fb

Güvenli İnternet Kullanımı

Görüntülenme Sayısı: 4449

Çocuklarınız belli bir yaşa geldiklerinde ödevlerine yardımcı olmak, online oyunlar oynamak ve sosyal ağlara katılmak için interneti kullanmaya başlayacaklardır. Çocukların internet kullanımı aslında yetişkinlerde de olduğu gibi doğru kaynakları bulduklarında yararlı ve zevkli bir uğraştır.

Güvenli İnternet Kullanımı

Çocuklar gerçek hayat ve sanal dünyanın ayrımına varamazlar. Bu nedenle internette karşılarına çıkan tüm insanlarla yüz yüze konuşuyormuşçasına güvenerek tüm bilgilerini ve mahremlerini paylaşabilirler. Bu nedenle çocuklarınızı internet güvenliği ile ilgili bilgilendirmeniz, ve anne-babalar olarak da gerekli önlemleri almanız gerekmektedir.

Güvenli internet kullanımı için yapabilecekleriniz

Her şeyden önce çocuğunuzu internette başına gelebilecek tehlikeler hakkında bilgilendirmeniz gerekir. Bu tehlikeler hakkında olabildiğince açık ve dürüst konuşmalısınız. Çünkü çocuklar tehlikeleri belirtilmeden ya da herhangi bir açıklama yapılmadan konulan yasaklardan hoşlanmazlar. Bu yasaklar tam tersi merak uyandırır ve çocuklara cazip gelir. Bu nedenle internette karşılarına çıkabilecek kötü niyetli insanlar ve bu insanların yapabilecekleriyle ilgili bilgilendirin. Birkaç basit örnek verin bu vakaların nasıl olduğunu, çocukların yaptığı hangi güvenlik hatalarından kaynaklandığını anlatın.

Çocuğunuz interneti kullanmaya başlamadan önce kullanacağı tüm bilgisayarların internet güvenlik ayarlarını kontrol edin. Güvenlik duvarını kurun. Antivirus programlarını mutlaka yükleyin. İnternette kullanacağı tarayıcıların filtrelerini gözden geçirin ve tarayıcı filtre ayarlarını yapın. Aile güvenliği yazılımlarından edinip güvenli yazılımları uygulayabilir bu sayede zararlı ve sakıncalı içerikleri filtrelemiş olursunuz.

Çocuğunuzu “mahremiyet”le ilgili bilgilendirin. Kişisel bilgilerinin neler olduğunu, internette hiçbir kişi ya da uygulamaya istense dahi kimlik bilgilerini, telefonunu, adresini , ailesinin bilgilerini, kart numaralarını kesinlikle vermemesi gerektiğini anlatın. İnternette oynayacağı oyun siteleri ya da sosyal medya ağlarına bağlanırken ondan istenebilecek bilgilerin gayet basit bilgiler olduğunu adının ve e-mail adresinin dışında başka herhangi bir bilgisinin paylaşılmaması gerekliliğini net biçimde açıklayın.

Sosyal medya ya da oyun ağlarından konuştuğu insanlara hiçbir şekilde güvenmemesi gerektiğini anlatın. Sosyal medya ağlarında arkadaşları ve tanıdığı yetişkinlerin dışında tanımadığı herhangi bir insanla arkadaşlık etmemesi gerekliliğini anlatın. Sosyal medya ağlarının gizlilik ayarlarını gözden geçirin, profillerinin ve paylaşımlarının sadece arkadaşları tarafından görünür olmasını sağlayın. Diğer ağlarda karşılaşabileceği insanların kendilerini onun yaşıtı bir çocuk olarak tanıtabileceğini, internette tanıştığı insanlara kesinlikle herhangi bir bilgisini vermemesi, fotoğraf ya da video paylaşmaması gerektiğini anlatın.

İnterneti nasıl doğru ve kendi yararına kullanabileceğini gösterin. İnternette şiddet, cinsellik, alkol ve uyuşturucu maddeler vb. yaşına uygun olmayan içeriklerin bulunduğunu, bunlara göz gezdirmesinin yaşı dolayısıyla oldukça sakıncalı olabileceğini ve bunların tehlikelerini anlatın.

Çocuğunuzun açtığı hesaplardan haberdar olun. Bir sosyal medya hesabından sadece bir tane hesabı olmasına dikkat edin. İnternette kullandığı tüm hesaplara güvenli şifreler verdirin.

İnternette tanıştığı bir kişi ondan kişisel bilgilerini isterse, fotoğrafını ya da video görüntülerini isterse ya da web-cam’den görüşmek isterse bunu kesinlikle yapmaması gerektiğini ve derhal size bildirmesi gerektiğini çok açık ve net anlatın.

Ara sıra çocuğunuzun hesaplarını kontrol edin. Oynadığı oyunlara dahil olun. Hatta size oynadığı oyunları öğretsin. Bu sayede gezdiği siteler hakkında fikir sahibi olmuş ve çocuğunuzun interneti nasıl kullandığını gözlemlemiş olursunuz.

İnternette Kötü Niyetli İnsanlarla Karşılaşmış Olabilir

Çocuğunuzda tüm bunları anlatmanız çocuğunuz sürekli olarak bu güvenlik önlemlerini uygulayacağı anlamına gelmez. Çocuğunuzun davranışlarını, internete girme sıklığını, internette gezindiği siteleri düzenli olarak kontrol ediniz. Çocuğunuz internette herhangi kötü niyetli bir kişiyle karşılaştığında bunu kendi hatası olarak düşünüp sizden saklayabilir. Buna zemin hazırlamamak için şüphe duyduğu bir kişiyle tanışırsa her ne şekilde olursa olsun size bildirmesi gerektiğini üstüne basa basa defalarca anlatınız. İnternet güvenliği için konulan kuralların onun güvenliği için olduğunu ve kötü niyetli insanların her zaman bir açıktan yararlanabileceğini anlatınız. Çocuğunuzda internet kullanımıyla ilgili (İnternete girme sıklığı vb)  daha önce rastlamadığınız davranışlarında değişiklik sezdiğinizde takibe alınız, utandığı ya da sakladığı bir şey olup olmadığını öğrenmek için sizinle konuşmaya teşvik ediniz.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 01 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

Ücretsiz Eğitim Danışmanı

İdeal okulu seçmek için okulları tek tek gezmeye vaktin yoksa, ücretsiz eğitim danışmanlarımız kriterlerine en uygun 5 okulun seni arayıp bilgi vermesini sağlasın.

Hemen Başla
Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
İmdat! Çocuğumun Elinden Tableti Alamıyorum Çocuğunuz için tablet buldunuz. Hevesini alıp bırakır diye düşündünüz ancak çocuğunuz başka bir şeyle meşgul olmadığı sürece elinden tableti bırakmıyor mu?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu

Ufak ve butik bir okul olduğu için ilgili bir kadro var. Güvenlik iyi durumda. Yemekhane fena değil, öğretmenler ve yöne...

Özel LiTerda Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel LiTerda Okulları İlkokulu

2 kızımızda gönül rahatlığıyla okula yolluyorum onlarda mutlu bir sekılde geleceğe hazırlanıyorlar her yonden çok donanı...

Özel Üsküdar PEK Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Üsküdar PEK Okulları İlkokulu

Çocuklarımı güvenle her gün bu okula bırakıyorum.

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum