fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuğunuz İçin Uygun Spor Dallarından Basketbol

Görüntülenme Sayısı: 5296

“Çocuğum İçin Hangi Spor Dalı Uygun?” soruna yanıt ararken göz atmanız gereken spor dalları… Basketbol

Çocuğunuz İçin Uygun Spor Dallarından Basketbol

Çocuğumun basketbola başlama yaşı nedir?

Diğer pek çok spor dalında olduğu gibi basketbol içinde başlangıç programlarına 6 yaştan itibaren çocuğunuz başlayabilir. Ancak basketbolda asıl belirleyici unsur yaş değil çocuğun fiziksel ve zihinsel açıdan basketbol için uygun donanıma sahip olmasıdır.

6-7 yaş aralığında çocuklar el-göz koordinasyonu, koşma, sıçrama, yön değiştirme gibi basketbol için gerekli olan temel motorik hareketleri kazanmaya başlarlar. Ancak bunun yanında çalışma disiplini, grup kurallarına uyma, birlikte hareket etme gibi psiko-sosyal özellikleri de kazanmaya başlar. Bu özellikleri kazanma yaşı olan 6-7 yaş arası çocukların basketbola başlaması ideal kabul edilmektedir.

Çocuğunuzun basketbolda profesyonelleşmesi için….

Çocuğunuzun bu alanda profesyonelleşmesi için temel basketbol programını tamamlamalıdır. Başlangıç programında temel hedef çocuğunuza basketbolun temel hareketlerini öğretmek (koşma, top sürme, top yakalama, sıçrama) ve basketbolu sevmesini sağlamak olacaktır. Çocuğunuz bu spora uyum sağladığında ve temel eğitimi tamamladığında 8-10 yaşlarından itibaren profesyonel olmak adına antrenmanlara başlayabilir.

Çocuğunuzun sosyalleşmeye ihtiyacı varsa ya da çok hırslı paylaşmayı bilmeyen bir çocuksa basketbol uygun spor dalı olabilir..

Basketbol branşı bir takım oyunu olması sebebiyle sosyalleşmeye ihtiyacı olan çocuklar için uygun bir spor dalıdır. Çocuğun kuralları tanıması ve kendini takımına ait hissetmesi sosyalleşmesi için gerekli desteği sağlayacaktır. Çocuğunuz sosyal lider ruhlu ama yenilgiye tahammülü olmayan ve paylaşması bilmeyen bir çocuksa, o zamanda basketbol doğru tercih olabilir. Çünkü basketbol bireysel bir spor olmaması nedeniyle kazanma da kaybetmekte takımın bir bütün olarak başarısı olacağından, çocuğunuzun hırslı duygularını kontrol etmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bu oyunda bireysel iyi olmak yetmez topu paylaşarak dengeli oynamak takım başarısını getireceğinden paylaşmayı bilmeyen çocukların zorunlu olarak öğrenmesini sağlayacak bir spor dalıdır.

İyi bir basketbol eğitiminde nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle başlangıç seviyesinde temel amaç, çocuğun spor salonuna, basketbol antrenörüne ve basketbol sporuna alışması olmalıdır. Bu nedenle yeni başlayan çocuklarla antrenman dozunda çalışmalar yapmak doğru değildir. Bunu yerine onların basketbolu sevmelerini ve temel hareketleri öğrenmelerini sağlayacak küçük oyunlar ve yarışmalar yapmak gereklidir. Basketbol eğitimcisinin yaptığının yanında bunu nasıl yaptırdığı daha önemlidir. 6-7 yaş grubundaki çocukların uzun süre dikkatlerini toplayamamaları ve çabuk sıkılmaları nedeniyle çalışmalar çok uzun olmamalıdır. Eğitim programı oluşturulurken bunların göz önünde bulundurulması gereklidir.

Eğitim programı oluşturacak antrenör çocukların yaş grubunun özelliklerini bilmeli, bu yaş grubu konusunda tecrübeli olmalıdır. Belli bir pedagojik eğitime ve tecrübeye sahip olmayan bir antrenör yanlış uygulamalarla çocuğunuzun spordan bıkmasına ve soğumasına neden olabilir.

Bu makale Elif Biçer tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuğunuza Söylememeniz Gereken 5 Cümle Bazıları bir anlık sinirle ağzınızdan çıkan cümleler, bazılarının gerçekten işine yaracağını düşünüyorsunuz ama arasında asla söylememeniz gereken cümleler var.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Kadıköy Key Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kadıköy Key Koleji İlkokulu

Evimize uzak olmasına rağmen bu okulu seçtik çünkü çok tavsiye almıştık çevremizden gerçekten iyi bir eğitim veriliyor ö...

Özel Ataşehir Açı Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ataşehir Açı Koleji İlkokulu

Sınıf Öğretmenimizden ve öğrencilere karşı tutumundan sevgi dolu yaklaşımı anlayışı ve sabırlı oluşundan vermiş olduğu...

Özel Uğur Okulları Ardıçlı İlkokulu Özel Okul
Özel Uğur Okulları Ardıçlı İlkokulu

3 yıldır devam ediyoruz çok memnunuz ilgi ve alaka için tavsiye ederim.

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum