fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Veli Toplantıları

Görüntülenme Sayısı: 21970

Anne-baba olarak sınıf öğretmeninin düzenli aralıklarla gerçekleştirdiği veli toplantılarına katılımınız oldukça önemlidir. Veli toplantıları genel olarak 1 sene boyunca öğretmeninizin sınıfta uygulayacağı çalışmaların tümünü genel olarak anne-babalara açıklayacağı, bu çalışmaları hangi yöntem ve tekniklerle yapacağı, bu çalışmalar için çocukların hangi yeterlilikte olması gerektiği, sizlerin anne-baba olarak okuldaki çalışmaları evde nasıl destekleyeceğinize dair açıklamaların öğretmen tarafından aktarıldığı oturumlardır.

Veli Toplantıları

Veli Toplantısı Gündem Maddeleri Nelerdir?

Öğretmenin Dönem Boyunca Çalışacağı Konular: İlkokul öğretmeninizin bir dönem içinde çocuklarla hangi derslerden neleri çalışacağı, bu çalışmalar için çocukların hangi ön becerilere sahip olmaları gerektiği, bu kazanımları elde ederken hangi yöntemleri uygulayacağı gibi dönem boyunca akademik olarak çocuklara kazandırmayı düşündüğü hedeflerle ilgili bilgi aktarımıdır.

Evde Yapılacak Çalışmalar: Ödevlerle ilgili açıklamalar, ödevlere nasıl yardımcı olabileceğinize dair önerileri içeren konuşmalardır. Ders çalışma alışkanlığı kazandırmanın yolları, etkili ders çalışma yöntemleri ile ilgili öğretmenin aileleri bilgilendirmesidir.

Sınıf İhtiyaçları: Bu veli toplantısı gündem maddesi her sınıfa ve her öğretmene göre değişen bir durumdur. Genel olarak sınıf ihtiyaçları çocukların öğrenme gerçekleşirken gereksinim duydukları tüm araç-gereçlerdir. Bu bir akıllı tahta da olabilir, çocukların rahatça kullanabilecekleri kendilerine ait sınıf dolapları da. Sınıf ihtiyaçları öğretmen tarafından bildirilebileceği gibi veliler tarafından yine öğretmenin onayı alınarak da belirlenebilir. Örneğin; çocukların evden su getirmesi ya da kantinden sürekli su almasındansa sınıfa bir sebil almak vb. Bir veli olarak sınıfın ihtiyaçlarına gereksiz düşüncesiyle yaklaşmamanızı, alınacak ve kullanılacak ihtiyaçlar çocuğunuzun yararına yönelik mi ona bakmanızı tavsiye ederiz. Bir akıllı tahta ve onu çalıştırmak için gerekli bir notebook sizin toplu olarak aldığınızda bütçenizi sarsmayacak fakat 4 yıl boyunca çocuğunuzun öğrenimine katkı sağlayacak bir ihtiyaç olabilmektedir. Ayrıca böyle bir ihtiyaç öğretmeninizin yeni gelişen teknolojilere ve eğitim yöntemlerine ne kadar açık olduğunu gösterir ki bu bir avantajdır. Öte yandan sınıf ihtiyacı olarak hali hazırda varken daha lüks bir öğretmen masası istemek ise bunun çocukların öğrenimlerine ne katkısı olacak düşüncesini doğurmaktadır. Bu nedenle sınıf ihtiyaçlarıyla ilgili talepler ne kadar ihtiyaca yönelik, çocukların öğrenmesine ya da konforuna ne kadar katkısı olacak belirlemenizde fayda var.

Etkinlikler: Dönem boyunca öğrencilerle drama, folklor, sportif etkinlikler, müzik etkinlikleri vb. ne tür etkinlikler yapılacak, bu etkinlikler kim tarafından ne zaman yapılacak gibi planlamaların görüşüldüğü veli toplantısı gündem maddelerindendir.

Geziler: Dönem boyunca planlanan sinema, tiyatro, müze, sanat galerisi, etkinlik merkezi vb. gezilerin konuşulduğu gündemdir.

Öğretmen ile iletişim: Sınıf öğretmeni ile hangi durumlarda iletişim kurmanız gerektiği ve (çocuğunuz hastalandığında öğretmeni bilgilendirmek, çocuğunuzu sizden başka bir yakınınız alacağında öğretmeni haberdar etmek vb.) hangi durumlarda okul idaresini haberdar etmeniz gerektiği gibi bilgilendirmenin yapıldığı gündem maddesidir.

Veli öneri ve dilekleri: Velilerin okula, sınıfa dair düşüncelerini paylaştıkları gündemdir

Veli Toplantısına Katılmanız Neden Önemli?

Veli toplantılarına düzenli katılımınız her şeyden önce ilgili bir veli olduğunuzu gösterir. Veli toplantısına katılımınız sınıf öğretmeninizi de önemsediğinizi gösteren bir işarettir. Sınıfta olan biten ve merak ettiğiniz ne varsa öğrenmeniz ve en önemlisi doğru kanal olan öğretmen tarafından öğrenmeniz için bir fırsattır. Ayrıca veliler tarafından alınan kararlarda söz hakkınızın olmasını sağlar. Unutmayalım ki başarılı bir okul yaşantısının temelinde güçlü ve sağlıklı bir okul-veli-öğretmen iletişimi yatmaktadır.

Bu makale Zehra Yeşilmen tarafından 19 Ekim 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Okul Ararken Cevaplanması Gereken 10 Soru Okul ararken, okulun olanaklarından, eğitim anlayışına, bahçesi olup olmadığı, öğretmenin nasıl olduğuna dair birçok soru vardır. İşte bu on soru.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Bağcılar Key Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Bağcılar Key Koleji İlkokulu

Bağcılarda güvenilir ve tarafsız eğitim veren kurum bulmak çok zor iken Key Kolejiyle tanıştım çocuğum anaokulu itibariy...

Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Şerifali Sevinç Koleji İlkokulu

Okula kayıt için ilk geldiğim gün personel ve okul müdürünün karşılaması çok sıcak ve ilgiliydi yeni bir okul olmasına r...

Özel Ataşehir Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ataşehir Sevinç Koleji İlkokulu

Bir çok alternatif arasından bu okul olmasını neden istedik derseniz, dönem içinde ve okul kapandıktan sonra da aktivite...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum