fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Espor Nedir? Nasıl oynanır? Espor Takımı bulunan Okullar Hangileridir?

Görüntülenme Sayısı: 7937

2000’lerde yaygınlaşan internet kullanıcılığı ve bilgisayar oyunları sayesinde bugün e-spordan ve e-sporcudan bahsetmek mümkün. Geçmişi henüz çok yeni olan bu alan artık profesyonelleşmiş ve gençler tarafından, 16-17 yaşlarından itibaren kariyer olarak tercih edilmeye başlanmış durumda.

E-Spor Nedir?

Peki Espor Nedir?

E-spor; internet yoluyla, birçok oyuncunun aynı anda birbirlerine karşı rekabet etmesine dayanan oyundur. Tüm dünyadan oyuncu ve seyircilerin bir turnuvaya dahil olmak üzere aynı anda internet üzerinden buluşmasına dayanır. Oyunculardan takımlar oluşturulup, tüm sporculara eşit şartlar sağlanarak, kendi becerileri doğrultusunda rekabet etmelerine ortam sağlanır. Farklı oyun ve seviyelere göre, ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli organizasyonlar bu sporcuları buluşturur. Günden güne artan pazar hacmi ile oyuncularına yüksek gelir getirmektedir.

E-spor oyunları ve turnuvaları artık adlarından o kadar çok söz ettirmeye başladı ki, büyük firma ve spor kulüpleri de bu sektörde yerlerini almaya başladı. E-spor takımları ve sporcuları yatırımlar alıp, turnuvalara sponsorluklar verilmekte ve tüm dünyada milyonlarca takipçiye ve fan kitlesine ulaşmaktadır.

En Popüler E-spor Oyunları

En popüler E-spor oyunları arasında olan LOL (League of Legends) ve rakibi olan oyun DOTA 2 (Defence of the Ancients 2) her yıl düzenlenen uluslararası turnuvalarıyla en yüksek kazanca sahip turnuvaların sahibi olmuş durumda. Bunun yanında Counter-Strike: GO, Call of Duty, PubG, Fifa da oldukça popüler olan E-sporlardandır.

E-Spor

LOL (League of Legends)

League of Legends, 5 güçlü ekip elemanından oluşan 2 lider takımın birbirlerinin merkez üstlerini yok etmesine yönelik bir strateji oyunudur. Oyun kazananları seviye atlamak için deneyim kazanır ve daha etkili araç ve eşyalar kazanarak rakip takıma üstünlük sağlayabilir. Oyun bu mantıkla seviye seviye ilerlenerek devam eder ve en başarılı oyuncu ve takımlar turnuvalarda kazanma şansı elde eder.

DOTA 2 (Defence of the Ancients 2)

Oyunda amaç; çeşitli özelliklere sahip kahramanlarla 5’er kişilik ekip oluşturulup karşı takımla mücadele ederek ana üst olan Ancient’ı ele geçirmektir. Bu macerada yolda karşılaşılan türlü zorlukları da aşmak ve seviye yükselterek özel araçları elde etmek önemlidir. DOTA 2 de en az LOL kadar oyuncu ve izleyici kitlesine ulaşmış, ulusal ve uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Öyle ki çok çeşitli ligler oluşmuş milyonlarca insan tarafından çoktan Espor olarak kabul edilmiştir.

PubG (PlayerUnknown's Battlegrounds)

Hem mobil hem de bilgisayar modunda yüksek oyuncu ve izleyici kitlesine ulaşmış bu oyun da düzenlenen turnuvalar ve elde edilen ödüllerle E-spor alanına resmi giriş yapmıştır. Öyle ki çeşitli ulusal ve uluslararası liglerde turnuvalar düzenlenmesinin yanında milli takımlar kurulmuş ve bu mücadeleler için milli takım esporcuları yetişmiştir.

E-Spor Oyunları

Türkiye Espor Futbol Ligi

Esports FIFA oyunu içerinde, sahadaki her futbolcunun farklı bir insan tarafından yönetildiği, 11 kişilik 2 takımın mücadele ettiği ve Antalyaspor, Beşiktaş E-sports, Bursaspor, Büyükşehir Belediye Erzurumspor, Çaykur Rizespor, Galatasaray, Gençlerbirliği, Giresunspor, İstanbulspor, Hatayspor, Kayserispor, Kocaelispor, MKE Ankaragücü, Sakaryaspor, Trabzonspor ve Yılport Samsunspor gibi profesyonel futbol kulüplerinin Espor takımlarının bünyesinde barındıran oluşumdur. Son yıllarda gitgide katılımcı ve seyirci kitlesini arttırmıştır.

En Popüler E-spor Takımları Hangileridir?

Türkiye’de de E-spor camiasının en ünlü ve değerli takımları; Beşiktaş E-spor, Fenerbahçe E-spor, Galatasaray E-spor, YouthCrew, Dark Passage ve Türkiye şampiyonluklarının yanı sıra dünyada da ülkemizi temsil etmiş SuperMassive’dir. Bu takımlar hem ulusal hem de uluslararası düzeyde takipçi ve bilinirliklerini oldukça artırmıştır.

LOL oyuncuları olan; Anıl Işık, Koray Bıçak, Asım Cihat Karakaya, Atakan Aydın, Ercan Bozkurt Türkiye’de en başarılı olan ve en çok kazanan e-sporculardandır.

E-spor, kimilerine göre spor alanı içine dahil edilse de, fiziksel aktivite sağlamadığı için tam tersi görüşler de sunulmaktadır. E-sporcuyu, gerçek sporcudan saymayan tüm görüşlere rağmen, E-sporculara son yıllarda sporcu lisansı verilmeye başlanmış ve e-sporcular takımlar arası transferlerden ve turnuvalardan yüksek gelir elde etmeye başlamıştır. Bu da E-sporu artık profesyonel olarak yapılan bir iş haline getirmiştir.

Başta Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray olmak üzere büyük kulüpler de e-spor kulüpleri ve e-spor takımlarını oluşturarak sektörün önünü açmışlardır. Hatta e-spor sayesinde üniversitelerden burs kazanan çocukların olması anne babaların bile bilgisayar oyunlarına bakış açısını bile değiştirmeye başlamıştır. Artık özel ve devlet liselerinin birçoğunda da e-spor takımları ve kulüpleri oluşturulmaya başlanmış ve turnuvalarda varlık göstermeye başlamışlardır.

İşte E-spor takımı bulunan bazı okullar;

Bu makale Umut Arslan tarafından 12 Eylül 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Rüzgar çoban

Oynamak istiyorum

Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuklar İçin En İyi 10 Zeka Oyunu! Çocuklar için zeka oyunları hangileridir? Hafıza oyunlarının çocuk gelişimine ne gibi faydaları vardır? Çocuklar 10 zeka oyunu isimleri ve detayları bu makalede.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ataşehir Mabel Anaokulu Özel Okul
Özel Ataşehir Mabel Anaokulu

Abartıdan uzak, yalın ve temelinde insan yetiştirmeye dayalı bir eğitim anlayışıyla yol alan bir kurum. Güvenilir, aydın...

Özel Ataşehir Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ataşehir Sevinç Koleji İlkokulu

Bir çok alternatif arasından bu okul olmasını neden istedik derseniz, dönem içinde ve okul kapandıktan sonra da aktivite...

Özel Dragos Hayal Bahçesi Anaokulu Özel Okul
Özel Dragos Hayal Bahçesi Anaokulu

Okul seçimi oldukça sıkıntılı bir süreç bizim de bir sürü kriterimiz vardı ve çok okul gezdim. Birçok okul gezdikten son...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum