fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Güney Kore Eğitim Sistemi

Görüntülenme Sayısı: 131529

Yüksek başarılara sahip öğrenciler yetiştiren Güney Kore eğitim sistemi oldukça zorludur. Öğrenciler günde 12 ile 16 saat arasında ders çalışmakta, okuldan sonra gidilen ve hagwon adı verilen özel derslerle birlikte bir günlerini tamamen eğitime ayırmaktadırlar. Güney Kore okul sistemi test odaklı ve hedefe yöneliktir bu yüzden öğrenciler ne öğrendiklerine değil, sonuçlara odaklanırlar. Ülkede üniversite diplomasına sahip olmayanlara ise ikinci sınıf vatandaş muamelesi gösterilmektedir.

Güney Kore Eğitim Sistemi Nasıl?

Güney Kore'de okul öncesi eğitim zorunlu değilken çocukların % 95'i anaokulu veya kreşe gönderilmektedir. Ülkede birçok devlet anaokulu varken son 10 yılda özel anaokulu sayısı da hızla artmıştır. Ülkede 3 ile 5 yaş arasındaki çocuklar için yarım gün ücretsiz eğitim veren anaokulları da bulunmaktadır. 6 yaşına gelen bir Güney Koreli öğrencinin ilkokula başlaması zorunludur. Eğer Güney Kore'de 6 yaşında bir çocuğunuz varsa çocuğunuzun hangi okula gideceğiyle ilgili bir mektup alırsınız. Çocuğunuzun evde eğitim almasını veya özel bir okula gitmesini istiyorsanız yetkililere dilekçe yazmanız gerekmektedir. Ayrıca öğrencilerin ilkokula başlayabilmesi için çeşitli aşıları olması gerekmektedir.

İlkokul eğitimi devlet tarafından ücretsiz verilmekte ve 6 yıl sürmektedir. İlkokulun ilk iki senesinde öğrencilere Korece, matematik ve yaşam becerileri ile ilgili dersler verilmektedir. Üçüncü sınıftan itibaren ise haftada bir veya iki saat İngilizce eğitimi ve fen bilimleri, sosyal bilgiler, ahlak eğitimi, müzik gibi dersler verilmeye başlanmaktadır.

Güney Kore eğitim sisteminde öğrenciler ortaokula 12 yaşında başlamakta ve 15 yaşında bu eğitimi bitirmektedir. Ortaokul eğitimi ücretsiz verilirken bu eğitim seviyesi zorunlu tutulmaktadır. Bu aşamadaki müfredat matematik, Korece, İngilizce, sosyal bilgiler, bilim, sanat ve beden eğitimi konularını kapsamaktadır. Ayrıca ilkokulda olduğu gibi bu seviyede de ahlaki eğitim dersleri verilmektedir. Ortaokulda öğrencilerin üzerinde baskı artmakta ve sınavlardan aldığı puanların düşük olması onları depresyona sokabilmektedir.

Ülkede lise eğitimi 15 ile 18 yaş arasındaki öğrencileri kapsamaktadır. Bu seviye zorunlu değilken eğitim ücretlidir. Güney Kore lise eğitiminde öğrencilere için birkaç farklı seçenek sunulmaktadır. Örneğin, öğrenciler yabancı dil, sanat veya müzik konusunda uzmanlaşmış bir okula gitmeyi seçebilirler, ancak burada katı bir rekabetle karşılaşacaklar ve kayıt yaptırmak için sınavlara gireceklerdir. Bunun dışında girişin ev adresinize göre düzenlendiği genel bir liseye de gidebilmektedir. Buna ek olarak, istihdam odaklı eğitim veren uzmanlaşmış meslek liseleri de çeşitli sektörlere kalifiye eleman yetiştirmek için hizmet vermektedir.

Güney Kore eğitim modelinde öğrenciler liseden mezun olmak için herhangi bir sınava girmezler. Ancak üniversiteye geçmek isteyen öğrenciler son derece zor bir sınav olan College Scholastic Ability Test'e (CSAT) girmek zorundadırlar. Öğrencilerin çoğu bu sınavda başarılı olmak için özel ders almaktadır. 2013'de çıkarılan bir yasa ile meslek lisesi öğrencilerini üniversite okumaya teşvik etmek ve üniversiteye geçişlerini kolaylaştırmak için Kolej Skolastik Yetenek Testi (CSAT) isteğe bağlı hale getirildi.

Güney Kore Eğitim Sistemi Farklılıkları

  • Ülkede, öğrenci yeni bir eğitim seviyesine her başladığında, yine “birinci sınıf” olarak adlandırılır. Örneğin yedinci sınıf öğrencilerine "birinci sınıf ortaokul öğrencileri" denir.
  • Çocuklar günlerinin çoğunu okulda geçirirler, bu yüzden sınıflarında evlerindeymiş gibi muamele görürler. Öğrenciler derslerden önce veya sonra sınıflarını temizler. Ayrıca çoğu çocuk sınıfa terlik veya iç ayakkabı ile girer.
  • Güney Kore'de öğrenciler nadiren grup halinde çalışırlar.
  • Okul üniformalar tüm ortaokul ve liselerde zorunludur.
  • Öğrenciler okula gitmediği veya okulu ektiği gün sayısı oldukça azdır.
  • Öğretmenlerin öğrencilere herhangi bir sebepten dolayı ceza vermesi yasaktır.
  • Güney Kore'de eğitim cumartesi günleri de devam etmekteydi. Ancak 2012 yılında çıkan yasa ile bu yasaklandı.

Bu yazı ilginizi çekebilir; Japon Eğitim Sistemi'nin Farkları

Güney Kore Öğretim Yılı ve Ders Saatleri

Kore'de akademik yıl mart ayında başlayıp şubat ayında son bulur. İlk dönem, mart-temmuz aylarında beş ay sürer ve bunu bir aylık yaz tatili izler. İkinci dönem eylül ayında başlar ve şubat ayında sona erer ve Aralık ayının ortasında başlayan ve Ocak ayı sonunda son bulan bir buçuk aylık bir kış tatili olur.

Bir öğrencinin okulda geçirdiği süre, içinde bulundukları okul seviyesine bağlı olarak değişmektedir. İlkokul öğrencileri derse saat 08.00'de başlar ve 13.00 civarında ders biter. Ortaokul ve lise öğrencileri 08.00 ile 16.30 saatleri arasında okulda bulunmaktadırlar. Dersler 45 dakika sürmekte her ders bitiminde 10 dakikalık ara verilmektedir. Derslerdeki ilk 30 dakika öğrencilerin kendi kendilerine çalışması için ayrılmıştır. Bu zaman zarfında öğretmen öğrencileri kontrol etmektedir.

Bu makale Umut Arslan tarafından 28 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Sedanur kaya

Çok güzel anlatmışsınız baya iyi bir şekilde anladım ellerinize sağlık.

İrem tekin

Baya iyi keşke türkiyedede böyle olsa

Nur demir

Çok güzel anlatılmış ellerinize sağlık .Bilgiler iyi düzenlenmiş ve verimli . Diğer sitelere göre daha iyi.

Hayrunnisa azot

Harika anlatmış çok teşekürler

Ayça Akın

Gerçekten her ülkeye ait kurallar vardır bunlarada saygı duyuyorum güzel bir eğitim uygulaması benim düşüncem ama tabikide Türkiye'den olduğum için çok mutlu ve huzurluyum

Berivan Şahbaz

Çok iyi keşke Türkiyede de böyle olsa ve Güney Kore gibi disiplinli olsa

Mihrican Özen

güney kore eğitim sisteminin detaylı olarak incelenmesi gerekli bence öğrencilerin oldukça mutsuz olduğu bir ülke

Ece

BTS geldi aklıma direk . Oradaki başarılı RM . Demekki bundan dolayıymış

Gokyuzu Dunyam

Ben Güney koreye gidip üniversiteyi ortamı okusam hem disiplinli hem eğitim açısından çok iyi

Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Görüntülü Kayıt Görüşmesi Yapan Okullar Yeni kayıt görüşmelerini görüntülü olarak yapan özel okul ve kolejlerin listesine ve hangi saatler arasında görüşme kabul ettiklerine hemen ulaşın.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel İzmir Key Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel İzmir Key Koleji Anaokulu

Öğretmenleri, idarecileri ve tüm çalışanları ile güler yüzlü çok keyifli bir okul. Pandemi dönemi olmasına rağmen alınan...

Özel Emineller Anaokulu Özel Okul
Özel Emineller Anaokulu

Adında da olduğu gibi çocuğumu emin ellere teslim ediyorum. Öğretmenleri ve okul yöneticisi çocuklarla tek tek ilgileniy...

Özel Bilyön Anadolu Lisesi Özel Okul
Özel Bilyön Anadolu Lisesi

Bilyön Anadolu lisesinin özellikle üniversiteye hazırlık programlarından memnunuz, öğrencime verdikleri hazırlık program...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum