fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Okullarda Akreditasyon

Görüntülenme Sayısı: 32633

Okul araştırmaları yaparken bazı okulların kendileri ile ilgili bilgi verdikleri linklerde “Akreditasyon” kelimesine rastlayabilirsiniz.

Akreditasyon Nedir?

Akreditasyon; farklı hizmet alanlarında karşımıza çıkabilecek bir kavramdır. Kurumların hizmet verdikleri alanlarda, verdikleri hizmetin uluslararası standartlardaki kriterlere uygun olup olmadığını denetleyen topluluklara dahil olması durumudur.

Okullarda Akreditasyon

Okullarda Akreditasyon Ne Anlama Geliyor?

Okullarda akreditasyon, çocuğunuzu göndereceğiniz kurumdaki eğitim programlarının, öğretmen eğitimlerinin dünya standartlarına uygun olup olmadığını değerlendirebileceğiniz bir kriter olarak düşünülebilir. Yani daha basit bir ifadeyle, okulun dünyadaki aynı topluluklara dahil okullarla eğitim kalitesi açısından denk olduğunu anlayabilirsiniz.

İlköğretim ve lise düzeyindeki okulların, öngörülen kalitede eğitim verip vermediğini denetleyen, dünyaca tanınmış önemli kuruluşlardan biri ECIS'tir (Avrupa Uluslararası Okullar Birliği).1965 yılında kurulmuş olan bu kurum, kar amacı gütmeyen ve üyelik bazında faaliyet gösteren, uluslararası okullarla ilgili kurulmuş en büyük birliktir.

1 Temmuz 2003 tarihinden itibaren ECIS (Avrupa Uluslararası Okullar Birliği), CIS (Uluslararası Okullar Birliği) olarak faaliyet göstermektedir. Dünyanın birçok farklı bölgesinden İlköğretim ve lise düzeyinde 650’den fazla okul CIS’e üyedir.

Bu kuruluşun eğitim kurumlarına sunduğu hizmetler aşağıdaki gibidir:

 • Okullara, öğretim kadrolarını oluşturmada yardımcı olmak,
 • Öğretmenler için hizmet-içi eğitim etkinlikleri düzenlemek,
 • Hazırladığı yayınlar ve kaynaklarla bilgilendirme işlevini yerine getirmek,
 • Okulları akredite (ECIS bu işlevini 1972’den beri sürdürmektedir) etmektedir.

CIS, konsey üyesi olan okulları dünya standartlarında kalite kriterleri ile değerlendirmektedir. Kriterlere uygun okullara Türkçe'de “denklik” olarak ifade edebileceğimiz “akreditasyon” belgesi vermektedir. Belirli aralıklar ile yaptığı denetimlerde, okulun eğitim kalitesinin standartlara uygunluğunu değerlendirerek yeniden belgelendirmektedir. Eğitim dünyasında kurumların yakaladıkları kaliteyi sürdürebilmelerini sağlaması açısında önemli bir kriter kabul edilebilir.

Bir okulun akreditasyon almasının okul gelişimine katkıları nelerdir?

 • Bir okulun akreditasyon alması, yurt içi ve dışında, akademik olan-olmayan tüm çevrelerde okulla ilgili olumlu görüşlerin oluşmasını sağlar
 • Akreditasyon sürecinin önemli bir basamağı, titizlikle hazırlanan öz-değerlendirme raporudur. Belli aralıklarla hazırlanan bu raporlar okulun gelişimine çok önemli katkı sağlar.
 • Akreditasyon süreci, okulun çeşitli bölümleri arasındaki uyumu ve iletişimi güçlendirmektedir.
 • Okul dışındaki bir kurum tarafından nesnel bir değerlendirmenin yapılıyor olması, okuldaki olumsuz ve olumlu yanların daha doğru değerlendirmesini sağlar. Böylece eğitim kurumuna birçok yararlı ve yapıcı öneri getirerek kurumun gelişmesine katkı sağlar.
 • Kurumda bulunan herkes işleyiş ile ilgili kendini ve kurumu sorgular, değerlendirir. Eksikler ve hatalar görülerek, giderilmesi için çaba harcanır.
 • Akreditasyon sürecinde okul uluslararası düzeyde kalite sağlamaya çalışır, bu durum okulun, dünyadaki diğer okullarla iletişim kurmasına fırsat tanır.
 • Akreditasyon sürecinde yapılan öz-değerlendirme çalışmaları ve inceleme ziyaretleri sonrasında CIS okula raporlar sunar. Bu raporlardan faydalanarak okul ileriye dönük planlar hazırlayabilir. Böylece okulun hizmetleri yüksek standartlara uyarlanır.

Bu yazı ilginizi çekebilir;  Özel Okullarda Eğitim Farklı Eğitim Anlayışları

Bu makale Elif Biçer tarafından 03 Kasım 2023 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
İlkokulda Psikolojik Hizmetler Nasıl Verilir? İlkokula giden öğrenciler için ideal psikolojik danışmanlık hizmeti nasıl olmalıdır? Psikolojik hizmetler yalnızca öğrenciler için midir? Veliler bu hizmetten yararlanabilir mi?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Vadi Yönder Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Vadi Yönder Okulları İlkokulu

Yönder Vadi kampüsü gerek eğitim kadrosuyla, gerek eğitim kalitesiyle, gerekse güleryüzlü çalışanlarıyla çocuklarımızı g...

Özel Soğanlık Sınav Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Soğanlık Sınav Koleji İlkokulu

Her sabah güne sabah sporuyla başlıyor öğrenciler Side to Side sistemi de mükemmel

Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel BJK Kabataş Vakfı Okulları İlkokulu

Sınıf öğretmenimiz oldukça donanımlı, çocukların gereksinimlerini önemseyen, çok ilgili bir öğretmen. Ayrıca yabancı dil...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum