fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

İlkokula Başlama Yaşı

Görüntülenme Sayısı: 13277

İlkokula başlama yaşı çocuğunuzun kaç aylık olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Anaokulunu tamamlayan çocukların aileleri, çocuğunun okula başlama yaşını hesaplarken zorlanabilmektedir. Kimi aileler çocuğunun okul öncesi eğitimi tamamlandıktan hemen sonra ilkokula başlama yaşını beklemeden bir ilkokula göndermekte, bazı aileler ise okula başlama yaşını beklemektedir. Peki ilkokula başlama yaşı 2019 - 2020 senesinde kaç olacak? Okula başlama yaşı gelmiş çocuğu okula göndermeme gibi bir imkan sunuluyor mu? Okula başlama yaşı hesaplarken nelere dikkat edilmelidir? Bu gibi sorularınızın cevabına hemen ulaşabilirsiniz.

İlkokula Başlama Yaşı

Okula Başlama Yaşı

YaşKayıt ZorunluluğuNe Yapılmalı?
60-66 Aylık İsteğe Bağlı İlkokula başlamak istediğine dair dilekçe yazılmalıdır.
66-68 Aylıkİsteğe Bağlıİlkokula başlatmamak için dilekçe yazılmalıdır.
69 AylıkKayıt Zorunludurİlkokula başlatmamak için çocuğun hazır olmadığına dair rapor verilmelidir.
69-71 AylıkKayıt Zorunludurİlkokula başlatmamak için çocuğun hazır olmadığına dair rapor verilmelidir.

Çocuğum ilkokula Başlayabilir mi?

Birinci sınıfa başlama yaşı ay olarak hesaplanır ve çocuğun hazır bulunuşluk durumuna göre kayıt erteleme yapılabilir. İlkokula başlama yaşı hesaplanırken önemli olan nokta eylül ayı itibariyle çocuğun kaç aylık olduğunun belirlenmesidir. Velilerin asıl dikkat etmesi gereken ise çocuğun 1. sınıfa başlama yaşından çok okula hazır olup olmadığıdır. Çocukların okula başlama yaşı kesin olarak şu yaştır diyemeyiz çünkü her çocuğun gelişimi ve gelişim hızı birbirinden farklıdır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çocuğunuzun kendi gelişim hızına göre okula başlamaya hazır olup olmadığıdır.

İlkokula Başlama Yaşı-1

Çocuğumun İlkokula Başlaması Gerektiğini Nasıl Anlarım?

İlkokula başlamadan önce çocuğunuzun anaokulu öğretmeninin ve anaokulundaki psikolojik danışmanının yorumları sizin için önemli bir kriter olmalıdır. Eğer yorumları çocuğun okula başlamaya hazır olmadığı yönündeyse mutlaka bunu ciddiye almanızı öneririz. Bilişsel, fiziksel ya da duygusal olarak hazır olmayan bir çocuğun okula başlaması çocuğa kendini yetersiz hissettirecek ve tüm okul hayatını olumsuz etkileyecektir. Uzmanlar çocuğunuzun hazır olmadığını düşünüyorlarsa yapmanız gereken; çocuk hangi alanlarda hazır değil ve 1. sınıfa başlaması için hangi alanlarda ne kadar desteklemeniz gerekir ayrıntılı olarak görüşmek ve çocuğa hazır olana kadar zaman ve fırsat vermektir.

İlkokula Başlama Yaşı-2

İlkokula Başlama Yaşı Gelen Çocuk Hazır Değilse Ne Yapılmalı?

Uzmanlar çocuğunuz okula hazır değilse sırf ilkokula kayıt yaşı geldiği için başlatmamanızı önermektedir. Çocuğunuz yukarıda belirtilen kayıt erteletme şartlarına uyuyorsa ve 1. sınıfa başladığında zorlanacak ise bu erteletmeyi 1 yıllık zaman kaybı olarak düşünmemelisiniz. Aksine bu bir kayıp değildir. Hazır olmayan bir çocuğu 1 sene destekleyerek hazır hale getirmek ve o çocuğu mutlu, “başarabiliyorum” duygusuyla okula başlatmak bir kazanım olacaktır. Bu kazanım tüm eğitim hayatına olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

İlkokula başlama yaşı gelmiş çocuğunuzu okula göndermek istemeyip bir sene beklemek istiyorsanız okul müdürlüklerine dilekçe yazmanız zorunludur. Bunun sonucunda çocuğunuz okul öncesi eğitim kurumuna yönlendirilebilmektedir. Bu durumda ilkokula başlaması ertelenen öğrencilere devlet anaokullarında öncelik sağlanmaktadır.

Bu yazı ilginizi çekebilir; İlkokul Araştırması Yaparken Dikkatli Olun

Bu makale Elif Biçer tarafından 01 Haziran 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
İlkokulda Okul mu Öğretmen mi? İlkokul seçerken önceliğinizin okul mu yoksa öğretmen olduğuna neden karar vermeniz gerekmektedir ve bunun çocuğunuzun üzerindeki etkisi ne olacaktır?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel İlk Beş Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel İlk Beş Okulları İlkokulu

Çocukların mutlu oldukları ve ilginin birebir mümkün olduğu bir okul. Gerçekten tavsiye ederim.

Özel Yenibosna Final Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Yenibosna Final Okulları İlkokulu

Torunum okulumuzda devam etmektedir.Gelecek yıl için de kaydımızı yenilettik.Ve eğitim sistemindeki gidişattan memnun ka...

Özel Çekmeköy Liv Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Çekmeköy Liv Koleji İlkokulu

Özel Çekmeköy Liv Koleji İlkokulu ; 2018-2019 eğitim öğretim döneminde faaliyete geçecek olup şu an güçlü bir başlangıç...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum