fb

TEOG Kalkacak mı? TEOG’un yerine hangi sistem geliyor?

Görüntülenme Sayısı: 2422

TEOG sistemi tamamen kalkıyor mu? Sadece sistem değişikliği mi olacak? Yeni bir sistem gelirse bu sistem ne gibi yenilikler getirecek?

TEOG Kalkacak mı? TEOG’un yerine hangi sistem geliyor?

İkametgah Sistemi mi Geliyor?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2017 Performans Raporu içerisinde geçen, “Ortaöğretimde yeni liseler arasında kalite farklılıklarını asgari seviyeye indirecek tedbirler alınacak. Okullar arasındaki farklılıkların azaltılmasıyla eşzamanlı olarak, ortaöğretimde öğrencilerin ikametlerine en yakın okullardan birinde öğrenim görmesinin altyapısı oluşturulacak.” cümleler yeni sistemin nasıl olacağına dair olası en önemli cevabı veriyor.

TEOG Kalkacak mı? TEOG’un yerine hangi sistem geliyor?

TEOG ne zaman kalkacak?

MEB, bir süredir öğrencilerin kendilerine en yakın okula yerleşmesi için oluşturulacak sistem üzerinde çalışıyordu. Bu sistemde öğrenci notlarının yanı sıra kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetlerin de bir puanlama sistemi olması amacıyla çalışmalarını sürdürmekteydi ancak henüz kesin bir sistem hazırlanmadı. Ancak cumhurbaşkanın açıklamaları sonrası bu sistemin daha hızlı bir şekilde hazırlanacağını varsayılmakta. Çünkü TEOG için hazırlanan “Açık uçlu soru örnekleri” bu sene içinde de sınavın gerçekleştirileceğini göstermekteydi. Bu durumda 2017-2018 yılına yeni sistemin yetiştirilememe ihtimali göz önünde bulundurulmakta. TEOG'un kaldırılması durumunda, çoğu öğrenciyi evine en yakın okula birinci sınıfta olduğu gibi otomatik kaydedecek sistemin hazırlanması amaçlanmakta.

TEOG Kalkacak mı? TEOG’un yerine hangi sistem geliyor?

Özel Okullar’a Nasıl Yerleşilecek?

Bu çalışmalarda öğrencilerin bazı devlet okulları ve özel liseler için girecekleri “özel” bir sınav da düşünülmekte. Ancak bu sınava 1.2 milyon öğrenci yerine birkaç bin öğrencinin girmesi. Özel okulların bu sınav sonuçlarına göre öğrenci kabulü olacak mı bu da diğer bir soru işareti. Ya bu okullar da bu sınav sistemine dahil olacak ya da her okul kendi sınavını yaparak öğrenci kabul edecek. Bu da bir sınavdan kurtulurken çocuklarda birden fazla sınav stresine sebep olabilecek. Çünkü özel okullar gözle görülür bir artış göstermektedir.

TEOG kalktığında birçok özel lise yabancı lise bu sistemi kendilerinin kabul edemeyeceğini belirtmeye başladığı söyleniyor. Okullar bunun yerine MEB tarafından “özel” olarak yapılacak sınavı kabul edebileceklerinden bahsediyor. Yeni eğitim öğretim yılı başlamış olsa da sene sonunda bir sınavın yapılıp yapılmayacağı hala merak konusu. Şu an okullar sınav varmış gibi eğitim vermeye devam etmekte.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 18 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
TEOG yerine yeni sistem: Mahalli Yerleştirme Sistemi TEOG'un kaldırılmasından sonra yerine gelecek yeni sistemin detayları Bakan Yılmaz tarafından açıklandı.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Küçükyalı Tekden Koleji Ortaokulu Özel Okul
Özel Küçükyalı Tekden Koleji Ortaokulu

Okul da oğlum 1 sınıftan beri 7 yıldır okumak ta öğrenci veli öğretmen işbirliğinin en güzel örneği verilmekte.. okulun...

Özel İstanbul Kampüs Okulları Ortaokulu Özel Okul
Özel İstanbul Kampüs Okulları Ortaokulu

Okulun konumu çok güzel bir yerde Küçük Çamlıca Korusu'nun mis gibi havasını soluyor çocuklar. Okula girdiğimde ilk hise...

Özel Maltepe Çözüm Akademi Okulları Ortaokulu Özel Okul
Özel Maltepe Çözüm Akademi Okulları Ortaokulu

Okulunuzda 3. senemize girdik 2 sene boyunca gördüğümüz ilgi ve akademik başarı ile hiç düşünmeden 3. sene de kaydimizi...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum