fb

İlkokula Başlama Yaşı

Görüntülenme Sayısı: 6185

İlkokula başlama yaşı çocuğunuzun kaç aylık olduğuna göre değişikli göstermektedir. Bu soru işaretlerini sizler için cevaplandırdık. Birinci sınıfa başlama yaşı ay olarak hesaplanır ve çocuğun hazır bulunuşluk durumuna göre kayıt erteleme yapılabilir.

İlkokula Başlama Yaşı

İlkokula Başlama Yaşı Durumları

YaşKayıt ZorunluluğuDilekçe
60-66 Aylıkİsteğe Bağlıİlkokula başlamak istediğine dair dilekçe yazılmalı
66-68 Aylıkİsteğe Bağlıİlkokula başlatmamak için dilekçe yazılmalı
69 AylıkKayıt Zorunludurİlkokula başlatmamak için çocuğun hazır olmadığına dair rapor verilmeli
69-71 AylıkKayıt Zorunludurİlkokula başlatmamak için çocuğun hazır olmadığına dair rapor verilmeli

Çocuğum ilkokula hazır mı?

İlkokula başlama yaşı hesaplanırken önemli olan nokta eylül ayı itibariyle çocuğun kaç aylık olduğunun belirlenmesidir. Bir veli olarak asıl dikkat etmeniz gereken ise çocuğunuzun 1. sınıfa başlama yaşından çok okula hazır olup olmadığıdır. Çocukların okula başlama yaşı kesin olarak şu yaştır diyemeyiz çünkü her çocuğun gelişimi ve gelişim hızı birbirinden farklıdır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çocuğunuzun kendi gelişim hızına göre okula başlamaya hazır olup olmadığıdır.

İlkokula Başlama Yaşı-1

Çocuğumun hazır olup olmadığını nasıl anlarım?

İlkokula kayıt yaptırmadan önce çocuğunuzun anaokulu öğretmeninin ve anaokulundaki psikolojik danışmanının yorumları sizin için önemli bir kriter olmalıdır. Eğer yorumları çocuğun okula başlamaya hazır olmadığı yönündeyse mutlaka bunu ciddiye almanızı öneririz. Bilişsel, fiziksel ya da duygusal olarak hazır olmayan bir çocuğun okula başlaması çocuğa kendini yetersiz hissettirecek ve tüm okul hayatını olumsuz etkileyecektir. Uzmanlar çocuğunuzun hazır olmadığını düşünüyorlarsa yapmanız gereken; çocuk hangi alanlarda hazır değil ve 1. sınıfa başlaması için hangi alanlarda ne kadar desteklemeniz gerekir ayrıntılı olarak görüşmek ve çocuğa hazır olana kadar zaman ve fırsat vermektir.

İlkokula Başlama Yaşı-2

1 sene kayıp değildir

Çocuğunuz okula hazır değilse sırf ilkokula kayıt yaşı geldiği için başlatmamanızı öneriyoruz. Çocuğunuz yukarıda belirtilen kayıt erteletme şartlarına uyuyorsa ve 1. sınıfa başladığında zorlanacak ise bu erteletmeyi 1 yıllık zaman kaybı olarak düşünmeyin. Aksine bu bir kayıp değildir. Hazır olmayan bir çocuğu 1 sene destekleyerek hazır hale getirmek ve o çocuğu mutlu, “başarabiliyorum” duygusuyla okula başlatmak bir kazanım olacaktır. Bu kazanım tüm eğitim hayatına olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

Bu yazı ilginizi çekebilir; İlkokul Araştırması Yaparken Dikkatli Olun

Bu makale Elif Biçer tarafından 23 Aralık 2015 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
İlkokulda Okul mu Öğretmen mi? İlkokul seçerken önceliğinizin okul mu yoksa öğretmen olduğuna neden karar vermeniz gerekmektedir ve bunun çocuğunuzun üzerindeki etkisi ne olacaktır?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Yeni Okul İlkokulu Özel Okul
Özel Yeni Okul İlkokulu

öğretmen seçiminde titiz olmalarının sonucu olarak kaliteli bir okul yaratıyorlar.

Özel Çekmeköy ERA Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Çekmeköy ERA Koleji İlkokulu

Okul arayış sürecinde gösterilen ilgi çok iyiydi. Okula başladıktan sonra öğretmenin ilgisi ve yaklaşımından çok memnun...

Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu

Ufak ve butik bir okul olduğu için ilgili bir kadro var. Güvenlik iyi durumda. Yemekhane fena değil, öğretmenler ve yöne...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum