fb

TEOG Kalkacak mı? TEOG’un yerine hangi sistem geliyor?

Görüntülenme Sayısı: 966

TEOG sistemi tamamen kalkıyor mu? Sadece sistem değişikliği mi olacak? Yeni bir sistem gelirse bu sistem ne gibi yenilikler getirecek?

TEOG Kalkacak mı? TEOG’un yerine hangi sistem geliyor?

İkametgah Sistemi mi Geliyor?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2017 Performans Raporu içerisinde geçen, “Ortaöğretimde yeni liseler arasında kalite farklılıklarını asgari seviyeye indirecek tedbirler alınacak. Okullar arasındaki farklılıkların azaltılmasıyla eşzamanlı olarak, ortaöğretimde öğrencilerin ikametlerine en yakın okullardan birinde öğrenim görmesinin altyapısı oluşturulacak.” cümleler yeni sistemin nasıl olacağına dair olası en önemli cevabı veriyor.

TEOG Kalkacak mı? TEOG’un yerine hangi sistem geliyor?

TEOG ne zaman kalkacak?

MEB, bir süredir öğrencilerin kendilerine en yakın okula yerleşmesi için oluşturulacak sistem üzerinde çalışıyordu. Bu sistemde öğrenci notlarının yanı sıra kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetlerin de bir puanlama sistemi olması amacıyla çalışmalarını sürdürmekteydi ancak henüz kesin bir sistem hazırlanmadı. Ancak cumhurbaşkanın açıklamaları sonrası bu sistemin daha hızlı bir şekilde hazırlanacağını varsayılmakta. Çünkü TEOG için hazırlanan “Açık uçlu soru örnekleri” bu sene içinde de sınavın gerçekleştirileceğini göstermekteydi. Bu durumda 2017-2018 yılına yeni sistemin yetiştirilememe ihtimali göz önünde bulundurulmakta. TEOG'un kaldırılması durumunda, çoğu öğrenciyi evine en yakın okula birinci sınıfta olduğu gibi otomatik kaydedecek sistemin hazırlanması amaçlanmakta.

TEOG Kalkacak mı? TEOG’un yerine hangi sistem geliyor?

Özel Okullar’a Nasıl Yerleşilecek?

Bu çalışmalarda öğrencilerin bazı devlet okulları ve özel liseler için girecekleri “özel” bir sınav da düşünülmekte. Ancak bu sınava 1.2 milyon öğrenci yerine birkaç bin öğrencinin girmesi. Özel okulların bu sınav sonuçlarına göre öğrenci kabulü olacak mı bu da diğer bir soru işareti. Ya bu okullar da bu sınav sistemine dahil olacak ya da her okul kendi sınavını yaparak öğrenci kabul edecek. Bu da bir sınavdan kurtulurken çocuklarda birden fazla sınav stresine sebep olabilecek. Çünkü özel okullar gözle görülür bir artış göstermektedir.

TEOG kalktığında birçok özel lise yabancı lise bu sistemi kendilerinin kabul edemeyeceğini belirtmeye başladığı söyleniyor. Okullar bunun yerine MEB tarafından “özel” olarak yapılacak sınavı kabul edebileceklerinden bahsediyor. Yeni eğitim öğretim yılı başlamış olsa da sene sonunda bir sınavın yapılıp yapılmayacağı hala merak konusu. Şu an okullar sınav varmış gibi eğitim vermeye devam etmekte.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 18 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Okul
Özel Oluşum Ortaokulu harika bir okul. bu okulu sevmek için nedenlerimi sıralamakla bitmez. öğretmenlerim, derslerim her şey çok güzel
Hemen İncele
Özel Okul
Özel Enka Okulları Ortaokulu Eğitim anlayışları ve yapmış oldukları sosyal projeler çocuğumuza çok fazla şey kattı. İyi bir yabancı dili ve pek çok a...
Hemen İncele
Özel Okul
Özel Mektebim Beylikdüzü Ortaokulu Okulun imkanlarını çocukların yeni çağa ayak uydurabilmeleri ve üretken olabilmeleri için işi bilen insanlar tarafından...
Hemen İncele
11079 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!