fb

Değerler Eğitimi

Görüntülenme Sayısı: 1541

Değerler eğitimi nedir? sorusunun kısa cevabı; "hayata başkalarıyla uyum içerisinde devam edebilmek için gerekli olan bireysel davranışları şekillendirecek, çocukların kişiliğini, karakterini oluşturacak evrensel değerler" şeklindedir. Bu makalede, değerler eğitimi nasıl verilmeli? Bu eğitim yalnızca okulda mı alınabilir? Değerler eğitiminde ailelere düşen görevler neler? gibi sorularınızın cevabını bulabileceksiniz.

Değerler eğitimi nedir?

Değerler eğitimi, toplumu oluşturan bireylerin yaşam içerisindeki davranışlarını gözden geçiren, insanlara olumlu yönde katkı sağlayan ve daha güzel, yaşanabilir bir gelecek için insanda bulunması gereken evrensel değerlerin insanlara kazandırıldığı süreçtir. Değerler eğitimi, “insani değerleri bilen ve bu değerlere sahip bireyler oluşturmak için ortaya çıkan öğreti” olarak da açıklanabilir.

Tüm ülkelerde ve Türkiye'de, eğitim yaşantısına dahil edilen ve erken yaşlar itibarıyla müfredata dahil olan birbirinden farklı ‘değerler eğitimi’ programları bulunmaktadır. Ülkemizde ise eğitime dahil edilmiş iki değerler eğitimi programı öne çıkmaktadır Bunlardan ilki ‘karakter eğitimi’ bir diğeri ise yaşayan değerlerdir. Bunlardan yaşayan değerler programı ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığınca da onaylanmakta ve uygulanmaktadır. Gerek eğitim-öğretim ile, gerekse ders kitapları aracılığıyla değerlerin öğrencilere kazandırılması konusu, eğitim bilimcilerin önemle üzerinde durduğu konular arasında yerini almıştır.

Eğitimin, toplumsal yaşam içinde evrensel, yerel ve kültürel değerler sistemini bireylere iletme noktasında önemli rol oynadığı bilinmektedir. Bu sebeple yapılan düzenlemeler neticesinde okul müfredatlarına; adalet, saygı, sevgi, vatanseverlik ve yardımseverlik gibi değerler eklenmiş ve insani değerleri benimsemiş bireylerin yetiştirilmesi adına süreç en doğru şekilde yürütülmeye başlanmıştır. Ancak değerler eğitimi yalnızca okulda verilen bir eğitim olmaktan çıkmalı evde de bu süreç titizlikle sürdürülmelidir. Ailelerin benimsediği ve çocuğuna yansıtabildiği değerler, çocukların kişiliğinin ve sahip olduğu değerlerinin belirleyicisi olmaktadır. Bundan dolayı değerler eğitimine anaokulundan başlayarak tüm eğitim seviyelerinde devam edilmeli, ailenin bu sürece doğrudan katkı sağlaması gerekliliği unutulmamalıdır.

Değerler eğitimi nasıl verilmelidir?

Çocuklarda karşılaşılan sosyal gelişim eksikliğinin nedeni, karşılaştıkları sosyal olay ya da durumlara karşı olumlu sosyal davranışı bilmemelerinden ya da olumlu davranışı sergilemek için yeterince deneyimlerinin olmamasıdır. Değerler eğitimi verilirken oluşabilecek problemleri ortadan kaldırmak için öncelikle, izlenecek yol belirlenmeli ve bir değerler eğitimi programı tasarlanmalıdır. Program hazırlanırken okulların, öğretmenlerin ve bilim insanlarının bu sürece katkı sağlaması ve şu sorulara cevap aranması gerekir;

  • Değerler eğitimi programı içeriği nasıl olmalıdır?
  • Hangi değerler, nasıl öğretilebilir?
  • Değerler eğitiminde ailelerin ve öğretmenlerim üstüne düşen görevler nelerdir?
  • Okullar bu eğitimin neresinde yer almaktadır?

Birey açısından değerler eğitimi ihtiyacı, insanın hayat içerisinde bir bütün olarak görülmesinin doğal sonucudur. Şöyle ki insanlar birer makine ya da robot değildir. Onların aklı ve fiziksel becerileri kadar empati yapan, sabreden, değer veren, adaletli olan, sorumluluk alan vb. tarafları da vardır. İnsanların bu yönleri göz önünde bulundurulmadan eğitime devam edildiği takdirde nitelikli ve sağlıklı bir karakter oluşumundan söz etmek mümkün olmamaktadır.

Değerler Eğitimi Panosu

Okullarda değerler eğitimini desteklemek ve kolaylaştırmak adına öğretmenler panolar düzenleyerek sürece katkıda bulunabilirler. Panoların renkli ve dikkat çekici olması öğrencilerin ilgisini çekeceğinden planlanan eğitim çok daha verimli olacaktır. Değerler eğitim panosu örneklerine aşağıdan ulaşabilir, sizler de evlerinizde bu gibi çalışmalar yaparak bütüncül bir yapı içerisinde çocuklarınızın evrensel değerleri benimsemesini kolaylaştırabilirsiniz.

Bu makale Umut Arslan tarafından 17 Temmuz 2019 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Balkanlar Koleji Havacılar Anaokulu Özel Okul
Özel Balkanlar Koleji Havacılar Anaokulu

Kitap okuma alışkanlığı kavramalarının eğlenceli bir etkinlik aracılığı ile çocuklara benimsetilmesini hedefleyen bir ok...

Özel Maple Bear Çekmeköy Anaokulu Özel Okul
Özel Maple Bear Çekmeköy Anaokulu

Verdikleri hizmetlerde en iyisini yapmayı, kendisiyle barışık, topluma faydalı bireyler yetiştirmeyi ve öğrencilerinin e...

Özel Deha Çocuk Anaokulu Özel Okul
Özel Deha Çocuk Anaokulu

Özverinin gerçek anlamını burada gördüm. Öğretmenler ellerinden gelen her şeyi ortaya koyarak çocukların eğitimi ve kend...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum