fb

İyi Bir Öğretmene Sahip Olduğunuzu Gösteren İpuçları

Görüntülenme Sayısı: 3274

Kabul edelim öğretmenlik gerçek anlamda özveri ve sorumluluk gerektiren bir meslek. Mesleklerin birçoğunda yapılan bir hatanın telafisi mümkündür ya da telafi edilmese bile hata en fazla maddi zarar olarak haneye yüklenir. Fakat öğretmenlikte yapılan hataların sonuçları gerçekte ağır olmaktadır. Bir çocuğun kalbinde açılan bir yarayı kapatmak senelerini alabilir. Bir de en kötüsü öğretmen bu hatanın farkında olmadan yüzlerce minik kalbe zarar verebilir. Bu nedenle öğretmenlik oldukça hassas denge gerektirmektedir.

İyi Bir Öğretmene Sahip Olduğunuzu Gösteren İpuçları

Öğretmeninizin çocuğunuz için doğru öğretmen olduğunu nasıl anlarsanız? İyi öğretmenliğin ipuçları nelerdir?

Öğrencilere Saygı Duyar: İyi bir öğretmeninin sınıfında her çocuğun fikir ve düşüncesi önemlidir. Öğrenciler düşüncelerini açıklarken çekinmez, kendilerini güvende hissederler. Farklı fikirleri duyarak birbirlerini dinlemeyi ve karşıt görüşlere saygılı olmayı öğrenirler.

Ekip Ruhu Yaratır: Öğretmen sınıfta öyle bir ekip ruhu yaratır ki her bir öğrenci bu ekibin bir parçası olmadan grubun ilerleyemeyeceğini ve ekip için değerli olduğunu bilir. Oluşturulan bu küçük toplulukta uyulacak kurallar ve yapılacak işler vardır. Grubun her üyesi değerli ve grup için gereklidir.

Samimi, Kabullenici, İstekli ve Özenlidir: Öğretmen sadece kendi öğrencileri için değil tüm okul ortamında bulunan öğrenciler ve personel için erişilebilirdir. Tüm öğrencilerin “başıma bir şey geldiğinde anlatabilirim mutlaka bir çözüm bulur.” diyerek aradığı ya da eğlenceli anılarını paylaşmak istediği öğretmendir. Çünkü iyi bir öğretmen etkili dinleme becerilerine sahiptir. Okulda tam bir profesyoneldir. Öğretmen o gün çok kötü bir gün geçiriyor dahi olsa bunu anlamazsınız çünkü kişisellik montunu okula girerken askıya bırakmıştır.

Öğrenme Motivasyonu Vardır: İyi bir öğretmen sürekli olarak öğrenme isteği içerisindedir. Kendini sürekli geliştirir. Yeniliklere, yeni yaklaşım ve uygulamalara açık ve isteklidir. Çocuklara zengin öğrenme ortamları sunar. Öğrendiklerini ve öğrettiklerini meslektaşlarıyla paylaşıma açıktır.

Yetenekli bir liderdir: İyi bir öğretmen idari liderlerden farklı olarak ortak karar verme ve takım çalışmasının yanı sıra topluluk oluşturma özelliğine odaklanmaktadırlar. Sınıf onun oluşturduğu bir topluluktur. Bu sınıftaki her bir öğrenci için liderlik rolü üstlenmelerine fırsatlar yaratır.

Esnektir: İyi bir öğretmenin her zaman için vitesi geri almaya esnekliği vardır. Öğretilen bir ders istenilen motivasyonu sağlamadığında esnek olabilir. İyi öğretmenler sadece dersin sonunda değil ders boyunca dersi değerlendirir ve her bir öğrenciye ulaşana kadar tüm yolları dener.

Çocuğu mutlu eder: En önemli ve en değerli ipucu; çocuğunuzun mutluluğu. Eğer çocuğunuz okuldan mutlu geliyorsa, kendini öğretmenine ifade etmekte güçlük çekmiyor ve kendisini sınıfın özel bir parçası olarak görüyorsa kesinlikle iyi bir öğretmeni vardır.

Ayrıca bakınız; İlkokulda Okul mu Öğretmen mi?

Bu makale Esin Acartürk tarafından 26 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Yaratıcı ve Sıradışı 3 Okul Sonrası Aktivitesi Çocuklarınızın okul saatleri dışında yaratıcılıklarını pekiştirebilecekleri etkinlikler.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Acıbadem Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Acıbadem Anadolu Lisesi

İlgili öğretmenler ve okul yönetimi Kalabalık olmayan sınıflar Çocuğun zayıf olduğu derslerle ilgili ek etüdler Ünive...

Özel Bilgefil Anaokulu Özel Okul
Özel Bilgefil Anaokulu

sosyal sorumluluk projelerine önem vermeleri çok güzel Çocuklar çevreye duyarlı, yardımsever, her yönden bilinçli bireyl...

Özel Derin Düşler Anaokulu Özel Okul
Özel Derin Düşler Anaokulu

ders ve oyun konusundaki başarılarının yanında çocukların görgü kurallarınında ki gelişimine de önem veriyorlar

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum