fb

Çocuklar Neden Şımartılmamalı?

Görüntülenme Sayısı: 2698

Çocuklara istedikleri her şeyi vermenin sağlıklı olmadığını hep söylüyoruz ancak bunu bilmenin bu konuda doğru adımlar atılmasını sağladığını söylemek de pek mümkün değil.

Çocuklara her istediklerini vererek onları şımartmak hayatlarının bütününde onları etkileyerek ömür boyu yaşayacakları isteksizlik, duyarsızlık gibi sonuçlar doğurabilir. Bu konuda yapılan araştırmalarla 3 temel başlık belirlenebilmektedir: Çok fazla vermek, çok fazla destek olmak ve yumuşak yapıda olmak.

 Çocuklar Neden Şımartılmamalı?

Her Şeyi Fazlasıyla Vermek

Çocuklar için çok fazla oyuncak almak, çok fazla faaliyete katılım, hemen her elektronik ürünün alımı çocuklara zarar vermektedir. Bu şekilde, çocuğa kendi başına vakit geçirerek kendini oyalamasını öğrenme şansı bırakmamış oluyoruz.

Her anne baba çocuklarını sever ancak bazen bu sevgimizi bilinçsizce çocuğa yönelterek bağımsızlığını kazanması gereken becerileri öğrenmesini engellemekteyiz. Çocuğun yerine ödevlerini yapmak, fazla korumacı davranmak gibi sağlıklı çocuk gelişimine engel olunmaktadır.

Çocuklara yeterince disiplin verilmediğinde ve sınırları esnek çizildiğinde öz-kontrol sorunu yaşamaları muhtemeldir. Bazen çocuklara karşı sınırlarını bilmesi için sert tutumlar hatta cezalandırmalar yapılması kaçınılmazdır.

Peki Neden Aileler Çocuklarını Şımartır

Şımarık çocuklar yetiştirmemizin en başlıca sebebi suçluluk duygusudur. Hayat şartları sebebi ile çalışan anne-babalar çocuklarıyla geçiremedikleri vakit yüzünden suçluluk hissetmekte ve bir şekilde yumuşak durarak, hediye ve imtiyazlara boğarak vicdanları rahatlatabilmektedirler.

Diğer bir neden ise ailelerin çocuklarının mutlu olmasını istemeleridir. Onlara hayır demekten korkarlar çünkü üzülmelerine dayanamazlar. Bazen ise ebeveynler sadece davranış problemleri ile başa çıkmaya karşı hazırlıksızdırlar. Cevapları bilmeyen acemi ebeveyn kısa vadeli kurtuluş çözümü olarak şımartmayı tercih eder.

Bazı aileler ise kendi kötü çocukluk döneminin telafisi olarak çocuklarına tüm imkanları sağlarlar. Ya yokluk içinde olmanın ezikliği veya aşırı despot bir ebeveyn travması onları bu tutuma itebilmektedir.

 Çocuklar Neden Şımartılmamalı?

Şımartmak Neden Yanlış Derseniz

Çocuklara karşı aşırı verici olmak onlarda ihtiyaç ve istek arasındaki ayrımı öğrenememelerine sebep olacaktır ve gün gelecek o ayakkabıyı almadan yaşayamayacağını düşünmeye başlayacaktır. Çocuk, mutluluk kavramını maddi şeylerle özdeşleştirecektir. Sadece mutluluk da değil, çocuğun zihninde; değer, saygı, öz-saygı kavramları maddiyatla ilişkilendirilebilir ve bir statü sembolü haline gelebilir.

Çocuğun ne kadar çok eşyası varsa, o kadar değersizleşecektir. Bu sebeple eşyalarının kırılıp kaybolması önemli olmayacak ve sorumluluk duygusu gelişmeyecektir. Disiplin konusunda yumuşak davranılan çocuklarda ilerleyen süreçlerde onlarda kuralların üzerinde oldukları duygusu gelişebilmektedir.

Fazla korumacı davranılan çocuklarda ise birey olarak kendi sorumluluklarını yerine getirememe hatta getirmek için bir neden bulamama sorunları baş gösterir. Bugün kronik mutsuzluk yaşayan çoğu birey, bir zamanların şımartılmış çocukları olarak hayata karşı tatminsizlik yaşamaktadır.

Ayrıca Sevginizi Göstermek Çocuğunuzu Şımarık Yapmaz adlı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Bu makale Erdem Kırbıyık tarafından 01 Aralık 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuk Soğuk Algınlığına Doğal Tedaviler İçinde bulunduğumuz kış aylarında çocuklarda soğuk algınlığı ve türevlerine karşı hangi doğal yöntemlerle önlem alınmalıdır?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel TAD Beykoz Nesilden Nesile Anaokulu Özel Okul
Özel TAD Beykoz Nesilden Nesile Anaokulu

Donanımlı ve etkinlikleriyle çocukları ve velileri mutlu etmeyi bilen bir anaokulu. bahçedeki oyuncaklar yeterli ve öğre...

Özel Süreyyapaşa Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Özel Okul
Özel Süreyyapaşa Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

Maltepe bölgesinde en iyi sağlık meslek lisesi. En iyi öğretmenler en iyi dersler bu okulda veriyorlar. Çok memnunuz siz...

Özel Beyhan Gülücük Anaokulu Özel Okul
Özel Beyhan Gülücük Anaokulu

İki çocuğumu da güvenle gönderdim. İşini iyi yapan gülümsemeleriyle çocukların yüreklerine dokunmayı başaran aile sıcakl...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum