fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

TEOG Sınavı Nedir? TEOG Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Görüntülenme Sayısı: 18945

TEOG Sınavı Nedir? Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) ve Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) sonuçları açıklandı. Öğrencilerin heyecanla beklediği sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı klavuzla açıklandı.

TEOG Sonuçları Açıklanıyor! TEOG Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?-1

TEOG Sonuçları Ne Zaman, Nereden Açıklandı?

Saat 10.00 itibariyle hem sonuçlar hem de kontenjanlar açıklandı. YEP ile öğrenci alan okulların TEOG sonuçları bugün meb.gov.tr ve e-okul üzerinden açıklandı. Aileler / öğrenciler siteden “Veli Bilgilendirme Sistemi Giriş” butonuna tıklayarak sisteme giriş yapabileceklerdir. Giriş işleminin devamında “Öğrenci T.C. Kimlik No” ve “Öğrenci Okul No” bilgilerini girdikten sonra “e-Okul Veli Bilgilendirme” sistemi üzerinden sonuçlar görülecektir.

TEOG Nedir?

TEOG açılım olarak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemidir. Bu sistemde 8. Sınıf öğrencileri 12 dersten merkezi ortak sınava girerler. Sınava girilen dersler; T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Fen ve Teknoloji, Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Matematik ve Yabancı Dil’dir. İlk dönem 6, ikinci dönemde 6 olarak toplamda 12 sınav yapılır. Her sınavda 20 soru vardır. Sorular çoktan seçmelidir. Yanlış sorular doğruları götürmemektedir. Öğrencilerin mazaret hakkı vardır.

TEOG Sonuçları Açıklanıyor! TEOG Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?-2

TEOG Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Öğrenciler TEOG sınavında; Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, fen ve teknoloji, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil derslerinden 20’şer soru cevaplamıştır. Öğrencilerin sınavda yapmış olduğu doğru soru sayısı toplam soru sayısına bölünüp 100 ile çarpılarak sınav puanı hesaplanır. Her ders için ayrı ayrı bu işlem yapılır. En son olarak bu puanlar ağırlıklandırılarak toplanır ve Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı (AOSP) puanı hesaplanır.

AOSP Nasıl Hesaplanır?

AOSP yani Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanını hesaplarken öğrencilerin sınava girdiği Türkçe, fen ve teknoloji ve matematik dersleri için 4, T.C. inkılâp tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlâk bilgisi ve yabancı dil dersleri için de 2 katsayısı o dersin puanı ile çarpılır. Tüm bu puanların toplanması sonucunda her öğrenci için 700 tam puan üzerinden Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı hesaplanmış olur.

TEOG Sonuçları Açıklanıyor! TEOG Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?-3

Tercih İşlemleri Nasıl Yapılacak? Kaç Okul Tercih Edilecek?

Tercihler öğrenci ya da veli tarafından e-okul üzerinden ya da herhangi bir ortaokul ile imamhatip okulu müdürlüklerinde yapılacaktır. Özel okula kayıt yaptıracak olan öğrenciler, herhangi bir tercihte bulunmayacaktır. Her öğrenci en fazla 25 okul tercih edecektir. Tercihler en son 24 Temmuz 2017 saat 17.00’a kadar yapılacaktır.

TEOG Sonuçları Açıklanıyor! TEOG Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?-4

Tercihler Bitti. Peki, Okullar Ne Zaman Açılacak?

2017-2018 eğitim yılı 18 Eylül 2017 Pazartesi günü sabahında başlayacak. Bu yıl; okul öncesi, ilkokul birinci sınıf, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki beşinci sınıf öğrencileri, 18 Eylül haftasında eş zamanlı olarak derslere başlayacaktır.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 29 Eylül 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
TEOG Sonuçları Açıklandı - TEOG YEP Puanı Sorgulama TEOG sınav sonuçları açıklandı. Tercihler ne zaman yapılacak? Boş kontenjan ve ek yerleştirme süreci nasıl ilerleyecek? Açıklanan TEOG YEP puanlarınızı hemen görüntüleyin.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Sancaktepe Sınav Koleji Ortaokulu Özel Okul
Özel Sancaktepe Sınav Koleji Ortaokulu

Bu yıl 7. sınıf olduk ve Sancaktepe Sınav'da 3. yılımız. Çok memnunuz. Emeklerinden dolayı tüm kadroya teşekkürler...

Özel Ataşehir Sevinç Koleji Ortaokulu Özel Okul
Özel Ataşehir Sevinç Koleji Ortaokulu

Bu sene TEOG da bizi gururlandıran kızımızın biricik okulu. Sınav başarısının yarısı bize ve yavrumuza aitse bu başarını...

Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları Ortaokulu Özel Okul
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları Ortaokulu

Velisi olduğum kurumun, çocuklarımın gelişimine gösterdiği özen, benim için çok önemli. Desteğe ihtiyaç duydukları yerde...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum