fb

Erken Yaşta Yabancı Dil Eğitimi

Görüntülenme Sayısı: 9720

Globalleşen dünyada var olabilmek için birden fazla yabancı dile sahip olmak artık kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir. Pek çok anne baba dil öğrenme konusunda zorluk yaşadığı için, çocuklarının küçük yaşta ikinci bir yabancı dil öğrenmesine büyük önem vermektedir. Bu talep doğrultusunda pek çok anaokulu ve kreş çocuklara ikinci dil öğretmek için farklı dil programlarından faydalandığı görülmektedir.

Erken Yaşta Yabancı Dil Eğitimi

Peki yabancı dil eğitimine kaç yaşında başlanmalı?

Uzmanlara göre küçük yaşta ikinci dil öğretimine başlandığında öğrenme daha kalıcı hale gelmektedir. Çocukların yabancı dil öğrenmesi üzerine yapılan bilimsel çalışmalar yabancı dil öğrenme yaşının 3-4 yaş olduğunu göstermektedir. Bu dönemde dil öğrenimi doğal bir biçimde gerçekleşmektedir.

Ana dil gelişiminin ilk işaretleri 12 ay civarında görülmektedir. Bu dönemde çocuklar tek tek öğrendikleri kelimeleri söylemeye, isteklerini kelimeler yoluyla ifade etmeye başlamışlardır. Zamanla öğrendikleri kelimelerdeki artış ve ana dilin gramer yapısını anlamaları ile birlikte 3 yaşına kadar cümleler kurmaya, çevresinde olan biteni kendi bakış açısı ile ifade etmeye başlar. Bu süreçlerden normal bir gelişim seyri ile geçen her çocuk için 3-4 yaşları ikinci yabacı dil eğitimine başlamak uygun olacaktır.

İkinci dil öğretimindeki kritik dönem

Çocuklarda yabancı dil eğitiminde en kazançlı dönem 2-7 yaşları arasıdır. Ancak bu sonraki dönemlerde yabancı dil öğrenilemeyecek olması anlamına gelmemektedir. Bu dönemde çocukların öğrenme hızı fazla olduğu için dil öğrenimi doğal ve kolay olarak gerçekleşecektir.

Beyin gelişiminde en kritik dönemler 0-5 yaş ve sonrada ergenlik dönemidir. Bu durum dil öğrenimi içinde geçerlidir. Ergenlik döneminden sonra yabancı dil öğrenmek zorlaşmaktadır. Dil öğrenimine ne kadar erken başlanırsa kalıcılığında o kadar fazla olacağı unutulmamalıdır.

Erken yaşta yabancı dil eğitimi zararlı mı?

Geçmiş yıllarda erken yaşta yabancı dil eğitimi alan çocukların ana dillerinde bozulmalar olduğu ile ilgili görüşler karşımıza çıkmaktaydı. Ancak son dönemlerde yabancı dile eğitimi ile ilgili yapılan araştırmalar, çocukların erken yaşta yabancı dil öğrenmelerinin ana dillerini etkilemediği aksine erken yaşta yabancı dil öğrenmenin faydaları olduğu, çocukların bilişsel gelişimlerini ve akademik başarılarını arttırdığını, bir göreve odaklanmaları kolaylaştırdığını ortaya koymaktadır.

Yabancı dil eğitiminde öğretmen nasıl olmalıdır?

Küçük yaş grubundaki çocuklara yabancı dil eğitimi verilirken öncelikle eğitimcilerin bu konuda eğitim almış, çocuk gelişim ve psikolojisinden anlayan, çocukların nasıl dil öğrendiğini bilen kişiler olmasına dikkat edilmelidir.

Çocukların yabancı dil öğrenme süreci ana dil gibi işler, önce tek tek öğrendikleri kelimeleri taklit ederler, daha sonra uygun yerlerde kullanırlar, zamanla kelimeleri yan yana getirerek basit cümleler kurmaya başlarlar. Dil öğreniminde dili anlama, konuşmadan daha önce gelişir. Çocuklar önce yabancı dili anlamaya sonrada konuşmaya başlarlar. Bu sebeple ne kadar çok yabancı dile maruz kalırlarsa o kadar çabuk öğrenme gerçekleşecektir.

Oyun ve şarkılar yolu ile yapılacak yabacı dil öğretimi hem çocukların keyif almasını hem de doğal yolla yabancı dil edinimini sağlayacaktır.

Çocuğa yabancı dil eğitimi verilirken unutulmaması gerekenler

Okul öncesi dönemde çocuğunuzun yabancı dil öğrenmesi bilişsel gelişimi için önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki çocuğunuz 0-2 yaş döneminde, en çok anne-babalarının sevgilerine ve ilgilerine ihtiyaç duymaktadır. Bu dönemlerde yabancı dil öğretmek konusunda göstereceğiniz zorlamalar, çocuğunuzun hem duygusal gelişimini hem de dil edinim sürecini olumsuz etkileyebilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda bir uzman desteği almanız faydalı olacaktır.

Bu yazı ilginizi çekebilir; İki Dillilik mi İkinci Yabancı Dil Eğitimi mi?

Bu makale Elif Biçer tarafından 23 Aralık 2015 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
High Scope Eğitim Yaklaşımı Sıkça adını duyduğunuz yaklaşımların arasında bulunan High Scope Eğitim Yaklaşımı nedir ve hangi eğitim ortamlarında en verimli şekilde gerçekleştirebilir?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Gayrettepe Armada Anaokulu Özel Okul
Özel Gayrettepe Armada Anaokulu

Bir çok yönden koleje gitmenin avantajını küçük yaşta tattıran bir okul. Çocuğunuzu Armada'ya göndermeyi düşünüyorsanız...

Özel İlk Keşifler Anaokulu Özel Okul
Özel İlk Keşifler Anaokulu

Öncelikle okul içerisindeki idarecileri, öğretmenleri ve görevli personelin hepsinin güler yüzlü olması çok hoşuma gitti...

Özel Şirinler Anaokulu Özel Okul
Özel Şirinler Anaokulu

Geçtiğimiz yıl arkadaşımın önerisi üzerine görüşmeye gittim gerçektende şehir içinde hem ulaşımı bizim için çok kolay he...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum