fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Anaokuluna Başlama Yaşı

Görüntülenme Sayısı: 14124

Günümüzde, çocuklarımız için okulöncesi eğitimin çok önemli olması konusunda farkındalığın oldukça artması nedeniyle, akıllara “Çocuklarımızın anaokuluyla tanışmaları için en uygun yaş hangisidir?” sorusu artık sıkça gelmektedir. Çocuklarımız için bu sorunun cevabı mevcut koşullara göre değişkenlik göstermektedir.

Anaokuluna Başlama Yaşı

3 Yaşa Kadar Ebeveynlerle Kaliteli Vakit

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, anne ve çocuk arasındaki bağlanmanın ileriki dönemler için oldukça önemli olması nedeniyle, ilk tercih çocuğun özellikle 3 yaşa kadar anneyle kaliteli vakit geçirmesinin olabildiğince sağlanmasıdır. Ancak annenin çalışma hayatının olması, kardeş nedeniyle ilginin bölünebilmesi, çocukta anaokuluna gitmek yönünde taleplerin oluşması, çocuğun karakteristik özellikler (daha içe dönük olması, akranlarıyla nasıl oyuna başlaması ve oyunu sürdürmesi gerektiği konusunda zorlanması) veya annenin ya da bakım veren kişinin çocuğa özellikle bilişsel gelişim açısından çoğu zaman yetemediğini düşünmesi gibi nedenler, çocuğun anaokuluna başlamasını etkileyen en önemli faktörlerdendir. Özellikle belirtilen bu nedenlerden birkaç tanesi mevcut ise anaokuluna başlamak için 3 yaşını ya da daha geç bir yaşı beklemek çok da anlamlı bir istek olmayacaktır. Fakat yine de çocuğun yaşının küçük olduğu düşünülüp evde kalması tercih edilecekse bile, en azından oyun gruplarına dahil edilmesi veya beş tam gün olmayacak şekilde anaokulu arayışının olması pekâlâ çok daha doğru bir adım olacaktır. Bunların yanı sıra, özellikle bazı nedenlerden dolayı, anaokulunun, daha çok ilkokul dönemi öncesi sadece 1 ya da 2 yıl birinci sınıfa hazırlık olarak görülmesinin ötesinde bir deneyimin olması gerektiği düşünülmektedir. Öncelikle gelişimin en hızlı olduğu ve öğrenmeye çok açık olan altı yaş öncesi dönemin, fiziksel ortamın dahi çocuğun her alandaki ihtiyacına cevap verecek şekilde yetkin kişiler tarafından oluşturulduğu bir alanda uzman kişilerle beraber sistematik bir şekilde destekleniyor olması bilindiği üzere çok mühimdir. Çocuğun heyecan duyduğu ya da keyif aldığı faaliyetler, rastgele değil, arka planda hedef becerinin oluşmasına yada güçlenmesine destek verecek şekilde eğitimciler tarafında planlanarak yaş aralığına uygun olacak düzende tasarlanıyor olması nedeniyle çocuklarımızın hem o anları hem de gelecekleri için çok katkı sağlayıcıdır. Ayrıca günümüzde iki veya daha fazla çocuğun bir araya gelip vakit geçirmesini oldukça kısıtlı zamanlarda gerçekleştirebiliyoruz. Hâlbuki özellikle duygusal ve sosyal gelişim için çocukların çok küçük yaşlardan itibaren akranlarına ihtiyaç duyduğu vurgulanan önemli bir bilgidir. Çocuklar zaman zaman hızlı ve kalıcı öğrenmeyi aynı dili konuştuğu, yapabildikleri ve yapmak istedikleri genellikle benzerlik gösteren, kendi boyuna ve bedenine en yakın olarak görüp tanımladığı akranlarından öğrenir. Bu doğrultuda anaokulları çocuklarımız için tamamlayıcı olan çok önemli bir süreçtir.

Okula Ne Zaman Başlamak Gerekir

Teknoloji Çağındayız

Teknoloji çağında olmamamız nedeniyle, evlerimizde teknoloji çoğu zaman yoğun bir şekilde boy göstermektedir. Dolayısıyla, bazen yemek yeme konusunda zorlanan bir çocuğa bazen de bir işini bitirmeye çalışan anneye tercih edilmese de maalesef ki teknoloji yardımcı olabiliyor. Farkındalıklı anaokullarının, doğa ve oyun içinde çocuklara alan açmaları, çocuklarımızın teknolojiyle küçük yaşlarda tanışmalarını büyük ölçüde önleyicidir. Diğer bir neden olarak ise, gelişen dünyada, yaşamımızın doğadan uzak daha çok kapalı alanlar içinde geçmesidir. Çocuklarımızla oynayacağımız oyunları, kimi zaman güvenlik yönündeki endişeden kaynaklı kimi zamanda imkanların olamamasından dolayı, yaşayarak öğrenmenin çok az deneyimlendiği, hareket alanlarının olabildiğince kısıtlı olduğu evlerde gerçekleştiriyoruz. Ve bizler biliyoruz ki, öğrenmeyi ve sorgulamayı gerektiği zaman sınıfın ötesinde de gerçekleştirme imkânı sunabilen anaokulları mevcut.

Anaokuluna Başlama Yaşı Kaç Olmalı

Hangi Yaşta Anaokuluna Göndermeliyim?

Özetle, bütün ebeveynler için “çocuğumu hangi yaşa geldiğinde anaokuluna göndermeliyim?” sorusunun cevabı değişkenlik göstermektedir. Bilindiği üzere, anaokulunun zorunlu bir eğitim olmaması nedeniyle ebeveynlerin vereceği kararla birlikte bu süreç başlayacaktır. Kimisi için birkaç yıl kimisi için çok daha uzun yıllar yaşanan okulöncesi dönemin, her çocuğumuza mutlu bir çocukluk geçirmeleri yönünde katkı sağlayabilecek, gelecek için sorgulayan araştıran bireyler olma doğrultusunda destek verebilecek bir yolculuk olmasını dileriz….

Bu yazı Özel Park Tarabya Preschool ile çalışmakta olan Klinik Psikolog Betül Uzun tarafından yazılmıştır.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 16 Eylül 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Özel Öğrenme Güçlüğü Tanısı Nasıl Konulur? Disleksi (Dyslexia), Disgrafi (Disgraphia), Diskalkuli (Dyscalculia) gibi güçlüklere nasıl tanı koyulur? Öğrenme güçlüğünde oluşabilecek sorunlar nelerdir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Arzu Anne Anaokulu Özel Okul
Özel Arzu Anne Anaokulu

Gözüm kapalı çocuklarımı teslim edeceğim sizin gibi bir kurumu iyi ki tanımışım. Her zaman nazik ve sıcak kanlı bize güv...

Özel Bakırköy Mutlu Çocuklar Dünyası Anaokulu Özel Okul
Özel Bakırköy Mutlu Çocuklar Dünyası Anaokulu

Okulda sıcacık bir aile ortamı var tüm çalışanlar güleryüzlü ve yardımsever. İşlerini de severek yaptıkları için çocukla...

Özel Dokuz Nokta Anaokulu Nature Şubesi Özel Okul
Özel Dokuz Nokta Anaokulu Nature Şubesi

İkinci şubenin açılmasına çok sevindik. Artık okulumuz evimize daha yakın. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum