fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Zor Öğretmen İle Başa Çıkmanın Yolları

Görüntülenme Sayısı: 8495

Bu tür öğretmenler çocuk için iyi bir öğretmen türü olduğunu savunan öğretmen tipleridir. Kendilerine göre anlayışlı ve sert bir mizaçları vardır. Ebeveynler yaramaz çocuklarını ancak bu tür öğretmenlerin eğitebileceğini umut eder ama bazen bu düşünce tutmayabilir. Bir öğretmenin eğitimdeki yolları zor olabilir. Bunu çözmek biraz zaman alır fakat bu tarz davranışlar gösteren öğretmenler kolayca kendini ele verir.

Zor Öğretmen İle Başa Çıkmanın Yolları

Öncelikle çocuğunuzun öğretmeninin neden olabileceği sorunlar üzerine yoğunlaşın. Bunu yaparken sakın öğretmeni suçlar bir pozisyonda olmayın. Çocuk herhangi bir sorun üzerinde ayrıntı vermeden açıklama yapar. Öğretmen adiliyet söz konusu olmadan konu üzerinde vicdani olarak karar verir. Bu durumda velinin yapması gereken çocuk ile ayrıntılı bir şekilde konuşurken öğretmenin de orada bulunmasını sağlamaktır.

Gerçekte Olan Nedir?

Zor bir öğretmenle başa çıkmanın yolu her durumda bilgi toplamak ve araştırmacı olmaktır. Bilgi toplamanın birden fazla yolu vardır. Öncelikle çocuğunuz ile konuşun ve ona güvendiğinizi kendisine hissettirin. Sonra öğretmenin söyledikleri ile çocuğunuzun söylediklerini karşılaştırın.

Çocuğun söylediklerini korku içinde mi yoksa güven içinde mi söylediği çok önemli. Çünkü korkan çocuk yalan söyleyebilir. Sorunları çözmek ebeveyn olarak sizin görevinizdir. Ne olursa olsun çocuğunuza karşı güven verici bir ses tonu içinde konuşun. Şüphelenseniz bile bunu ona belli etmeyin.

Öğretmen ile Alakalı Yorum İçeren Bir Metin Yazın

Zor öğretmenin sizi anlamasını sağlamak için okul.com.tr’de bulunan okulunuzun profili üzerinden öğretmen ile alakalı şikayetlerinizi kişisel olmamak üzere, yazılı yorumla dile getirebilirsiniz. Okulunuzun düzenli olarak çıkarılan bir dergisi veya gazetesi varsa yine aynı şekilde yazılı yorumunuzu yayınlayabilirsiniz. Ancak günümüzde dijital ortamdan yapılan yorumların etkisinin daha fazla olduğunun unutulmaması gerekmektedir.

Öğretmen İle Yüz Yüze Konuşun

Zor öğretmen ile yüz yüze konuşma en etkili yöntemlerden biridir. Çocuğunuzu herhangi bir tehlikeye atmadan, olayın üzerinden biraz zaman geçtikten sonra öğretmen ile konuları ve davranış şekillerini çatışmaya girmeden yüz yüze konuşun. Yüz yüze toplantı yapmak ideal olanıdır ancak şartlar uygun değilse telefon görüşmesi en uygun yöntemdir.

Okul Müdürü İle Konuşmak

İletişim esnasında okul müdürünün de toplantıda olması gerekir. Bu sizin iyiliğiniz için çok önemli. Olayların ve sizin konuşma şeklinizin müdüre farklı şekilde yansıtılmasını önlemek için bu gereklidir.

Bir Şikâyet Dosyası

Bir öğretmen çocuğunuza uygunsuz, zararlı bir davranışta bulunuyorsa veya bunu tüm sınıfa yapıyorsa, bunu bağlı bulunduğunuz ilçenin Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirmek gerekebilir. Ebeveyn olarak yapabileceğiniz en uygun davranış şekli budur.

Olayları uzaktan Takip Edin

Eğer öğretmen ile anlaşmaya vardıysanız, yıl boyunca kafanızın rahat olması için çocuğunuz ile her gün okulda ne yaptıkları hakkında konuşma yapın ve ona öğretmeni ile ilgili fikirlerini sorun. Öğretmen ile yapılan tüm planları izleyin eğer hala mutlu değilseniz çocuğun sınıfını değiştirmeyi deneyin.

Ayrıca Bakınız: Okul Yorumlamanın Önemi

Bu makale Erdem Kırbıyık tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Fransızca Eğitim Veren Anaokulları İstanbul'da hangi okullarda çocuklara Fransızca eğitim veriliyor? Fransızca eğitim veren anaokullarından oluşan listemizi hemen inceleyin!
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Büyükçekmece Çocuk Kalbi Anaokulu Özel Okul
Özel Büyükçekmece Çocuk Kalbi Anaokulu

Sıcak bir aile yuvası kadro mükemmel öğretmenlerimiz sevgi dolu yöneticimiz yenilikçi TEŞEKKÜR EDERİM KENDİM VE KIZIM AD...

Özel Pusula Anaokulu Özel Okul
Özel Pusula Anaokulu

Sancaktepe bölgesinde güzel ve doğayla iç içe çocukların sürekli oyun oynadığı, bahçeli, havuzlu çok güzel okul. Kurucul...

Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları Anadolu Lisesi

Uluslararası program akreditasyonları bulunan, akademik olarak başarılı bir okul.

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum