fb

Çocukla Etkili Vakit Geçirme

Görüntülenme Sayısı: 1200

Özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsak tüm haftamız koşuşturmaca içinde geçiyordur.

Sabah erkenden kalkıp çocukları okula hazırlamak, kahvaltısı,servisi derken tüm o saatlerde ağzımızdan en çok çıkan “hadi çabuk ol!” “acele et!” “çantanı unutma” “okulda abur cubur yeme” “montunun önünü kapat” türünden askeri eğitim yönergesi cümlelerinden sonra kendi telaşımız başlar. Arabasıydı, toplu taşımasıydı, trafiğiydi derken işe ulaşılır ve çalışanıydı amiriydi, müşterisiydi bir koşuşturma akşam edilir. Akşam demek trafik demek, market demek, mutfak demek, yemek demek. Yemek bitti mi? Güzel.. Hemen çocukların ödevleri için hazırlanın lütfen. Tabletlerin bırakılması için son 10 dakikayı verin o arada siz de masayı toparlayıp belki bir kahve hazırlayın kendinize. Arada çocukların yanlarından geçerken “5 dakika kaldı...” “ödevler çıkarıldı mı?” vb. hafif davudi sesimizle minik dozlu “geliyorum birazdan oraya” mesajını vermeyi unutmayalım lütfen.

Çocukla Etkili Vakit Geçirme

Çocukları ya da çocuğu diyelim hadi güç bela, tehdit, otorite, kavga gürültü ödev başına oturtturduysanız, oh alın elinize çayınızı kahvenizi bir güzel dinlenin. Tabi ki dinleneceksiniz hakkınız. Çocuk 1. Sınıfta değildir inşallah. Aaa 1. Sınıf mı? Kalkın o koltuktan lütfen, çayınızı da yanınıza alın isterseniz şimdi çekin çocuğun yanına bir sandalye ve derin bir nefes alın; başlıyorsunuz. “Yok o olmadı öyle. Bak şimdi yukarı kadar çıkarıp geri döneceksin, bak böyle.. yap bakayım bir tane hah şimdi oldu sanki ama yukarıya çıkıp geri dönünce bir de dışarı doğru kıvıracaksın. Evet hadi bir daha deneyelim. Ne demek yoruldum oğlum? Daha yeni başladık 2 satır “a” yazmakla yorulur mu hiç insan?”

50 dakika sonra...

“Hadi oğlum bak şu son satırı da yazalım sonra tabletle yarım saat daha oynamana izin vereceğim” (Çaresizlikten bu akşam artık son olan tablet yine ödül olarak sunulur) Evet siz de yoruldunuz ve haklısınız. Ama yapacak bir şey yok üzgünüz çocuğunuzun yardıma ihtiyacı var. Ayrıca geriliyorsunuz bunun da farkındayız. Mümkün olduğunca sakin olmanız gerekiyor bunu da biliyorsunuz gerçi ama elinizde değil öyle değil mi?

Ödev bitince zaten saat neredeyse 22.00 olmuştur ve uyuma zamanıdır. Haydi 5 gün boyunca aynı şekilde devam edelim. Geldik hafta sonuna... Evet çok yoruldunuz ve evde işler birikti. Aslında hiçbir şey yapmıyor gibi görünüyorsunuz ama en çok da hafta sonu yoruluyorsunuz değil mi? Neyse tabi çocuğa da vakit ayırmak lazım bir alışveriş merkezine gidersiniz. Belki bir sinema. Belki de bir arkadaşının doğum günü..

Ve Pazartesi aynı döngü başlar... Hayatlarımız bu şekilde geçiyor ve bu koşuşturmaca içinde çocuklarımız büyüyor. Zaman geçiyor hem de hızla geçiyor. Nasıl ki bir bebek gördüğümüz zaman aklımıza çocuklarımızın bebekliği geliyor ve o mis kokulu bebeğe özlem duyuyoruz bir süre sonra çocukları görünce aynı özlemi duyacağız bir bakacağız yalvar yakar “a” harfini yaptırmaya çalıştığımız çocuk üniversiteye gidiyor. O üniversiteli çocukla vakit geçirmek için çok fazla zamanınız olacak ama bu sefer de onun zamanı olmayacak. Hayatta çocuklarımızla dengelerimiz zamanla doğru orantılı olarak hep değişiyor.Tüm bu yoğun tempomuz çocuklarımızın ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak için. Fakat bu tempoda çocukların duygusal ihtiyaçları gözden kaçabiliyor. Kendisine değer verildiğini, özel olduğunu hissetmek gibi.

Çocukla Etkili Vakit Geçirme-1

Çocuğunuz kreşe başladığından itibaren en az bir öğretmen, bir psikolojik danışmandan duyarız bu cümleyi “çocuğunuzla etkili vakit geçirin” Peki nedir bu etkili vakit geçirmek?

Etkili vakit geçirmek yemek yapmak için mutfakta canhıraş çalışırken bu akşam da organik beslenmesek ölmeyiz deyip çocuğun yanına gitmektir. Haydi madem tabletin elinde gel komik sandviç tariflerine bakalım deyip tarif seçmek birlikte mutfağa girip basit ama dünyanın en lezzetli sandviçini hazırlamak demektir.

İlle de bir etkinlik yapmak değil oturup sohbet etmektir. Ama bu sohbeti sürdürürken bir yandan tv’ye bakmak ya da whatsappa gelen mesajlara gülümsemek değildir.Sadece çocukla sohbet etmek, onu içtenlikle dinlemektir.

Televizyon izlemek yerine kartondan kendi televizyonunu yapıp aile haberlerinizi yapmaktır.

Evdeki tüm ışıkları kapatıp bir mum yakıp annenin ve babanın ayrı ayrı çocukluğundan eğlenceli anılar anlatmasıdır.

Bir kumaş torbanın içine çeşitli nesneler koyup elimizle nesneye dokunarak tahmin oyunu oynamaktır.

Bunun için saatlere gerek yok. Etkili vakit geçirirken şunları yapmalısınız diye bir listede yok. Bu vakti ne ile dolduracağınız tamamen sizin ve çocuğunuzun ihtiyaçları ve beğenileri belirleyecek. Sadece sınırlı bir vakit ama kaliteli, birlikte olunan, paylaşılan günün en değerli vakti. Çocuğunuzu daha iyi tanıyacağınız, bambaşka yönlerini görüp şaşıracağınız, ileride çocuğunuz büyüdüğünde bu anlardan mutlulukla bahsedeceği özel zamanlar. Bu satırları evde okuyor ve çocuğunuz da evdeyse biz sizi daha fazla tutmayalım. ☺

Bu makale Esin Acartürk tarafından 11 Ocak 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Veliler Dünyasına Hoşgeldiniz Eğitim sadece çocukların dünyası değildir. Veliler dünyasına hoşgeldiniz.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı KALEV Anaokulu Özel Okul
Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı Kalev Anaokulu

Atatürk ilkelerine bağlı, milli kültürkerine ve golabal değerlere saygılı, kendi diline hakim, yabancı dil olan ingilizc...

Özel Etiler Hayat Anaokulu Özel Okul
Özel Etiler Hayat Anaokulu

1-6 yaş aralığında okul öncesi öğrencilerini kabul eden Etiler Hayat Anaokulu “Etkin Öğrenme” ilkesine sahiptir. Çocukla...

Özel Çengelköy Yıldızlarım Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Çengelköy Yıldızlarım Koleji Anaokulu

Atatürk İlkelerinin ve Türk olmanın gururunun hissederek kavratıldığı, bilimin eğlenceli bir şekilde öğretildiği, spor v...

11404 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!