fb

Sevginizi Göstermek Çocuğunuzu Şımarık Yapmaz

Görüntülenme Sayısı: 477

Büyükbabalarımızın ya da babalarımızın bize anlattıkları hikayeler vardır. Onların zamanında çocuklar çok sevilmezmiş. Kimi bir büyüğünün yanında çocuğun sevilmesinin ayıp olduğunu anlatır, kimi de sevmenin çocuğu şımartacağı, çocuğuna sevgisini gösterirse kurallarının çocuk tarafından dinlenmeyeceğini…

Sevginizi Göstermek Çocuğunuzu Şımarık Yapmaz

Gerekçeler ne olursa olsun bir kısmımız sevgi gösterilmeden, sevildiğimiz çok fazla belli edilmeden ya da imalı bir şekilde belli edilerek büyümüş bir kuşağın çocuklarıyız. Bizim kuşağımız, yani şu anda çocuk yetiştiren kuşak ise ya aynı gelenek devam ettirilerek büyütüldü ya da ben yaşamadım çocuğum yaşasın mottosuyla sevgi yumağı içinde. Peki bizim çocuklarımız, onlar şu anda nasıl büyüyorlar?

Çocuğun sağlıklı bir birey olarak yetişmesi ve özgüven sahibi olması için kabul görmesi gerekir. Bunu da sağlamanın en güvenli yolu sevildiğini belli etmektir. “Seni seviyorum.” cümlesinin inanılmaz bir iyileştirici gücü vardır insanlar üstünde. Hele ki çocuklar üstünde.

Şimdiye kadar aşırı sevgi gösterilen çocukların şımarık olduğu yönünde yapılmış bir araştırma yoktur. Çocuğu şımarık yani toplumda istenmeyen, rahatsız edici davranışları bilinçli olarak yapmasına iten durum aksine ilgisizlik, kayıtsızlıktır. İlgisiz, ihmal edilmiş bir çocuk “şımarıklık” yaptığında görülüyorsa, sonucunda ceza alacak olsa dahi davranışını sürdürebilir çünkü burada olumlu ya da olumsuz bir şekilde çocukla ilgilenilmiş olunur. Çocuğu istenmeyen, olumsuz davranışlara iten bir sürü neden olabilir; tutarsızlık, kuralsızlık, sınır koymama vb.. Bu çocuğun yaşadığı ortama ve ilişkilerine göre değişir. Fakat bu nedenlerin arasında hiçbir zaman “sevilmek” seçeneği olamaz.

Çocuğun sevildiğini, davranışları ya da istenilenleri yaptığı için değil evlat olarak sevildiğini hissetmesi çok önemli. Davranışlarla sevginin dozu ayarlandığında, sevgi çocuğa değil davranışlarına yönelmiş varsayılacaktır çocuk tarafından.

“Arkadaşlarınla oyuncaklarını paylaştığın için seni seviyorum” cümlesi tamamen doğaçlama söylenmiş olsa dahi eğer oyuncaklarını paylaşmazsan da seni sevmeyeceğim anlamını da barındırabilmektedir. Bu nedenle çocuğa “seni sen olduğun için seviyorum” mesajı verilmelidir.

Oyuncaklarını paylaştığın için seni seviyorum yerine “Arkadaşlarınla oyuncaklarını paylaşman çok hoşuma gitti. Bu davranışını beğendim.” cümlesi daha doğru olacaktır. Bu cümlede takdir davranışa gitmiş, sevginiz her zamanki gibi stabil kalmıştır.

Çocuklarımızın her koşulda sevildiklerini hissetmeleri önemli. Başarısız olduklarında, hata yaptıklarında, yanlış bir davranış sergilediklerinde bizim sevgimizden şüpheye düşmemeleri gerekir. Kendi hayatımızdan örneklere göz atalım; başarısızlıkların, hataların telafisi her zaman mümkün fakat sevgisizliğin açtığı yaraları iyileştirmek için hayat boyu mücadele etmek gerekir.

Ayrıca Bakınız: Çocuğunuza Söylememeniz Gereken 5 Cümle

Bu makale Esin Acartürk tarafından 25 Ekim 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Yeni Nesil Ebevenylik Sendromu; Sharenting Sharenting kavramı nasıl ortaya çıkmıştır? Sosyal medyada çocuklarınız ile ilgili paylaşımda bulunurken nelere dikkat etmeniz gerekir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Okul
Özel Yıldızlarım Koleji İlkokulu Yıldızlarıma başladığından beri kızım o kadar çok şey öğrendi ki öğretmenleri tecrübeli ve çok ilgili. Sınıfların kalaba...
Hemen İncele
Özel Okul
Özel Akıllı Karıncalar Anaokulu hiç bir zaman bizleri habersiz bırakmıyorlar valla süperler
Hemen İncele
Özel Okul
Özel Kurşun Kalem Anaokulu okulun bahçesinden girmemizle ikna olmamız bir oldu enerjiniz ve kahkahalarınız en sağlam özelliği bence bu okulun. hayı...
Hemen İncele
11073 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!