fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Yaygın Eğitim

Görüntülenme Sayısı: 17240

Örgün eğitim alamamış kişilerce araştırılan yaygın eğitim basit bir tanımla; "örgün eğitim alamamış veya örgün eğitimini yarıda bırakmış kişilerin yararlandığı eğitim programının adıdır." MEB'in her sene binlerce kurs açarak yaygın eğitime verdiği destek sonucu insanlar buradan edindiği bilgi ve birikim sayesinde meslekler edinmekte ve hayata tekrar bağlanmaktadırlar. Peki yaygın eğitim özellikleri nelerdir? Kimler yaygın eğitim programlarından yararlanabilir? Bu sorularınızın cevaplarını makalemizin içinde bulabileceksiniz.

Yaygın Eğitim Nedir?

Daha önce örgün eğitim almış olsun veya olmasın, her yaş insanın başvurarak eğitim alabildiği programın adı olan yaygın eğitimde insanlar belirli bir plan dahilinde bazı amaçlara yönelik eğitim almaktadırlar. Örneğin; aşçılık hayali olan biri yaygın eğitim programları sayesinde aşçılık kursuna başvurarak, bu eğitim programına dahil olmakta ve amacına ulaşmak için edinmesi gereken bilgi ve beceriyi bu kurs sayesinde edinmektedir.

Yaygın eğitim adlı programın amacı her vatandaşın topluma ayak uydurabilmesi ve yaşadığı topluma fayda sağlayabilmesi için sahip olması gereken donanımları elde edebilmesini kolaylaştırmaktadır. Kendi ilgi alaka ve yetenekleri doğrultusunda bir yaygın eğitim kursuna başvuran kişi, kursu bitirdikten sonra iş bulma konusunda da çeşitli şekillerde desteklenmektedir.

Örgün eğitim programının aksine yaygın eğitimde devam zorunluluğu yoktur ve esnek bir yapıya sahiptir. Kişi kendisine en uygun programa başvuru yaparak hedeflerine çok daha kolay ulaşabilmektedir. Ayrıca kişinin fiziksel olarak bir sınıfta bulunmasına gerek kalmadan alabileceği kurslar sayesinde zamandan tasarruf ederek bilgisayar yardımı ile bu kurslara katılım sağlanabilmektedir. Herhangi bir yaygın eğitim programını başarı ile tamamlayan kişilere diploma değil sertifika verilir. Bu sertifika, kişinin yetkin olduğunu gösterir ve aldıkları bu sertifika sayesinde çeşitli yerlerde çalışabilme fırsatı yakalar.

Yaygın Eğitimin Özellikleri Nelerdir?

 • Yaygın öğretim programları kısa dönemlidir ve kişinin belirli bir alanda yetkinleşmesi amaçlanır.
 • Yaygın eğitim kurslarında ağrılıklı olarak mesleki dersler verilmekte ve kişinin bir meslek sahibi olması hedeflenmektedir.
 • Herhangi bir yaş sınırlamasının olmadığı yaygın öğretimde isteyen her vatandaş bu kurslara internet üzerinden kolayca başvuru yapabilmektedir. (18 yaşını doldurmamış kişilerin kurslara aileleri ile müracaat etmeleri gerekebilir.)
 • Örgün eğitimde olduğu gibi başlama veya devam zorunluluğu bulunmamaktadır. Kişi yaygın eğitim programını yarıda bırakabilmekte özgürdür.
 • Programın amacına uygun olan dersler belirli bir plan dahilinde yürütülmekte ve kısa zamanda verimli bir eğitim programı uygulanması istenmektedir.
 • Yaygın eğitim programına dahil olan kişi yalnızca mesleki anlamda eğitim görmez. Yapılan grup çalışmaları sayesinde; iletişim becerileri, takım çalışması ve liderlik konularında da kenini geliştirmiş olur.

Yaygın Eğitim Kursları

Türkiye'nin her ilinde verilen yaygın eğitim vatandaşların yaşam içerisine katılmasını teşvik etmektedir. Her alana uygun kurs bulunan bu eğitim programında vatandaşlar diledikleri kursa müracaat edebilmektedir. Her geçen sene hem kurs hem de kursiyer sayısı artan yaygın eğitimdeki bazı kurs isimleri ise aşağıdaki gibidir.

 • Bilgisayar İşletmenliği (Operatörlüğü)
 • Türk İşaret Dili
 • Türk Mutfağı
 • Kadın Elbise Dikimi
 • Turistik Ve Hediyelik Eşya Yapımı
 • Bağlama Eğitimi
Bu makale Umut Arslan tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Türkiye Eğitim Sistemi Türkiye nasıl bir eğitim sistemine sahip? Öğrenciler Türkiye eğitim sisteminde kaç farklı sınıf seviyesinde öğrenim görüyor?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Çamlıca Çağlar Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Çamlıca Çağlar Koleji Anaokulu

Anaokulu programı çok güzel öğretmenler hepsi çok değerli

Özel Gayrettepe Armada Ortaokulu Özel Okul
Özel Gayrettepe Armada Ortaokulu

Bu okulu ben çok araştırıp oğlumu yazdırdım.LGS ye güzel hazırlıyorlar İngilizcemiz çok ilerdi başka seçmeli dil de öğre...

Özel Dokuz Nokta Anaokulu Özel Okul
Özel Dokuz Nokta Anaokulu

Oğlumu güvenle Dokuz Nokta Anaokuluna gönderiyorum mutluyuz. Velilere tavsiye ediyorum

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum