fb

STEM Nedir?

Görüntülenme Sayısı: 451

Son yıllarda okullarda verilmeye başlanan STEM eğitimi ile, aileler STEM nedir? sorusuna cevap aramaya başladı. Bu eğitim sisteminin nasıl verdiğine, faydalarının neler olduğuna ve STEM'in geleceğine dair fikir sahibi olabileceğiniz makalede merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabileceksiniz.

STEM Nedir?

STEM, bilim (science), teknoloji (technology), mühendislik (engineering) ve matematik (mathematics) gibi alanları tek bir çatı altında toplayan ayrıca bu birleşme ile öğrenme ve gelişim süreçlerini destekleyen proje tabanlı bir eğitim metodudur. Bu terim ilk olarak 2011 yılında ABD Doğa Bilimleri Enstitüsü başkanı ve aynı zamanda yeni eğitim programlarının geliştirilmesinden sorumlu olan biyolog Judith A. Ramaley tarafından kullanılmıştır. Bu model ile öğrenciler fen bilimleri ve matematik derslerini ezbere dayalı değil; yaparak, yaşayarak ve keşfederek anlamaya çalışmaları desteklenir.

STEM eğitimi ile öğrenciler problem çözme, soru sorma, analiz etme, araştırma, eleştirel düşünme ve etkili iletişim kurabilme gibi temel becerilerini geliştirebilirler. Bu sistemde dersler klasik bir müfredata bağlı kalınarak değil, çok yönlü ve proje tabanlı ilerler. Öğrenciler işledikleri konuyla ilgili tüm detayları sorgular ve STEM'in dört bileşeni çerçevesinde disiplinlerarası öğrenmeye odaklanır. Gün içerisinde karşılaşılan problemlerin çözümü ve olaylara farklı bir bakış açısı getirme yetkinliğinin kazanılmasını sağlayan bu metodun tüm dünyada önemi kavranmış ve okul müfredatlarına dahil edilmiştir. STEM eğitimi matematik ve bilimi ayrı ayrı düşünmek yerine bütünleşik bir yapı içerisinde değerlendirir. Bu iki alanın bir arada düşünülmesi öğrencilerin edindikleri bilgileri gündelik hayatta kullanımlarını kolaylaştırırken aynı zamanda eğitim sürecini daha nitelikli kılmaktadır.

STEM Etkinlikleri ve Uygulamaları

Öğrencilerin gündelik hayatlarında merak duygularını üst seviyede tutmak ve çevresinde olup biteni araştırıp, sorgulamasını sağlamak adına STEM eğitimi küçük yaşlardan itibaren verilebilir. Etkinliklerin ve uygulamaların bu modeli daha kolay kavranabilecek hale getireceği ve sistemin daha verimli ve hızlı sonuçlar vereceği açıktır. Küçük yaşlardaki öğrencilere bu sistemi öğretmek adına STEM oyuncakları tercih edilebilir. Çocuklar bu oyuncaklarla hem yaratıcılıklarını geliştirebilirler hem de efektif yönlerine katkı sağlayarak fark yaratabilirler. Bu oyuncaklar ile çocuklar uçakların havada nasıl gidebildiklerini anlayabilir, güneş enerjisiyle çalışan aletler geliştirebilir, uzaktan kumandalı araba tasarlayabilirler.

Okullarda verilen STEM eğitimlerinde ise öğretmenlere büyük iş düşüyor. Öğrencilerin ilgi duyabileceği, farklı çözüm yolları bulabileceği problemleri ortaya çıkarma ve birlikte çalışmalarına ve düşüncelerini kanıtlamalarına izin verme görevi öğretmenlere düşmektedir. Dijitalleşen dünyada ortaya çıkan teknoloji tabanlı mesleklere duyulan ihtiyaç her geçen artmaktadır. Tam da bu noktada STEM eğitimi alan öğrenciler sayısal mesleklerde daha başarılı olmakta ve geleceğin ihtiyaç duyduğu teknolojileri üretme noktasında etkin rol oynayabilmektedirler.

Bu makale Umut Arslan tarafından 18 Temmuz 2019 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Okul Öncesi Eğitiminde En Kapsamlı Konferans Okul Öncesi Eğitiminde En Kapsamlı Konferans 26 Ekim’de. Eğitimde Değişim Konferansı, “Değişim 0’dan Başlar” mottosu ile Türkiye’nin alanında en kapsamlı konferansına hazırlanıyor.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Kadıköy Bilgiyolu Koleji Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Kadıköy Bilgiyolu Koleji Anadolu Lisesi

Son derece ilgili öğretmenler ve okul yönetimi Kalabalık olmayan sınıflar Çocuğun zayıf olduğu derslerle ilgili ek etüdl...

Özel Bal Çiçeğim Anaokulu Özel Okul
Özel Bal Çiçeğim Anaokulu

Kocaman yürekleriyle özverili çalışmalarından ödün vermeyen öğretmenlerimi tebrik ederim.

Özel Beşiktaş GEO Koleji Ortaokulu Özel Okul
Özel Beşiktaş GEO Koleji Ortaokulu

Okulda düzenlenen aktiviteler sayesinde çocuklarımız kendilerini daha iyi ifade edebiliyor. Sunum becerilerinin arttığın...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum