fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Hangi Veli Profilindesiniz?

Görüntülenme Sayısı: 9173

Çocuğun eğitiminde ailenin önemi nedir sorusunun yerini günümüzde çocuğun eğitiminde ailenin yeri ne kadardır almıştır. Çocuk okula kayıt olduktan itibaren okul-aile işbirliği başlamış demektir. Anne-baba olmak inanılmaz eğlenceli, öğretici bazen zorlayıcı ve bir o kadar da heyecan verici bir duygudur. Veli olmak ise sorumluluk ve özen gerektiren bir iştir. Nasıl ki velilere göre disiplinli, özgürlükçü, rahat vb… öğretmen profilleri varsa eğitimcilere göre de veli profilleri vardır. Acaba siz hangi veli profilinde olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Hangi Veli Profilindesiniz?

İdeal Veli Profili

İdeal velilerimiz öğretmen ve okulla oldukça dengeli bir ilişki içerisindedirler. Veli toplantılarını aksatmaz, çocuğunu düzenli takip eder, gerekmedikçe öğretmeni aramazlar. Sınıf içinde bir problem çıktığında hele ki bu problem başka bir çocuktan kaynaklı çıktıysa inanılmaz bir hoşgörüyle “çocuktur yapar hocam” der. Tüm çocukları eşit mesafede görür. Çocuğunun kapasitesini ve sınırlarını bilir, çocuğunu yapabileceğinden daha fazla yük altına sokmaz. Çocuğunu asla sınıf içindeki diğer çocuklarla kıyaslamaz. Bu tür velilerin çocukları da kendileri gibi hoşgörüye sahip, özgüveni yüksek tatlı mı tatlı çocuklar olur.

Kaygılı Veli Profili

Okul kantininde satılan sandviçlerin domatesleri hormonlu mudur? Acaba tuvaletler yeterince temiz mi? Birazcık kırgınlığı vardı okula yolladım ama neyse öğretmeni günde 10 defa arar sorarım her şey yolunda mı diye. Sanki bir kere anlattığımda anlamıyor gibi acaba öğrenme güçlüğü falan mı var bu çocukta? Bugün eve geldiğinde birazcık durgundu,  dur öğretmenini arayıp sorayım sınıfta bir şey mi oldu? Tamam tamam öğrenme güçlüğü yok götürdüm her yere baktırdım ama acaba özel ders mi aldırsam? Bana derslere yetişemiyor gibi geliyor. Bak bugünde eve durgun geldi okulla ilgili hiçbir şey anlatmıyor içine kapandı çocuk gördün mü? Ben hafta sonu bir çocuk psikoloğuna götürürüm bunu.  

Bu velilerimiz kaygılanmaktan gerçekte neler olup bittiğini göremez hale gelirler. Kaygıları o kadar yüksektir ki öğretmen ne anlatırsa anlatsın dinleyemezler. Öğretmen bir yetişkin olarak etkili bir iletişimle veliyle uzlaşabilir belki fakat çocuk başa çıkamayabilir. Bu velilerimiz çocuklarının onlara hiçbir şey anlatmadığından şikayetçidirler. Nasıl anlatsın sayın veli? Çocuğun her anlattığı bir kaygı malzemesine dönüşüyor, yavrucak böyle koruyor kendini.  Bu velilere tavsiyemiz rahat olmaları, öğretmen sorun yok her şey yolunda diyorsa öyledir sayın veli. Çocuğunuzu gereksiz yere lütfen psikolog pedagog dolaştırmayınız. Zaman hızla geçiyor çocuğunuza çocukluğunun keyfini çıkartmak için destek olunuz.

Aşırı Rahat Veli Profili

Kaygılı velinin tam tersi olarak düşünebiliriz. Rahatlık eğitimciler olarak velilerde olmasını istediğimiz bir özelliktir. Bu velilerimiz istenilen rahatlık düzeyini biraz aşmışlardır. Çocukla ilgili öğretmenin bilmesi gereken önemlilikte detayları söylemeyi unuturlar. Örneğin; çocuk kendini ifade etme ile bazı harfleri söylemesinde birtakım güçlükler yaşıyordur. Öğretmen iyice gözlemler ve veliyi çağırır. Velimiz rahat olduğu için ilk çağırmada geleceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Öğretmen not gönderir, mesaj atar ve velimiz nihayet okula gelir. Öğretmen veliyi kaygılandırmadan öğrencinin konuşmada bir takım güçlükler yaşadığını, belki bir uzmana götürmelerinin faydalı olabileceğini en seçilmiş cümlelerle aktarmaya çalışır. Ve velimiz der ki “evet hocam anasınıfında da söylemişti öğretmeni. Hatta biz onu bir konuşma terapistine götürdük düzenli  dil ve konuşma terapisi alırsa bu sorunu aşabileceğini söylemişti bize. “Peki siz ne yaptınız?” Biz götürecektik ama araya iş güç girdi bir türlü fırsat olmadı. Ben bu hafta işten izin alıp ilgileneyim o işle hocam. Sizce gider mi bu hafta velimiz? Her hafta veliden şunu duyabilirsiniz “tamam hocam hallederiz.”

Bu verdiğimiz örneğin çok abartılı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Burada verilen örneklerin hemen hemen hepsinin yaşanmışlıkları vardır. Aşırı rahat velilerin çocuklarını önemsemediklerini düşünmüyoruz. Fakat zamanında yapılması gereken müdahaleleri ertelemeleri uzun süreçte çocuğa zarar veriyor maalesef. Anasınıfında tespit edilen problem o anda müdahale edilseydi büyük bir ihtimalle 1. sınıfta öğretmen bu problemle karşılaşmayacaktı. Peki aşırı rahat velinin çocuğu ne durumdadır? Tabi ki bu durumda aslında öyle olmamasına rağmen kendini başarısız hissedebilir.

Organize Olamayan Veli Profili

Bir kere çocuk servisle geliyorsa servise mutlaka gecikirler, eğer organize olamayan velimiz kendisi bırakıyorsa o çocuğun ilk ders saatinin ilk dakikalarında gelmesi çok görüldük bir şey değildir. İlk saatin sonlarına doğru koşarak gelirler. Evet genelde bu velimizi hep koşarak görürüz, her daim yetişeceği bir yer vardır çünkü. Veli toplantısının ortasında koşarak girer içeri mesela. Not almak ister kalem ararken o telaşla çantada ne varsa devirir yere.  Her zaman bir telaş, bir heyecan. Sonra eğer sınıfça bir proje yapılacak ve her çocuğun o gün evden bir şeyler getirmesi gerekiyorsa haydi diyelim ki bir kapaklı kavanoz ve jöle istendi. Bizimkiler mutlaka ikisinden birini unutur. Öyle de sempatiktir ki bu veli unuttuğunu anlayınca yine koşarak okuldan çıkar en yakın dükkandan bulup koşa koşa gelip temin eder. Hatta çoğu zaman kendi gibi unutan da olmuştur diye birkaç kavanoz alıp gelir.

Bu velilerimiz organize olamazlar ellerinde değil ne yapsınlar? Fakat bazen velisinin bu durumundan yararlanan kurnaz yumurcaklar oluyor haberiniz olsun. Sıkıştığında topu anne-babaya atabiliyor; unuttular yaptırmayı diyebiliyorlar.

Çocuğun eğitim yaşantısında ailenin önemi tartışmasız çok önemli. Elbette veli profilleri bu kadar değil burada sadece en belirgin olanlardan bahsettik.  Bu veli profillerine eğlenceli bir şekilde bakınca belki de hımm evet belki ben birazcık kaygılı olabilirim diye düşünüyor olabilirsiniz. O zaman birazcık kaygılısınız demektir. Acaba ben hangi profildeyim kesin buyum bu da bende var yok yok buyum diyorsanız kesin kaygılı veli profilisinizdir☺  Şaka bir yana  profillerden kendinize pay çıkarıyorsanız emin olun doğru yoldasınız demektir. Kabullenmek iş birliğine açık olmayı gerektirir. İş birliğine açık veli profili de en olumlu profillerden biridir.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
İkinci Çocuk İçin Doğru Zaman İkinci çocuk için karar alınma aşamasında düşünülmesi gerekenler? İkinci çocuk için sosyal, ekonomik ve psikolojik durumlar nasıl sorgulanmalıdır?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu Özel Okul
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu

Dershanecilik hayatını okul hayatına çevirdiğini duyduğumda Türkiye eğitim sistemi için büyük bir avantaj olarak değerle...

Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu

Okula kayıt için ilk geldiğim gün personel ve okul müdürünün karşılaması çok sıcak ve ilgiliydi yeni bir okul olmasına r...

Özel Uğur Okulları Ardıçlı İlkokulu Özel Okul
Özel Uğur Okulları Ardıçlı İlkokulu

3 yıldır devam ediyoruz çok memnunuz ilgi ve alaka için tavsiye ederim.

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum