fb

Çoklu Zeka Kuramı

Görüntülenme Sayısı: 118

Harvard'ın önemli psikologlarından Howard Gardner, çocukların beyinlerinde 7 farklı zeka kuramı olduğunu tespit etti. Bu teori son araştırmalarda ortaya çıkmış ve "öğrencilerin farklı zihinlere sahip olma derecelerini kanıtlamakta ve bu nedenle öğrenmek, hatırlamak ve bir şeyleri gerçekleştirmek her çocukta farklı şekillerde gerçekleşmektedir" demiştir.

Çoklu Zeka Kuramı

Gardner, bu farklılıkların "herkesin aynı materyalleri aynı şekilde öğrenebileceğini varsayan bir eğitim sistemine meydan okuduğunu" ve öğrencilerin bu şekilde öğrenmesini test ederek öğrenci kapasitelerinin yeterli olduğunu söyledi. Öğrenme stilleri aşağıdaki gibidir:

Çoklu Zeka Kuramı-1

Görsel-Mekansal Zeka

Mimarlar ve denizciler gibi fiziksel mekan açısından da düşünün. Çevrelerinden fazlasıyla haberdardırlar. Onlar çizmek, yapboz çözmek, harita okumak, hayal kurmak gibi olgularla yaşarlar. Çizimler, sözlü ve fiziksel imgeler yoluyla öğrenebilirler. Araçlar, modeller, grafikler, çizelgeler, fotoğraflar, çizimler, 3 boyutlu modelleme, video, video konferans, televizyon, multimedya, resimler / çizelgeler / grafikler içeren metinler onlar için en iyi eğitim araçlarıdır.

Çoklu Zeka Kuramı-2

Bedensel-Kinestetik Zeka

Bir dansçı veya cerrah gibi bir vücudu etkili bir şekilde kullanırlar. Beden farkındalığının keskin duygusunu, hareketi, dokunmayı severler. Beden dili aracılığıyla iyi iletişim kurar ve fiziksel aktivite yoluyla öğrenme, oyunculuk, rol yapma yoluyla öğrenir. Okul gereçlerinin gerçek nesneler içermesi gerekir.

Çoklu Zeka Kuramı-3

Müziksel Zeka

Ritim ve sese hassasiyet gösterin. Müzik severler, çevrelerindeki seslere duyarlıdırlar. Arka planda müzikle daha iyi çalışabilirler. Dersler şarkı sözlerine dönüştürülür, ritmik konuşulur, zamana dokunularak öğretilebilirler. Bu şekilde öğrenmek için en iyi araçlar, müzik aletleri, müzik çalarlar, radyo, multimedya içermelidir.

Çoklu Zeka Kuramı-4

Sosyal Zeka

Anlayış, başkalarıyla etkileşim kurma. Bu öğrenciler etkileşim yoluyla öğrenirler. Birçok arkadaşları ve diğer insanlar için empati kurarlar ve sosyal zekaları gelişmiştir. Bu öğrencilere dersler grup etkinlikleri, seminerler ve diyaloglarla öğretilebilir. Araçlar arasında telefon, sesli konferans, video konferans, yazma, bilgisayar konferansı, e-posta da bulunmaktadır.

Çoklu Zeka Kuramı-5

İçsel Zeka

Kişinin kendi çıkarlarını ve hedeflerini anlamasıdır. Bu öğrenciler başkalarına göre utangaç olma eğilimindedir. İçindeki duygularına uyarlar; onlarda bilgelik, sezgi ve motivasyon yanı sıra güçlü bir irade, güven ve görüş var. Bağımsız çalışma ve içgözlem yoluyla öğretilebilirler. Araçları, kitaplar, yaratıcı materyaller, günlükler, gizlilik ve zaman içerir. Onlar öğrencilerin en bağımsızlarıdır.

Çoklu Zeka Kuramı-6

Sözel Zeka

Sözcükleri etkili bir şekilde kullanmak. Bu öğrencilerin işitme becerileri oldukça gelişmiştir ve çoğunlukla kelimelerle düşünürler. Okumayı, kelime oyunları oynamayı, şiir yazmayı ya da hikayeler yaratmayı severler. Söz ve kelimeleri görmeye teşvik ederek, kitapları birlikte okuyarak öğrenebilirler. Bilgisayarlar, oyunlar, multimedya, kitaplar onlar için ideal dersi içermektedir.

Çoklu Zeka Kuramı-7

Matematiksel Zeka

Matematiksel-mantıksallaştırma, hesaplama. Kavramsal olarak, soyut olarak düşünür ve kalıpları ve ilişkileri görüp araştırırlar. Denemeyi, bulmacaları çözmeyi, kozmik sorular sormayı severler. Mantık oyunları, araştırmalar, bulmacalar ile öğrenebilirler. Ayrıntılarla ilgilenmeden önce öğrenmeleri ve konseptler oluşturmaları gerekir.

Çoklu Zeka Kuramı-8

Başlangıçta, tüm öğrenme stillerini öğretmek olanaksız gibi görünebilir. Bununla birlikte, bir ortam veya multimedya karışımı içine girdiğimizde, bu daha kolay hale gelir. Öğrenme stillerini anladığımız gibi, multimedyanın öğrencilere neden hitap ettiği ve medyanın bir karışımının neden daha etkili olduğu açık bir hale geliyor. Bir insanın somutlaştırabildiği veya bir sınıfın somutlaştırdığı birçok öğrenme tercihini tatmin eder. Müfredat gözden geçirildiğinde, öğrenme stiline uygun ortam seçerken çeşitli kararlar alınması gerektiğini gösteriyor.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 10 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Öğretmene Mektup - Duygusal Bir Veda Bazen yapılacak en zor şey yaz tatili geldiğinde elveda demektir ya da mezun olmak ve o öğretmeni görmemektir.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Okul
Özel Mektebim Okulları Beylikdüzü İlkokulu Anaokulundan sonra okul arayışımızda son anda karar vermiştik mektebime kaydolmaya. 2 senemizi doldurduk Maşallah her şe...
Hemen İncele
Özel Okul
Özel Bilgidağı Koleji İlkokulu Gözüm arkada kalmadan kızımı güvenle emanet ettiğim bir kurum.
Hemen İncele
11129 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!