şeyleri gerçekleştirmek her çocukta farklı şekillerde gerçekleşmektedir" demiştir. Çoklu zeka kuramı nedir? çoklu zeka kuramı olarak açıklanan bu 8 farklı zeka türü ne anlama geliyor? gelin birlikte inceleyelim.

Çoklu Zeka Kuramı

Başlangıçta, çoklu zeka kuramı adı altında bulunan 8 zeka türünün tamamına sahip olmak zor görünebilir. Bununla birlikte, bir ortam veya multimedya karışımı içine girdiğimizde, bu daha kolay hale gelir. Öğrenme stillerini anladığımız gibi, multimedyanın öğrencilere neden hitap ettiği ve medyanın bir karışımının neden daha etkili olduğu açık bir hale geliyor. Bir insanın somutlaştırabildiği veya bir sınıfın somutlaştırdığı birçok öğrenme tercihini tatmin eder. Müfredat gözden geçirildiğinde, öğrenme stiline uygun ortam seçerken çeşitli kararlar alınması gerektiğini gösteriyor.

Gardner bu kuramla; herkesin aynı konuyu aynı şekilde öğrenebileceğini varsayan bir eğitim sistemine meydan okuduğunu ve herkeste çoklu zeka kuramının parçaları olan 8 zeka türünün bulunduğunu ifade etti. Gardner çoklu zeka kuramı aşağıda belirtilen 8 farklı zeka türünden oluşmaktadır.

Çoklu Zeka Kuramı-1

Görsel-Mekansal Zeka

Mimarlar ve denizciler gibi fiziksel mekanın önemli olduğu meslekleri ele alalım. Bu meslek sahipleri çevrelerinden fazlasıyla haberdardırlar. Onlar çizmek, yapboz çözmek, harita okumak, hayal kurmak gibi olgularla yaşarlar. Çizimler, sözlü ve fiziksel imgeler yoluyla öğrenebilirler. Araçlar, modeller, çizelgeler, fotoğraflar, çizimler, 3 boyutlu modelleme, video, video konferans, televizyon, multimedya ve grafikler içeren metinler onlar için en iyi eğitim araçlarıdır.

Çoklu Zeka Kuramı-2

Bedensel-Kinestetik Zeka

Bir dansçı veya cerrah gibi vücutlarını etkili bir şekilde kullanırlar. Beden farkındalığının keskin duygusunu, hareketi ve dokunmayı severler. Beden dili aracılığıyla iletişim kurmaktan ve fiziksel aktivite yoluyla öğrenmekten hoşlanırlar. Okul gereçlerinin gerçek nesneler içermesine önem verirler.

Çoklu Zeka Kuramı-3

Müziksel Zeka

Bu zeka kuramının ağır bastığı kişiler ritim ve sese hassasiyet gösterirler. Müzik dinlemeyi severler, çevrelerindeki seslere duyarlıdırlar. Arka planda çalan müzik eşliğinde daha iyi çalışabilirler. Dersler şarkı sözlerine dönüştürülse daha kolay öğrenebilirler. Bu zeka kuramını geliştirmek için; müzik aletleri, müzik çalarlar, radyo ve multimedya araçları kullanılabilir.

Çoklu Zeka Kuramı-4

Sosyal Zeka

Çoklu zeka kuramları içerisinde bulunan sosyal zekaya sahip öğrenciler, başkalarıyla etkileşim kurma noktasında daha güçlüdürler. Bu öğrenciler etkileşim yoluyla öğrenirler. Arkadaşlarına ve diğer insanlara karşı empati kurarlar ve sosyal zekaları gelişmiştir. Bu öğrencilere dersler grup etkinlikleri, seminerler ve diyaloglarla öğretilebilir. Bu zeka türüne sahip insanların öğrenme araçları arasında; telefon, sesli konferans ve video konferans bulunmaktadır.

Çoklu Zeka Kuramı-5

İçsel Zeka

Kişinin kendi çıkarlarını ve hedeflerini anlamasıdır. Bu öğrenciler başkalarına göre utangaç olma eğilimindedir. İçindeki duygularına göre yaşarlar; onlarda bilgelik, sezgi ve motivasyon yanı sıra güçlü bir irade, güven ve görüş vardır. Bağımsız çalışma ve içgözlem yoluyla öğrenebilirler. Araçları; kitaplar, yaratıcı materyaller, ve günlüklerdir.

Çoklu Zeka Kuramı-6

Sözel Zeka

Sözcükleri etkili bir şekilde kullanmak bu zeka türünün en temel özelliğidir. Bu öğrencilerin işitme becerileri oldukça gelişmiştir ve çoğunlukla kelimelerle düşünürler. Okumayı, kelime oyunları oynamayı, şiir yazmayı ya da hikayeler yaratmayı severler. Söz ve kelimeleri görmeye teşvik edilerek, kitapları dikkatlice okuyarak öğrenebilirler. Bilgisayarlar, oyunlar, multimedya, kitaplar onlar için ideal ders materyalleridir.

Çoklu Zeka Kuramı-7

Matematiksel Zeka

Matematik bu zeka türünün en sevdiği alandır. Kavramsal ve soyut olarak düşünürler, kalıpları ve ilişkileri görüp araştırırlar. Denemeyi, bulmacaları çözmeyi, kozmik sorular sormayı severler. Mantık oyunları, araştırmalar, bulmacalar ile öğrenebilirler. Ayrıntılarla ilgilenmeden önce öğrenmeleri ve konseptler oluşturmaları gerekir.

Doğacı veya Varoluşsal Zeka

Özünde, varoluşsal zeka, insan varlığı hakkında derin sorular sormak (ve cevaplamak) için sezgi, düşünce ve meta-biliş kullanma yeteneğidir. Varoluşçu zekanın bir unsuru, etrafımızdaki dünya ve genel olarak evren ile olan bağlantımızı tanımak ve anlamaktır. Gardner, bunun önemli bir özelliğinin daha büyük resmi algılayabildiğimizi, başka bir deyişle, hayatlarımızı ve günlük eylemlerimizi büyük kozmik arena bağlamında kavrayabildiğini savunuyor. Öğrencilerde huşu uyandırmanın güçlü bir yolu, onları dünyayı varoluşsal bir objektiften algılamayı öğretmekten geçiyor. Çoklu zeka kuramı içerisinde en derin ve karmaşık tür olan varoluşsal zeka öğrencileri düşünmeye yönlendirdiğinden son derece önemlidir.

Bu makale Umut Arslan tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Öğretmene Mektup - Duygusal Bir Veda Bazen yapılacak en zor şey yaz tatili geldiğinde elveda demektir ya da mezun olmak ve o öğretmeni görmemektir.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Çekmeköy İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Çekmeköy İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu

Sosyal aktiviteler ve fiziki imkanlarda başarılı olsa da eğitim açısından rakiplerinin gerisinde kalan bir okul.

Özel Pakkan Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Pakkan Okulları İlkokulu

Merhaba, Oğlum geçen sene 1.sınıfta okula başladı Suan 2.sınıf oldu .Biz ailecek okuldan çok memnunuz . İlk sene açılm...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum