fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı

Görüntülenme Sayısı: 3348

Yalan söyleme, yaşanan bir olay ya da durum ile ilgili gerçek olmayan söylemlerde bulunarak, karşıdaki kişiyi kasıtlı olarak kandırmaya çalışmaktır. Yalan söyleme davranışı söz ile olabildiği gibi jest ve mimiklerle, yazı yoluyla ve susma şeklinde de olabilir. Anne babaların en büyük korkularından biri çocuklarının yalan söyleme davranışı sergilemesidir.

Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı

3-5 Yaş Dönemi İçin Bu Tarz Durumlar Normaldir

Bu sebeple erken yaşlarda itibaren anlattıkları şeylerde gerçeğe sadık kalmalarını beklerler. Oysaki 3 yaş civarındaki çocuklar hayali arkadaşlar edinerek oyunlarda gerçek dışı söylemlerde bulunurlar, yaşanan olayları abartarak anlatma eğilimindedirler. 3-5 yaş döneminde çocuğunuzun bu tarz davranışlar sergilemesi normaldir.

Gerçek ve Hayal Dünyası Ayrımı

Çocuklar sembolik oyunlar oynayarak, gerçek ile hayal dünyası arasındaki ayrıma varmaya çalışarak çeşitli öyküler kurar. Ayrıca çocukların karşısındakinin davranışlarını, herkesin farklı bakış açısına sahip olduğunu anlamaları 3-3.5 yaştan sonra oluşan bir zihinsel gelişimdir. Bu zihinsel olgunluğa ulaşamayan çocuğun kasıtlı olarak karşısındaki kişiyi kandırmak istemesi mümkün olmaz. Bu nedenle çocuğunuz 3-5 yaşları arasında oyun oynarken, okulda ve evde yaşadığı bir olayı anlatırken abartıyor ya da değiştiriyorsa müdahale etmekten kaçınmalısınız.

Tatmin ve Eğlenme Duygusu da Sebep Olabilir

Çocuğunuzun gerçek dışı konuşmalarının sebebi öykü uydurmanın dışında, çocuğun eğlenmeyi sevmesi, birine takılmaktan hoşlanması, doğal övülme isteği, arkadaşlarından geri kalmama isteği veya cezalandırılma korkusu olabilir. Anne-babaların üzerinde durdukları konular ile ilgili gerçek olmayan söylemlerde bulunmaları, ilgiyi üzerlerine çekmelerine sebep olacağı için çocukların yalan söyleme davranışlarını daha çok sergilemek isteyebilir.

Her Sözü Yalan Olarak Adlandırılmamalı

Kısacası 3-5 yaş arasındaki çocuğunuz ister oyun esnasında olsun ister olmasın çocuğunuzun hayal ürünü ve gerçek olmayan ifadelerini “yalan” olarak adlandırmaktan kaçınmak en doğru yaklaşım olacaktır. Ancak 4 yaştan sonra çocuğunuzun söylediği yalan hayal ürünü, övülme arzusu ya da şaka amaçlı değilse, o zaman anne-babalar çocukları ile konuşmalı, “doğruyu söylemediği zaman ona ne zaman inanacaklarını bilemeyeceklerini, bu durumun onları üzeceğini ” ifade etmelidir. Ancak konuşurken suçlayıcı olmamak ve davranışı abartmamak önemli bir kriterdir. Sert cezalar vermekte çocuğunuzun yalan söyleme davranışını sergilemesini arttırabilir.

5 Yaş Sonrsı Olumsuz İlişkiler Sebep Olabilir

5 yaştan sonra çocuğunuzun bilerek bencilce sonuçlar elde etmek için yalan söylüyorsa temel nedeni, çevresi ile olan olumsuz ilişkiler olabilir. Yalanı alışkanlık haline getiren çocuklarda “kendini kontrol etmede zorluk ve bencillik” gibi kişilik özellikleri dikkati çekmektedir. Yalan söyleme davranışına çok sık başvuran çocuklar başkalarının haklarına ve düşüncelerine değer vermedikleri için sosyal ortamda kabul görmekte zorluk yaşarlar. Ayrıca yalan söyleme davranışını alışkanlık haline getiren çocuklarda, gelecek yıllarda derste kopya çekme, hırsızlık, okuldan kaçma gibi davranış problemlerinin oluşma olasılığının da yüksek olduğu gözlemlenmektedir.

Bu yazı ilginizi çekebilir; Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı Nedenleri?

Bu makale Elif Biçer tarafından 19 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuklarda Yalan Söyleme Davranışı Nedenleri Çocukların yalan söylemesinin birçok sebebi vardır. Bunlar aile içi durumlar, dış etkenler ve sosyal sıkıntılar olabilir.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Bağlıca Tema Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Bağlıca Tema Koleji İlkokulu

Kapıdan girdiğiniz andan itibaren ilgili personeli ve gerçekten çok ilgili öğretmenlerimizin olması beni bu süreçte çok...

Özel Kadıköy Key Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kadıköy Key Koleji İlkokulu

Evimize uzak olmasına rağmen bu okulu seçtik çünkü çok tavsiye almıştık çevremizden gerçekten iyi bir eğitim veriliyor ö...

Özel Üsküdar PEK Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Üsküdar PEK Okulları İlkokulu

Çocuklarımı güvenle her gün bu okula bırakıyorum.

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum