fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Okul Öncesi Öğretmenleri Nasıl Olmalı?

Görüntülenme Sayısı: 17250

Bir okul öncesi öğretmeni, çocuklarını bir okul öncesi kurumuna gönderecek ebeveynler için en önemli faktörlerdendir. Bu yüzden okul öncesi öğretmenlerinin mutlaka bu işi yaparken sahip olması gereken önemli özellikleri olmalı. Zamanla bu önemli özelliklerin eksik olduğunu düşünürseniz, belki de okul değiştirme vakti gelmiştir.

Okul Öncesi Öğretmenleri Nasıl Olmalı?

Tutku

Bir okul öncesi öğretmenin, diğer her öğretmen gibi büyük bir tutkuya sahip olmalıdır. Küçük çocukların yaşamında gerçek bir farklılık yaratmaya yönelik yanan bir isteği olmalı, tutku başarılı bir okul öncesi öğretmeninin en önemli niteliklerinden biridir. Öğretmenlik kolay değildir. Öğretmenler çoğu zaman çok zor durumlar, kötü günler geçirebilir. Ücreti düşük olduğu için bazı sıkıntılar yaşayabilir, kabul etmeliyiz ki bazı velilere ne yapsalar yaranamayabilirler. Tüm bunlarla başa çıkmak için gerçek bir tutkuya sahip olmalı, bu öğretmenleri zor günler boyunca ayakta tutacaktır.

Okul Öncesi Öğretmenleri Nasıl Olmalı?-1

Sabır

Tutku birincil öncelik olsa da sabır da en önemli okul öncesi öğretmeni niteliklerindendir, her okul öncesi öğretmenin çok büyük bir sabretme yeteneğine ihtiyacı var. Her sınıfın farklı gelişim becerilerine sahip öğrencileri vardır. Özellikle küçük çocuklarla birlikte görgü kuralları, hijyen ve sınıf kuralları hakkında sürekli hatırlatmalar tipik bir okul gününün parçasıdır. Yavaş öğrenenlerden davranışsal zorluklara kadar, sınıf ortamını dengeli ve düzenli tutmak sabır gerektirir. Bunun üzerine, zorlayıcı yöneticiler, zor ebeveynler veya diğer öğretmenlerle birlikte çalışmak sınıfta ek sabır gerektirir. Büyük okul öncesi öğretmenleri, soğukkanlılığını farklı türden baskı altında tutmayı bilmelidir.

Okul Öncesi Öğretmenleri Nasıl Olmalı?-2

Yaratıcılık

Sınıftaki yaratıcılık, çocuklarınız için eğlenceli sanat ve bilim projeleri yapmaktan başka bir şey değildir. Örneğin, büyük okulların aksine daha sınırlı materyalleri olan bir okula çocuğunuzu gönderiyor olabilirsiniz. Sınıfınız, farklı kültürlerden veya geçmişlerden gelen çocuklar olabilir. Riskleri alarak çocukların ilgisini çekecek şekilde normların dışında kararlar almak için yaratıcı taraflara çekmesi gerekir. Okul öncesi sınıflar için eğlenceli ve heyecan verici öğrenmeyi sağlamak için yaratıcılık gereklidir.

Okul Öncesi Öğretmenleri Nasıl Olmalı?-3

Esneklik

Çocukların o gün içinde yapacakları çalışmalar daha önceden belirlenmiş olabilir ancak öğretmenler unutmamalıdır birlikte olduğu çocukların yaşı fazlasıyla küçük ve sabırları çabuk tükenebiliyor. Tüm sınıf o gün başka şeyler yapmak isteyebilir. Bu durumda öğretmenlerin esneklik göstererek çocukların ruh haline uygun bir çalışmaya geçmelidir. Esnek kalarak, zekice ve zarafetle eğitimle ilgili her türlü mücadeleyi üstlenmeliler.

Kendini Adamak

En iyi okul öncesi öğretmenleri, öğrencilerine ve kariyerlerine adamıştır. Eğitim değerlerini veya öğrencilerin ihtiyaçları için kararlı olmalıdır. Böyle bir durumda öğretmen çevresi, meslektaşları, aileleri ve öğrencileri tarafından saygı duyulan bir insan olacaktır. Bu sayede hayatını da mutlu şekilde sürdürecektir. Dahası, mükemmel eğitimciler öğrenme sevgisine adamışlar ve öğrencilerini daha fazla öğrenmeye teşvik ediyorlar. Okul öncesi eğitim seviyesinde, sınıfta öğrenmenin eğlenceli olduğu bir yer haline getirilmesi, hayatlarının geri kalanında çocuklar için unutulmaz anlar olabilir. Hepsinden önemlisi, gerçekten başarılı olan öğretmenler, öğrencilerinde en iyiyi ortaya çıkarmak için çalışıyorlardır.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Servis Ücretleri 2021-2022 yılı için geçerli olan servis fiyatlarını sizler için bir araya getirdik. Diğer detaylar da yazımızdadır.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Fatih Sınav Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Fatih Sınav Koleji Anaokulu

OKULA YAKIN BİR YERDE ÇALIŞIYORUM. ARKADAŞIMIN TAVSİYESİ ÜZERİNE OĞLUMU ANAOKULUNA YAZDIRDIM. ÖNCELİĞİM İŞİME YAKIN OLM...

Özel Beykent Yedi Cüceler Anaokulu Özel Okul
Özel Beykent Yedi Cüceler Anaokulu

Yavrumuz bu okulu o kadar çok sevdiki evde bana bile öğretmenin diyor. cumartesi pazar günleri okula gitmek istiyor. Erk...

Özel Geleceğin Çocukları Anaokulu Özel Okul
Özel Geleceğin Çocukları Anaokulu

Çocukların eğlenceli vakit geçirdiği ve öğretmenlerin sürekli ilgi ve güler yüzle yaklaştığı bir kurum. Dönem içinde yap...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum