fb

Çocukla Etkili Vakit Geçirme

Görüntülenme Sayısı: 5250

Özellikle büyük şehirlerde yaşıyorsak tüm haftamız koşuşturmaca içinde geçiyordur. Bu yüzden çocuğunuzla kısa sürede en etkili şekilde nasıl zaman geçireceğinizi düşünüp duruyor olabilirsiniz.

Çocukla Etkili Vakit Geçirme

Tüm Gün Başınızı Kaşıyacak Vaktiniz Yok

Sabah erkenden kalkıp çocukları okula hazırlamak, kahvaltısı,servisi derken tüm o saatlerde ağzımızdan en çok çıkan “hadi çabuk ol!” “acele et!” “çantanı unutma” “okulda abur cubur yeme” “montunun önünü kapat” türünden askeri eğitim yönergesi cümlelerinden sonra kendi telaşımız başlar. Arabasıydı, toplu taşımasıydı, trafiğiydi derken işe ulaşılır ve çalışanıydı amiriydi, müşterisiydi bir koşuşturma akşam edilir. Akşam demek trafik demek, market demek, mutfak demek, yemek demek. Yemek bitti mi? Güzel.. Hemen çocukların ödevleri için hazırlanın lütfen. Tabletlerin bırakılması için son 10 dakikayı verin o arada siz de masayı toparlayıp belki bir kahve hazırlayın kendinize. Arada çocukların yanlarından geçerken “5 dakika kaldı...” “ödevler çıkarıldı mı?” vb. hafif davudi sesimizle minik dozlu “geliyorum birazdan oraya” mesajını vermeyi unutmayalım lütfen.

Çocukla Etkili Vakit Geçirme-1

Etkili Vakit Geçirmek Ne Demektir?

Çocuğunuz kreşe başladığından itibaren en az bir öğretmen, bir psikolojik danışmandan duyarız bu cümleyi “çocuğunuzla etkili vakit geçirin” Peki nedir bu etkili vakit geçirmek?

  • Etkili vakit geçirmek yemek yapmak için mutfakta canhıraş çalışırken bu akşam da organik beslenmesek ölmeyiz deyip çocuğun yanına gitmektir. Haydi madem tabletin elinde gel komik sandviç tariflerine bakalım deyip tarif seçmek birlikte mutfağa girip basit ama dünyanın en lezzetli sandviçini hazırlamak demektir.
  • İlle de bir etkinlik yapmak değil oturup sohbet etmektir. Ama bu sohbeti sürdürürken bir yandan tv’ye bakmak ya da whatsappa gelen mesajlara gülümsemek değildir.Sadece çocukla sohbet etmek, onu içtenlikle dinlemektir.
  • Televizyon izlemek yerine kartondan kendi televizyonunu yapıp aile haberlerinizi yapmaktır.
  • Evdeki tüm ışıkları kapatıp bir mum yakıp annenin ve babanın ayrı ayrı çocukluğundan eğlenceli anılar anlatmasıdır.
  • Bir kumaş torbanın içine çeşitli nesneler koyup elimizle nesneye dokunarak tahmin oyunu oynamaktır.

Bunun için saatlere gerek yok. Etkili vakit geçirirken şunları yapmalısınız diye bir liste de yoktur. Bu vakti ne ile dolduracağınız tamamen sizin ve çocuğunuzun ihtiyaçları ve beğenileri belirleyecek. Sadece sınırlı bir vakit ama kaliteli, birlikte olunan, paylaşılan günün en değerli vakti. Çocuğunuzu daha iyi tanıyacağınız, bambaşka yönlerini görüp şaşıracağınız, ileride çocuğunuz büyüdüğünde bu anlardan mutlulukla bahsedeceği özel zamanlar. Bu satırları evde okuyor ve çocuğunuz da evdeyse biz sizi daha fazla tutmayalım. ☺

Bu makale Esin Acartürk tarafından 11 Ocak 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Veliler Dünyasına Hoşgeldiniz Eğitimde öğrenciler kadar velilerinde önemli rolü vardır ? Velilere eğitim dünyasında düşen görevler nedir ? Öğrencilerin eğitimleri dahilinde velilerin hayatı nasıl ilerliyor ? Eğitim öğretim kapsamında velilerin izlemesi gereken yollar nedir ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Kavacık Bilgi Ağacı Anaokulu Özel Okul
Özel Kavacık Bilgi Ağacı Anaokulu

Okulun temizliği, yemeklerin çeşitliliği, çocuklara verilen değer ve önem, eğitim. Tüm bunları gördükten sonra doğru seç...

Özel Lider Çocuk Anaokulu Özel Okul
Özel Lider Çocuk Anaokulu

Kapinizdan iceri girdigimiz heran bize kendi evimize gelmisiz hissini verdiniz. Hatice Hanim, cok az insan vardir ki isl...

Özel Ümraniye Sevinç Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Ümraniye Sevinç Koleji Anaokulu

Çocuklara güleryüzleri sayesinde onlarında mutlu olmasını sağlayan genç bir kadroya sahipler. Genç kadro olmasının avant...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum