fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

İlkokulda Okul mu Öğretmen mi?

Görüntülenme Sayısı: 47466

Çocuğunuz ilkokula başlamadan önce genelde hep okul seçimi üzerine düşünülür ve araştırma yapılır. Okul seçimi yaparken özellikle ilkokulda ilk değerlendirilecek unsur ilkokul öğretmenidir. Başarılı bir okul ve iyi bir öğretmen. İdealimiz ikisinin de bir arada bulunması fakat okul ve öğretmen arasında seçim yapmak zorunda kaldığınız durumlarda hangisini seçmeniz çocuğunuzun yararına olacaktır bunu inceleyelim.

İlkokulda Okul mu Öğretmen mi?

Çocuğunuz okula başlayacak. Okulları araştırdınız. En iyi özel okulların listesini yaptınız. Bütçenize göre bir seçim yaptınız ve kararınızı vermek üzeresiniz. Çocuğunuzu kaydettirmeyi düşündüğünüz okulun mükemmel fiziki şartları, çeşitli sosyal aktiviteleri ve tesisleri var. Evinize de oldukça yakın. Okul hakkında herhangi olumsuz bir yorumla da karşılaşmadınız. Tam o okula kaydettirecek iken seçeneklerinizin arasına hiç almadığınız başka bir okulda bu sene 1. sınıfları alacak olan çok başarılı bir ilkokul öğretmeni olduğunu duydunuz. Acaba hangisi doğru seçim olacaktır?

İlkokul çocuk için çok önemli bir basamak

Hepimizin ilkokul yıllarıyla ilgili aklında kalan olumlu ya da olumsuz anılar vardır. Bu anılarınızı gözden geçirecek olursanız hepsi öğretmenin bir davranışı ya da yaşanılan olay sonunda öğretmenin size söylediği bir söz, size ya da arkadaşınıza davranış biçimiyle aklınızda kalmıştır. Çünkü ilkokulda öğretmen esastır. Çocuk aileden ayrılıp birey olarak okulda var olmaktadır. Orada onlarca yaşıtı ve tek bir yetişkinle saatlerini geçirmektedir. Bu zaman dilimi esnasında yeni bilgiler edinmekte, sosyalleşmekte ve en önemlisi yaşamaktadır. Çocuğun yaşadığı deneyime bu nedenle “okul hayatı” denmektedir.

İlkokulda Okul mu Öğretmen mi?

Her mesleğin olduğu gibi bu mesleğin de belli hassasiyetleri vardır

Öğretmenlik akademik bir meslektir. Özellikle ilkokul öğretmenliği gerçekten oldukça özen isteyen bir branştır. Bir ilkokul öğretmeni “başarılı” olarak nitelendiriyorsa bu çok yönlü bir başarıdır. Öğretmenin sadece akademik olarak çocukları başarılı kılması tek kriter değildir. Öğretmenin tüm davranışları çocuklar tarafından gün boyunca gözlemlenmektedir. Farklı gelişen bir öğrenciye olumsuz davranan bir öğretmenin sınıfındaki çocuklara verdiği mesaj “farklı olan insanları kabullenmeyin!“dir. Hata kabul etmeyen bir öğretmenin çocuklara verdiği mesaj “yanlış yapmak oldukça kötüdür” den öteye gidemez. Bu nedenle öğretmenin akademik başarısının yanı sıra, nasıl bir eğitimci olduğuyla ilgilenmemiz gerekir. Sınıf içerisinde ayrımcı olmayan, çocukları etiketlendirmeyen, dinleyen ve düşüncelerine saygı duyan, duygusal hassasiyetlerine önem veren, en önemlisi her çocuğu bağımsız bir birey olarak gören ilkokul öğretmeni, sağlıklı bir okul hayatının en önemli taşı olacaktır.

İlkokulda Okul mu Öğretmen mi?

İlkokulda çocuğunuzla yol alacak başarılı bir öğretmen, bir çok fiziksel imkanın getireceği olumlu yaşantılardan çok daha ağır basacaktır terazinin kefesinde. İmkanları kısıtlı olan okullarda bile başarılı öğretmenler fark yaratan etkinliklere imza atabilmektedir. Bir ilkokul öğretmeninin niteliği öğrencilerine verdiği değerle doğru orantılıdır.

Bu yazı ilginizi çekebilir; Bir İlkokuldan Beklenti Ne Olmalı?

Bu makale Esin Acartürk tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
İlkokulda Yabancı Dil Eğitimi İlkokulda yabancı dil eğitimi nasıl olmalıdır? İlkokul 2. ve 3. sınıftan itibaren verilen eğitim nasıl ilerlemektedir ve hangi metotlar kullanır?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Çekmeköy Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Çekmeköy Sevinç Koleji İlkokulu

Kızım 1.Sınıftan beri burda okuyor Şu an 6.Sınıfa geçti.Çok memnunuz.Akademik anlamda gelişimine çok katkısı oldu.Bütün...

Özel Çamlıca Birikim Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Çamlıca Birikim Okulları İlkokulu

Sanatsal bir okul, şiirsel çalışmalar çok oluyor.

Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu

Okula kayıt için ilk geldiğim gün personel ve okul müdürünün karşılaması çok sıcak ve ilgiliydi yeni bir okul olmasına r...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum