fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Güvenli İnternet Kullanımı

Görüntülenme Sayısı: 15338

Çocuklarınız belli bir yaşa geldiklerinde ödevlerine yardımcı olmak, online oyunlar oynamak ve sosyal ağlara katılmak için interneti kullanmaya başlayacaklardır. Çocukların internet kullanımı aslında yetişkinlerde de olduğu gibi doğru kaynakları bulduklarında yararlı ve zevkli bir uğraştır.

Güvenli İnternet Kullanımı

Çocuklar gerçek hayat ve sanal dünyanın ayrımına varamazlar. Bu nedenle internette karşılarına çıkan tüm insanlarla yüz yüze konuşuyormuşçasına güvenerek tüm bilgilerini ve mahremlerini paylaşabilirler. Bu nedenle çocuklarınızı internet güvenliği ile ilgili bilgilendirmeniz, ve anne-babalar olarak da gerekli önlemleri almanız gerekmektedir.

Güvenli İnternet Kullanımı İçin Yapabilecekleriniz

Her şeyden önce çocuğunuzu internette başına gelebilecek tehlikeler hakkında bilgilendirmeniz gerekir. Bu tehlikeler hakkında olabildiğince açık ve dürüst konuşmalısınız. Çünkü çocuklar tehlikeleri belirtilmeden ya da herhangi bir açıklama yapılmadan konulan yasaklardan hoşlanmazlar. Bu yasaklar tam tersi merak uyandırır ve çocuklara cazip gelir. Bu nedenle internette karşılarına çıkabilecek kötü niyetli insanlar ve bu insanların yapabilecekleriyle ilgili bilgilendirin. Birkaç basit örnek vererek bu vakaların nasıl olduğunu, çocukların yaptığı hangi güvenlik hatalarından kaynaklandığını anlatın.

Çocuğunuz interneti kullanmaya başlamadan önce kullanacağı tüm bilgisayarların internet güvenlik ayarlarını kontrol edin. Güvenlik duvarını kurun. Antivirüs programlarını mutlaka yükleyin. İnternette kullanacağı tarayıcıların filtrelerini gözden geçirin ve tarayıcı filtre ayarlarını yapın. Aile güvenliği yazılımlarından edinip güvenli yazılımları uygulayabilir bu sayede zararlı ve sakıncalı içerikleri filtrelemiş olursunuz.

Çocuğunuzu mahremiyetle ilgili bilgilendirin. Kişisel bilgilerinin neler olduğunu, internette hiçbir kişi ya da uygulamaya istense dahi kimlik bilgilerini, telefonunu, adresini , ailesinin bilgilerini, kart numaralarını kesinlikle vermemesi gerektiğini anlatın. İnternette oynayacağı oyun siteleri ya da sosyal medya ağlarına bağlanırken ondan istenebilecek bilgilerin gayet basit bilgiler olduğunu adının ve e-mail adresinin dışında başka herhangi bir bilgisinin paylaşılmaması gerekliliğini net biçimde açıklayın.

Sosyal medya ya da oyun ağlarından konuştuğu insanlara hiçbir şekilde güvenmemesi gerektiğini anlatın. Sosyal medya ağlarında arkadaşları ve tanıdığı yetişkinlerin dışında tanımadığı herhangi bir insanla arkadaşlık etmemesi gerekliliğini anlatın. Sosyal medya ağlarının gizlilik ayarlarını gözden geçirin, profillerinin ve paylaşımlarının sadece arkadaşları tarafından görünür olmasını sağlayın. Diğer ağlarda karşılaşabileceği insanların kendilerini onun yaşıtı bir çocuk olarak tanıtabileceğini, internette tanıştığı insanlara kesinlikle herhangi bir bilgisini vermemesi, fotoğraf ya da video paylaşmaması gerektiğini anlatın.

İnterneti nasıl doğru ve kendi yararına kullanabileceğini gösterin. İnternette şiddet, cinsellik, alkol ve uyuşturucu maddeler vb. yaşına uygun olmayan içeriklerin bulunduğunu, bunlara göz gezdirmesinin yaşı dolayısıyla oldukça sakıncalı olabileceğini ve bunların tehlikelerini anlatın.

Çocuğunuzun açtığı hesaplardan haberdar olun. Bir sosyal medya hesabından sadece bir tane hesabı olmasına dikkat edin. İnternette kullandığı tüm hesaplara güvenli şifreler verdirin.

İnternette tanıştığı bir kişi ondan kişisel bilgilerini isterse, fotoğrafını ya da video görüntülerini isterse ya da webcamden görüşmek isterse bunu kesinlikle yapmaması gerektiğini ve derhal size bildirmesi gerektiğini çok açık ve net anlatın.

Ara sıra çocuğunuzun oynadığı oyunlara dahil olun. Hatta size oynadığı oyunları öğretsin. Bu sayede gezdiği siteler hakkında fikir sahibi olmuş ve çocuğunuzun interneti nasıl kullandığını gözlemlemiş olursunuz.

İnternette Kötü Niyetli İnsanlarla Karşılaşmış Olabilir

Çocuğunuzda tüm bunları anlatmanız çocuğunuz sürekli olarak bu güvenlik önlemlerini uygulayacağı anlamına gelmez. Çocuğunuzun davranışlarını, internete girme sıklığını, internette gezindiği siteleri düzenli olarak kontrol ediniz. Çocuğunuz internette herhangi kötü niyetli bir kişiyle karşılaştığında bunu kendi hatası olarak düşünüp sizden saklayabilir. Buna zemin hazırlamamak için şüphe duyduğu bir kişiyle tanışırsa her ne şekilde olursa olsun size bildirmesi gerektiğini üstüne basa basa defalarca anlatınız. İnternet güvenliği için konulan kuralların onun güvenliği için olduğunu ve kötü niyetli insanların her zaman bir açıktan yararlanabileceğini anlatınız. Çocuğunuzda internet kullanımıyla ilgili (İnternete girme sıklığı vb.)  daha önce rastlamadığınız davranışlarında değişiklik sezdiğinizde takibe alınız, utandığı ya da sakladığı bir şey olup olmadığını öğrenmek için sizinle konuşmaya teşvik ediniz.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 02 Eylül 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
İmdat! Çocuğumun Elinden Tableti Alamıyorum Çocuğunuz başka bir şeyle meşgul olmadığı sürece elinden tableti bırakmıyor mu? Tablet çocuğunuzun hayatını ve motor becerilerini nasıl etkiliyor?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ataşehir Açı Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ataşehir Açı Koleji İlkokulu

Sınıf Öğretmenimizden ve öğrencilere karşı tutumundan sevgi dolu yaklaşımı anlayışı ve sabırlı oluşundan vermiş olduğu...

Özel Mektebim Koleji Beykent İlkokulu Özel Okul
Özel Mektebim Koleji Beykent İlkokulu

Teknolojik imkanlarını çok farklı ve yükseklerde görüyorum. Bu çağdaş eğitim modelini Atatürk İlke ve İnkilaplarıyla bir...

Özel Kardelenler Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu

Gaziosmanpaşa bölgesinde işlerini profesyonelce yapan harika bir kolej. Şirin ve her türlü imkana sahip. Çok saygılılar....

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum