fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Japon Eğitim Sistemi Nedir? Japon Eğitim Sisteminin Farkları

Görüntülenme Sayısı: 10273

Japon halkı çalışkanlıkları, iyilikleri, nezaket ve sağlıkları ile bilinir. Peki Japon halkını diğerlerinden ayıran bu özellikleri mi? Bright Side adlı internet sitesi şu cevabı veriyor: "İnanılmaz ölçüde havalı bir eğitim sistemine sahipler!"

Birçok Ülkenin Gıpta Ettiği Japon Eğitim Sistemi'nin Farkları

Görgü Kuralları Bilgiden Önce Geliyor

Japon okullarında, öğrencilere, 4. sınıfa kadar (10 yaşına gelene kadar) sınav yapılmaz. Sadece küçük testler yapılır. İlk 3 yıllık okulun amacı, çocuğun bilgisini veya öğrenimini ölçmek değil, görgü kurallarına sahip olması ve karakterlerini geliştirmesidir. Çocuklara diğer insanlara saygı duyulması, hayvanlara ve tabiata karşı nazik olmaları öğretilir. Ayrıca cömert, merhametli ve empati duygusu gelişmiş olmayı öğrenirler. Bunun yanında çocuklara özdenetim ve adalet gibi nitelikler öğretilmektedir.

Öğrenim Yılı 1 Nisan'da Başlar

Dünyadaki çoğu okul ve üniversite akademik yılına Eylül veya Ekim'de başlarken Japonya'da akademik ve iş takviminin başlangıcı olan Nisan ayıdır. Okulun ilk günü genellikle en güzel doğal fenomenlerden biri olan çiçeklenme zamanı ile denk gelmektedir. Öğrenim yılı 3 dönemde gerçekleşir: 1 Nisan - 20 Temmuz, 1 Eylül - 26 Aralık, 7 Ocak - 25 Mart. Yaz aylarında Japon öğrencilerin tatilleri 6 hafta sürmektedir. Ayrıca kış ve ilkbaharda iki haftalık tatilleri vardır.

Japon Eğitim Sistemi'nin Farkları

Sınıflarını Kendileri Temizliyorlar

Japon okullarında öğrencilerin derslikleri, kafeteryaları ve hatta tuvaletleri tek başlarına temizlemeleri gerekmektedir. Temizlik sırasında öğrenciler küçük gruplara ayrılır ve yıl boyunca belli görevlere atanırlar. Japon eğitim sistemi, öğrencilerin okullarını kendi kendilerine temizlemeleriyle bir takımda çalışmayı ve birbirlerine yardım etmeyi öğretmektedir. Ayrıca, süpürme, paspas ve silme; çocukların kendi çalışmalarına ve başkalarının çalışmalarına saygı duymalarını sağlamaktadır.

Yemeklerini Sınıflarda Yiyorlar

Japon eğitim sistemi, öğrencilerin sağlıklı ve dengeli yemek yemelerini sağlamak için elinden gelen her şeyi yapmaktadır. İlkokul ve ortaokullarda öğrenciler için öğle yemeği sadece nitelikli şefler tarafından değil aynı zamanda sağlık meslek mensupları tarafından geliştirilen standart bir menüye göre pişirilmektedir. Sınıf arkadaşları sınıflarında öğretmenle birlikte yemek yerler. Bu, olumlu öğretmen-öğrenci ilişkileri kurmaya yardımcı olmaktadır.

Birçok Ülkenin Gıpta Ettiği Japon Eğitim Sistemi'nin Farkları-3

Okul Sonrası Etütler Yaygın ve Popülerdir

İyi bir ortaokula girebilmek için Japonya’da pek çok öğrenci okul sonrası etütlere veya özel derslere katılır. Bu okullarda dersler akşam saatlerinde gerçekleşir. Japonya’da akşamın geç saatlerinde okuldan çıkan bir grup çocuk görmek sıradan bir durumdur. Japonya’da öğrenciler günde 8 saat eğitim görürler ancak hafta sonu ve bayramlarda ders çalışırlar. Japonya'daki öğrencilerin, ilkokul, ortaokul ve lisede sınıfta kalmamaları şaşırılacak bir durum değildir.

Birçok Ülkenin Gıpta Ettiği Japon Eğitim Sistemi'nin Farkları-4

Japon şiiri ve Kaligrafi Dersleri Alırlar

Japon kaligrafisi veya Shodo, bir bambu fırçasını mürekkep içine daldırıp kağıda hiyeroglif yazmak için kullanmayı içerir. Japon insanlar için, Shodo geleneksel resimden kadar popüler bir sanattır. Öte yandan Haiku, okuyanlara derin duygular iletmek için basit ifadeler kullanan bir şiir biçimidir. Her iki ders de çocuklara kendi kültürlerine ve yüzyıllarca süregelen eski geleneklerine saygıyı öğretmektedir.

Birçok Ülkenin Gıpta Ettiği Japon Eğitim Sistemi'nin Farkları-5

Neredeyse Tüm Öğrenciler Aynı Okul Kıyafetini Giyer

Hemen hemen tüm ortaokullar öğrencilerinin okul kıyafeti giymesini ister. Bazı okulların kendi kıyafetlerinin olmasına karşın, geleneksel Japon okul üniformaları, erkekler için askeri bir tarz ve kızlar için denizci kıyafetlerinden oluşur. Kıyafet politikasının amacı, öğrenciler arasındaki sosyal engelleri kaldırmak ve onları çalışma ortamına sokmaktır. Ayrıca, okul forması giyen çocuklar arasında topluluk duygusunu geliştirmeye yardımcı olmaktadır.

Birçok Ülkenin Gıpta Ettiği Japon Eğitim Sistemi'nin Farkları-6

Devamlılık Oranı %99

Muhtemelen hepimiz hayatımızda hiç olmazsa bir kez okulu asmışızdır. Bununla birlikte, Japon öğrenciler dersleri atlamıyorlar ve derse geç kalmıyorlar. Dahası, Japonya'daki öğrencilerin yaklaşık %91'i öğretmenin söylediklerini hiçbir zaman kaçırmıyor. Bu sayede Japon eğitim sisteminde süreklilik ve sürdürülebilirlik sağlanmaktadır.

Birçok Ülkenin Gıpta Ettiği Japon Eğitim Sistemi'nin Farkları-7

Üniversite Hayatları Tek Bir Sınava Bağlıdır

Lise bitiminde, Japon öğrenciler geleceğine karar veren çok önemli bir sınava girmek zorundalar. Bir öğrencinin, gitmek istediği üniversite için belirli bir puan yapması gereksinimi vardır. Bir öğrenci bu puana ulaşmazsa muhtemelen üniversiteye gidememektedir. Rekabet çok yüksek olmaktadır -lise mezunlarının yalnızca %76'sı liseden sonra eğitimlerine devam ediyor-. Yüksek öğretim kurumlarına giriş hazırlığının "sınav cehennemi" olarak adlandırılması hiç de şaşırtıcı değil.

Birçok Ülkenin Gıpta Ettiği Japon Eğitim Sistemi'nin Farkları-8

Üniversite En İyi Tatil

'Sınav cehennemi' geçiren Japon öğrenciler genellikle üniversiteye bir süre ara verirler. Bu ülkede, üniversite genellikle kişinin yaşamının en iyi yılları olarak kabul edilir. Bazen, Japon halkı bu dönemi işten önce bir 'tatil' olarak nitelendirmektedir.

Birçok Ülkenin Gıpta Ettiği Japon Eğitim Sistemi'nin Farkları-9
Bu makale Furkan Namlı tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Yabancı Bir Öğretmenin Gözünden Çin`de Eğitim İngilizce öğretmeni olarak Çin'de çalışan bir eğitmen Avrupa ve Çin arasındaki eğitim farklılıklarını gözler önüne seriyor. İşte Çin'de gerçekleşen eğitim.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu Özel Okul
Özel Gayrettepe Armada İlkokulu

Dershanecilik hayatını okul hayatına çevirdiğini duyduğumda Türkiye eğitim sistemi için büyük bir avantaj olarak değerle...

Özel Uğur Okulları Ardıçlı İlkokulu Özel Okul
Özel Uğur Okulları Ardıçlı İlkokulu

3 yıldır devam ediyoruz çok memnunuz ilgi ve alaka için tavsiye ederim.

Özel Mektebim Koleji Beykent İlkokulu Özel Okul
Özel Mektebim Koleji Beykent İlkokulu

Teknolojik imkanlarını çok farklı ve yükseklerde görüyorum. Bu çağdaş eğitim modelini Atatürk İlke ve İnkilaplarıyla bir...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum