fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuğum Dikkatsiz

Görüntülenme Sayısı: 9305

Bildiğiniz gibi dikkat dağınıklığı herkesin gündeminde son zamanlarda. Çocuklarda yolunda gitmeyen bir şey olduğu düşünüldüğünde hemen dikkat eksikliği belirtilerinden şüphelenir aileler. Ancak çocuklarda dikkat eksikliği okul çağında öğretmen ve aileler tarafından fark edilebilen bir süreçtir. Bir çocukta dikkat eksikliği olduğunun tanısını da ancak bir çocuk psikiyatristi koyabilir. Bunu unutmamakta fayda var.

Çocuğum Dikkatsiz

Diyelim ki çocuğunuzda tanı alacak derecede seyreden bir konsantrasyon problemi yok. Çocuğunuzun dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olmadığına eminsiniz. Çocuğunuzda derse odaklanma sorunu olmadığını fakat “dikkat ederse daha başarılı” olacağını düşünüyorsunuz. O halde evde yapacağınız çalışmalarla çocuğunuzun dikkatini nasıl yoğunlaştırabilirsiniz birkaç etkinlik önerelim.

Çocuğunuzla Bol Bol Yönerge Çalışın

Bir problemi çözebilmek için problemi anlamak gerekir. Problemi anlamak için de okuduğunu anlama becerisinin gelişmiş olması gerekir. Kendi çocukluğumuzdan duyduğumuz klasik bir öğretmen cümlesi vardır “işlemler doğru fakat gidiş yolu hatalı.” Bu cümle çoğu zaman şu anlama gelmektedir çocuğun matematiksel işlemlerle ilgili bir eksiği yoktur aslında. Sorun problemde aktarılan yönergeleri tam olarak anlayamamış olmasıdır. Bu nedenle de gördüğü rakamları rastgele toplamış ya da çıkarmıştır. İşlemlerin sonucu doğrudur gerçekten ama gidiş yolu derken anlatılmak istenen işte tam olarak budur.

Bu şekilde problem çözen bir çocuğa hemen dikkat etmiyor diyebiliriz. Belki de dikkat etmesine rağmen okuduğunu anlama ile ilgili bir desteğe ihtiyacı vardır. Yönerge çalışarak ikisini de destekleyebilirsiniz.

  • Çocuğunuzla bir macera oyunu oynayabilirsiniz böylece hem masa başında çalışmazsınız hem de gerçekten etkili bir yönerge çalışması yapmış olursunuz. Küçük kağıtlara pusulalar yazın. Her pusulada bir ipucu olsun;
  • Merhaba, beni ayakkabı dolabında bulabilirsin.
  • Bravo! Şimdi de buzdolabındaki mavi kapaklı şişeyi aç.
  • İyi gidiyorsun, kitaplığındaki değnek adam kitabının içine bak.
  • ……… şimdi de salona git ve masanın üstündeki kağıdı al.
  • Masanın üstündeki üç kavanozdan en küçüğünü aç.
  • İçinden ufak bir sürpriz çıkarabilirsiniz. Macera oyununuzda yaratıcılık tamamen size kalmış. Pusulalara yazdığınız yönergeler hem çocuğunuzun dikkatini geliştirecek hem de okuduğunu anlama çalışması yapacaksınız.
  • Başka bir oyunu ailecek oynayabilirsiniz; bir kavanoza içinde komik yönergeler yazılı kağıtlarla doldurup tek tek aile üyelerinin çekip yapmasını isteyebilirsiniz. (şarkı söyle, 3 kere zıpla, yanındakini gıdıkla vb..) bu sayede hem etkili vakit geçirecek hem eğlenecek hem de çalışmış olacaksınız.

Alışkanlıkların Dışına Çıkın

Çocuklar hep aynı şekilde ve aynı sistemle çalışmaya alışkın oldukları için aynı tarz sorulara otomatik cevaplar vermeye başlarlar. Basit bir resim gösterin ve şimdi bu resme 1 dakika bak resimdeki renklere dikkat et sana onlarla ilgili soru soracağım şeklinde sözel yönergenizi verin. Diyelim ki resimde 3 değişik renk var. Muhtemelen sizden gelecek sorunun resimde olan renklerle alakalı olacağını düşünecektir. Fakat şaşırtın onu “ resimde olmayan bir renkte meyve söyle bana” İşte tam bu anda çocuk dikkatini yoğunlaştırmaya başlar bundan sonra göstereceğiniz her resme her an her yerden değişik bir soru gelme ihtimaliyle daha detaylı bakar.

Hafıza Çalışmaları Yapın

Biriniz arka arkaya 6-7 kelime söylesin. Dinleyen diğer iki kişi tabi ki biri çocuğunuz olacak kelimeleri tekrar etsin. Kazanan bu sefer kelimeleri söylesin.

Elinize bir bebek ya da bir araba alın. Elden ele dolaştırarak bebeğin özellikleri söylensin. ( bu bebeğin adı Selvi, Selvi 7 yaşında, en iyi arkadaşı Gamze, Selvi çiğköfteye bayılır vb..)

Çocuğunuzla bunlara benzer birçok oyun oynayabileceğiniz gibi dikkat geliştirme için yapılmış oldukça güzel oyunlar bulunmaktadır, bunlardan alıp ya da kendiniz yapıp masa başında tekdüze çalışmalardan sıkılmasını önleyebilirsiniz. Bu sayede hem dikkatini geliştirecek hem de sizinle beraber kaliteli zaman geçirmiş olacaktır.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 01 Haziran 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Hangi Veli Profilindesiniz? Okul çağındaki çocuğunu yetiştirirken her veli kendi yöntemlerini kullanır. Peki siz hangi veli profilindesiniz?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ataşehir GEN Gelecek Nesiller Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ataşehir GEN Gelecek Nesiller Koleji İlkokulu

Okul seçimi bir anne ve babanın çocuğunun geleceği için verebileceği en önemli kararlardan biridir.Bizim isteğimiz kızım...

Özel Etimesgut Dünya Teknopark İlkokulu Özel Okul
Özel Etimesgut Dünya Teknopark İlkokulu

İyiki dünya çocuk ilkokulu. Çocuğum hem çok mutlu hem de çok iyi eğitim alıyor.

Özel Soğanlık Sınav Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Soğanlık Sınav Koleji İlkokulu

Her sabah güne sabah sporuyla başlıyor öğrenciler Side to Side sistemi de mükemmel

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum