fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Salgın Sonrası Anaokullarında Alınabilecek Önlemler

Görüntülenme Sayısı: 2625

Anaokulları 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle kapılarını öğrencilerine açmaya başladı. Yaşanılan ve henüz son bulmayan salgın dönemi de beraberinde birçok önlem almayı gerektirdi. Özellikle okul öncesi eğitim kurumlarında alınacak önlemleri merak eden aileler çocuklarının güvenle okullarına gidip gidemeyeceklerini araştırıyordu. Peki okulların sağlıklı bir şekilde eğitim vermeye devam edebilmeleri için ne gibi önlemler alınmalı? Ailelere ve öğrenciler bu süreçte anaokullarına nasıl destek olabilirler? Beşiktaş Mi Casa Anaokulu yetkilileri bu gibi soruları sizler için cevapladı.

Okula Bırakma ve Okuldan Alma

 • Ebeveynler çocuklarını okuldan alırken veya bırakırken binanın içine girmeden okul ana giriş kapısında çocuklarını okul görevlisine teslim etmeliler.
 • Bu dönemde çocukların okula giriş saatleri kademeli bir şekilde organize  edilebilmeli, hangi çocuğun hangi saatte ve hangi kapıdan giriş yapacağı ailelere bildirilmelidir. Sosyal mesafenin korunabilmesi ve kapıda bekleme zamanının en  sağlıklı şekilde yönetilebilmesi için bu saatlere uyulması önem arz etmektedir.
 • Okul dışındaki ve içindeki alanlarda sosyal mesafenin korunabilmesi için  yerleştirilen  yönlendirmeler, ailelere ve çocuklara bu konuda yardımcı olacaktır.
 • Bu dönemde bütün eğitim ödemeler banka üzerinden yapılmalıdır. Ödeme için okul binasına giriş kabul edilmemelidir.
 • Ebeveynlerin okula gelmeden önce hem  kendilerini  hem de çocuklarını günlük olarak kontrol etmeleri gerekmektedir.
 • Çocuğunuzun son 24 saat içinde ateşinin olması durumu ve buna istinaden ateş  düşürücü ilaçlar alıp almadığı konusunda okulun bilgilendirilmesi ve ateşli  hastalıklarda iyileştikten sonra bir hafta okula gelinmemesi önemli ve elzemdir.

Okuldaki Günlük Uygulamalar

 • Okula ulaşarak ilgili personele teslim edilen öğrenci, giriş kapısında ayaklarını  fısfısla dezenfekte edilip, girişte yer alan dezenfektanlı paspasa ayaklarını silip,  dışarıda kullandığı maskesini dış alanda yer alan çöp kutusuna attıktan sonra okula  alınmalıdır.  Ardından okul girişinde yer alan el dezenfektanlarıyla  çocukların elleri sterilize edilmeli, ateş kontrolü yapılarak, binaya alınmalı ve eller sabunla yıkadıktan sonra sınıflara geçilmelidir.
 • Her çocuk için okulda bir adet iç alan, bir adet de bahçe ayakkabısı bırakılmalıdır. Tüm ayakkabılar, ayrı poşetlerde saklanmalıdır. Dışarıda giyilen  ayakkabıların okul içerisinde giyilmemesi önemlidir.
 • Çocukların tüm sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra, herhangi bir endişe var ise,  gerekli görüldüğü takdirde önlem amaçlı evde istirahat etmeleri rica edilmelidir.
 • Çocukların kişisel eşyalarının ( kıyafet, yedek kıyafet, ayakkabılar ve su matarası)  birbirine karışmasını engellemek için okula gönderilmeden önce bütün eşyalarına isim  etiketi yapıştırılmalıdır.
 • Okul psikoloğu ile öğrencilerin duygusal ve fiziksel iyilik hallerini takip etmeli ve  destekleyebilmek adına periyodik çalışmalar yapmalıdır.
 • Çocuklar okula gelirken hiçbir oyuncak ya da kırtasiye malzemesi getirmemelidir.
 • Çocuklar için tüm tuvalet ve sınıflarda, özellikle lavabolara yakın alanlara doğru, el yıkama tekniklerini gösteren işaretlere yer verilmelidir.
 • Okula dışarıdan gelen malzemeler üç gün sterilizasyon dolabında bekletildikten sonra içeri alınmalıdır.

Yemek Saatinde Yapılması Gerekenler

 • Fazla sayıda mekan değişikliğini önlemek ve aynı mekanın çok sayıda öğrenci  tarafından kullanılmamasını temin etmek amacıyla çocuklar yemeklerini  sınıflarında yemelidir.
 • Yemeklerden önce ve sonra masalar temizlenip, dezenfekte edilmelidir.
 • Serviste tek kullanımlık tabak, bardak ve mutfak eşyaları kullanılmalıdır.
 • Çocuklar okula herhangi bir yiyecek veya içecek getirmemelidir. Sağlık, alerji vs. gibi olağanüstü durumlarda getirilmesi gereken gıda maddeleri, hijyen  prosedürüne tabi tutularak okula alınmalıdır.

Bu makale Beşiktaş Mi Casa Anaokulu yetkilileri tarafından yazılmıştır.

Bu makale Umut Arslan tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Anaokulu Çantasında Bulunması Gerekenler Anaokulu öğrencisinin çantasında neler olmalıdır? Anaokulu çantası seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bu soruların cevapları makalemizde.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Işık Akademi Anaokulu Özel Okul
Özel Işık Akademi Anaokulu

hem 3 yaşta hem 5 yaşta 2 çocuğum var başlangıçtan bu yana çocuklarmdaki ilerleme gözle görülür boyutta çok memnunum hel...

Özel Sultangazi Bilgi Işığı Anaokulu Özel Okul
Özel Sultangazi Bilgi Işığı Anaokulu

Çok konforlu bir okul büyük ve güzel temiz güvenle çocuğumu emanet ede biliyorum

Özel Yunus Emre Oyunevi Anaokulu Özel Okul
Özel Yunus Emre Oyunevi Anaokulu

İLGİNİZ VE ALAKANIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM .. COCUKLARIMIZIN EVLERINDE GİBİ HİSSEDE BİLİCEKLERİ BİR OKUL COCUGUM VE BEN...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum