fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Okula Yeni Başlayan Çocuklarda Adaptasyon

Görüntülenme Sayısı: 5434

Bir çocuğun yeni deneyimlere adapte olması yetişkinlerinki ile karşılaştıralamaz. Yetişkinlerin zengin bir deneyimi vardır, yeni durumlara daha pürüzsüz ve kontrollü olarak adapte olunabilir. Evden ayrılmak ve yeni bir çevreye entegre olmak, bir yerde farklı kurallarla karşılaşmadığı ortamda yeni akranlarla kolay değildir. En önemlisi artık anne babaları orada değildir.

Okula Yeni Başlayan Çocuklarda Adaptasyon

Çocuğun bir okula entegrasyonu hızla, yani adım adım acele etmeden veya gerginlik olmadan yapılmalıdır. Bireysel çocuğun zamanlarına ve taleplerine saygı göstermek çok önemlidir. Çocuğunuzu okula iyi uyum sağlamasına yardımcı olması için bu ipuçlarını takip etmelisiniz.

 • Alıştırma zamanları: İlk önce, çocuğunuzu anaokuluna bırakırken zamanı biraz arttırabilirsiniz. Çevreyi izleyebilir, okula daha uzun sürede yürüyebilirsiniz. Her çocuğun vaktine ihtiyacı vardır.
 • Bağlı olduğu nesneler: Çocuğunuz isterse küçük bir oyuncağı, koluna ya da boynuna takabileceği özel bir bağı olduğu nesneleri okula giderken ona verebilirsiniz. Böylece evle bağlıntısını hemen kaybetmiş gibi hissetmeyecektir.
 • Çabuk vedalaşın: Fazla fazla sarılmaktan, konuşmaktan ilk zamanlardan sonra kaçının. Dramatik anların yaşanmasına engel olun. Çocuğunuz bir süreliğine geldiğinizi ve yaptığınız işin onun için en iyisi olduğunu bilmelidir.
 • Motivasyon ve teşvik: Çocuğunuz evden ayrıldıktan sonra okulunda oyun oynuyor. Normalde evde yaptığınızdan çok farklı olmadığını keşfetmesini sağlamak iyi bir fikir. Okulda öğrendiklerini, deneyimledikleri şeyleri sizinle paylaşması için teşvik edin. İlerlemeleri için sevinç ve coşku gösterin.
 • Girişler ve çıkışlar: Çocuklar annelerinin veya babalarının onları okula götürmesini ve çıkışta onu almasını ister. Bu rutin onları ilk başta güvende hissettirecektir ve adapte olmalarına yardımcı olacaktır.
 • Doğrudan temas: Endişeleriniz ve çocuğunuzda gözlemlediğiniz değişiklikler hakkında öğretmen veya öğretmenle sürekli olarak konuşmanız gerektiğini hatırlayın. Çünkü siz orada yokken, okulda onu en iyi gözlemleyen kişi öğretmendir.
 • Etkinlikler: Sınıfta yapılan etkinlikler hakkında bilgi alın: öğrendikleri şeyleri evde tekrarlayın, öğrendiği şarkıları birlikte söyleyin, mevsimleri birlikte sayın.
 • Yiyecek: Kreşte ya da anaokulunda her gün ne yediğinizi, menü isteyerek aklınızda tutmaya çalışın, böylece evdeki beslenmeyi benzer şekilde dengeleyebilirsiniz.
 • Rahat bir atmosfer: Çocuğun anaokuluna daha iyi adapte olması için gününüze evden ayrılmak için acele ya da zorlukla başlanmamalıdır. Sabaha hiç acele etmeyin. Kahvaltı için zamanında sessizce uyanmaya çalışın ve gerginlik olmadan anaokuluna götürün.
 • Çantalarına not bırakın: Beslenme çantası ya da sırt çantasına bıraktığınız notlar, çocuğunuzun okula devam ederken onu düşündüğünüzü bilmenizi sağlamanın mükemmel bir yoludur.
 • Kendine ait bir saat: Kendi saatine sahip olmak çocuğunuzun kendisini büyük bir çocuk gibi hissetmesini sağlayacaktır ve okula geleceğiniz saati hatırlamasına yardımcı olacaktır bu sayede rahatlayacaktır.
 • Espri yapın: Çocuğunuzla ayrılırken ona komik surat ifadeleri yapabilirsiniz ya da daha önce evde yaptığınız esprileri tekrar yapabilirsiniz.
 • Göz kontağı kurun: Çocuğunuzun rahatlaması için yaptığınız konuşmalarda mutlaka göz kontağı kurun bu sayede konuşma daha etkili ve inandırıcı olacaktır.
Bu makale Furkan Namlı tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Okul Öncesi Öğretmenleri Nasıl Olmalı? Okul öncesi öğrenciler için oldukça etkili bir dönemdir. Bu süreçte onlara rehber olacak öğretmenler nasıl olmalı? Okul öncesi öğretmenler hangi niteliklere sahip olmalı?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Kadıköy Makarna Çocuk Anaokulu Özel Okul
Özel Kadıköy Makarna Çocuk Anaokulu

Muhteşem bir ekibe sahip gözüm kapalı herkese tavsiye edebileceğim bir kurum tam anlamıyla aileden birilerine çocuğumu t...

Özel Masal Park Venezia Anaokulu Özel Okul
Özel Masal Park Venezia Anaokulu

Genel imkanlarını çok beğeniyorum, bence bölgedeki en iyi okullardan biri. Her şey için çok teşekkür ederiz.

Özel Sınav Koleji Madenler Anaokulu Özel Okul
Özel Sınav Koleji Madenler Anaokulu

Kuruma ilk geldiğimde bir hemşirenin olması aklımda çocuğumun sağlık sorunları olduğunda müdahale edecek birinin. Olması...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum