fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Kadıköy'de Alternatif Eğitim Uygulayan Anaokulları

Görüntülenme Sayısı: 15948

Alternatif eğitim modellerini hayata geçiren Kadıköy Anaokulları ve kreşleri , ana akım eğitim metotlarının dışında kalan seçenekleri de değerlendirmek isteyen anne ve babalarımız için araştırdık.

Başta Montessori olmak üzere Waldorf ve Reggio Emilia gibi alternatif eğitim modellerinin ismini son yıllarda daha fazla duymaya başladık. Ülkemizde de uygulanmaya başlayan ancak sayılı eğitim kurumunun söz konusu metotlar için gerekli niteliklere sahip olduğu bu yaklaşımların Kadıköy anaokulları arasındaki en başarılı temsilcilerini sizler için inceledik.

 Koşan Kaplumbağa Anaokulu

Koşan Kaplumbağa Anaokulu

Uyguladığı eğitim-öğretim sistemi ve okul-aile ilişkisi bakımından Kadıköy özel anaokulları arasında Koşan Kaplumbağa Anaokulu diğer okul öncesi kurumlarından ayrı bir yere sahip. Başka Bir Okul Mümkün Derneği’nin destekleriyle veliler, öğrenciler, öğretmenler ve eğitim aktivistlerinin ortak çalışmalarıyla yapılmış, Kadıköy Moda’da bulunan eğitim-öğretimin sürecinin merkezine çocuğu koyan, kar amacıyla işletilmeyen, kolektif sermayeyle kurulan bir okuldan bahsediyoruz. Alternatif Eğitim, Demokratik Yönetim, Ekolojik Duruş ve Özgün Finansman ilkeleriyle eğitim hayatına devam eden okulun, tüm mekanları çocukların maksimum düzeyde yararlanabilecekleri ve ekolojik duyarlılıklarını kazanabilecekleri şekilde düzenlenmiş. Anaokulunda alınan kararlar öğrenciler, müdür, öğretmenler, güvenlik ve temizlik görevlilerinin oluşturduğu okul meclisinde alınıyor. Koşan Kaplumbağa Anaokulunun temel amacı ekolojik krizi görmezden gelmeyen bir anlayışla doğayla ve kendiyle barışık, sürdürülebilir yaşam modellerine hakim çocuklar yetiştirmek. Anaokulunun diğer uygulamalarına, iletişim bilgilerine, senelik okul fiyatlarına ve ebeveyn yorumlarına Koşan Kaplumbağa Anaokulu sayfasından ulaşabilirsiniz.

 İlk Beş Anaokulu

İlk Beş Anaokulu

Erenköy Anaokulları arasında yer alan İlk Beş Anaokulu birçok farklı programı birleştirerek eğitim alanında yeni bir girişimle karşımıza çıkmaktadır. Yüksek Fonksiyonlu Öğrenme, Sosyal Beceri, GEMS, ESL, Yetenek Geliştirme Programı gibi programlar eğitimlerinin temelini oluşturmaktadır. İngilizce ve Fransızca dil eğitimleriyle çocuğun sözel gelişimini desteklemektedir. Kendine güvenen, meraklı, girişimci ve problem çözmekte başarılı çocuklar yetiştirmeyi amaçlayan anaokulu, her bir çocuk için ayrı ayrı hazırlanan “bireysel eğitim planları” ile çocuğun tüm gelişim alanlarını kendi hızında desteklemektedir. Anaokulu hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak isterseniz İlk Beş Anaokulu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 Küçük Kara Balık Çocukevi

Küçük Kara Balık Çocukevi

Küçük Kara Balık Çocukevi Montessori ve Kaynaştırma Eğitimini Geliştirme Derneği tarafından kurulan ve kar amacı gütmeyen bir anaokulu. Türkiye’deki ilk veli inisiyatifi okul olma özelliğini taşıyan kurumun Montessori danışmanlığını Princeton Montessori Öğretmen Eğitim Merkezi eğitimcilerinden Ayla Şen ve The Children’s House,International Montessori Kindergarten eğitimcilerinden; Eliane Freina birlikte yürütmekteler. Okul ücretlerinin toplam maliyetin toplam kontenjana bölünmesiyle belirlendiği okulda sadece Montessori eğitimi verilmekte ve yarım gün öğrenci kabul edilmemektedir. Anaokulunun merak ettiğiniz diğer özelliklerine, ebeveyn yorumlarına, senelik ücretlerine ve fotoğraflarına Küçük Kara Balık Çocukevi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiyseniz Montessori Eğitimi Veren Kadıköy Anaokulları adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Bu makale Umut Arslan tarafından 12 Eylül 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

hafize can

son yıllarda böyle okulların açılması gerçekten umut verici. eğitim sistemine yeni bir soluk getirecek, bizi ve çocuklarımızı daha ileriye götürecek herşeyi denememiz lazım. umarın bu tip örnekler çoğalır. şimdiki aklım olsa kolej anaokulu değil, butik ve alternatif okulları tercih ederdim

Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Kadıköy’de En Çok Tercih Edilen Suadiye Anaokulları İstanbul Kadıköy'de adından sıkça söz ettiren Suadiye Mahallesi'nde eğitim nasıldır? Suadiye Anaokullarını ve Suadiye Kreşleri'nden en merak edilenleri sizler için araştırdık!
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Sancaktepe Mini Akademi Anaokulu Özel Okul
Özel Sancaktepe Mini Akademi Anaokulu

Ben üçüzlerimi inanın gözüm kapalı gönderiyorum 2 yılımız çok memnunum öğretmenlerinde ve okul müdürününden orada eviniz...

Özel Ataşehir GEN Gelecek Nesiller Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Ataşehir GEN Gelecek Nesiller Koleji Anaokulu

Eğitim kalitesi çok iyi bir okul. Yabancı dil eğitiminden çok memnunuz. Ayrıca öğrenciler için yetenek alanlarını gelişi...

Özel Yenimahalle Yeşil Elma Anaokulu Özel Okul
Özel Yenimahalle Yeşil Elma Anaokulu

Kızımı gönül rahatlığı bırakıp gittiğim tek yer.Merhametli sevgi dolu hocalarıyla bizi rahatlatan kurum.En önemlisi önce...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum