fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Merhaba Tatil

Görüntülenme Sayısı: 2853

Beklenen yaz tatili sonunda geldi. Çocuklar iki buçuk aydan uzun bir süre tatil yapacak. Okul çocuğu ve tatil kelimeleri bir araya geldiğinde akla hemen "tatili değerlendirme" kalıbı gelir. Öncelikle şunu söyleyelim bu yazımız bir tatili değerlendirme yazısı değil tatilin keyfini çıkarma yazısıdır. Peki tatilin keyfi nasıl çıkarılır?

Merhaba Tatil

Merak Çocuğun Doğasında...

Şu anda bulunduğunuz yerde dışarıya çıkmanız ve o bölgedeki ağaçların isimlerini söylemeniz istense kaçımız söyleyebilir? Peki bulunduğumuz bölgedeki kuşları ve özelliklerini biliyor muyuz? Ya da bir sokakta her gün gördüğümüz bir kedi kaç yıl yaşar?

Gelin bu tatilde çocuklarımıza yaşadığımız yerdeki ağaçları öğretelim. Ama öyle Google'a bakıp bak evladım bu meşe ağacı diyerek değil, ağacın yanına gidip fotoğrafını çekerek, çektiğimiz fotoğrafları bastırıp kendimize küçük bir ağaç arşivi yaparak... Merak çocuğun doğasında var önemli olan onu harekete geçirmek.

Klasik Söylemleri Çöpe Atın

Kırk yıldır dinlediğimiz tatil önerisi; bol bol kitap okuyun, bol bol dinlenin... Hatta çocuklara tatilde okumaları için zorunlu bir okuma listesi verilir. Çocukların çoğu bu listeyi zorunlu gönüllü olarak okur kabul edelim. Peki çocuklar kitap okumayacak mı? Elbette okuyacak fakat biz yetişkinlerin verdiği zorunlu listeleri değil kendi içlerinden gelen, kendilerinin diğer kitaplar arasından inceleyip seçtikleri kitapları.

Peki ya dinlenme? İtiraf edelim bizim dinlenme şeklimizle çocukların ki aynı değil. Hareket etmek onları dinlendiren bir durum. Bu çocuklar 8 ay boyunca haftada 5 gün, günde en az 6 saat sıralarda oturdular. Lütfen tatilde onlardan oturmalarını istemeyelim. Bol hareket, bol kahkaha!

Merhaba Tatil-1

Sinema Günleri Düzenleyin

Çocuğunuzun sevdiği filmler ile sizin çocukluğunuzda severek izlediğiniz filmlerin listesini yapın. Bir akşam onun izlediği filmi hep beraber izleyip üzerine konuştuktan sonra başka bir akşam nostalji gecenizde çocuğunuzla beraber sizin çocukluğunuzun filmlerini izleyin. Film sonrası çocuğunuzun izlenimlerini, duygularını öğrenin. Belki bu vesileyle çocukluk anılarınızı anlatır çocuğunuza kıymetli anlar yaşatırsınız.

Oyuncak Tasarlayın

Evde kaç kişiyseniz herkesin oyuncak tasarlamasını isteyin. İhtiyacınız olan bir kağıt ve bir kalem. Ne kadar elektronik alet varsa kapatın ve yaratıcılığınızı konuşturun.Herkes tasarladığı oyuncağı çizip ona bir isim versin. Sonrasında tüm tasarlanan oyuncakları gözden geçirin ve herkesin ortaklaşa beğendiği en özgün tasarımı oyuncak yapım için ayırın. Gerekli malzemelerin listesini çıkarıp uygun bir zamanında alabilir başka bir akşamınızı da oyuncağın yapımına ayırabilirsiniz.

Merhaba Tatil-2

Sorumluluklarını Arttırın

Çocuğun kendine ait sorumlukları dışında sorumluluklar edinmesini sağlayın. Örneğin; evcil hayvanınız varsa onun yemeğini ve suyunu vermesini sağlayın, her sabah balkona ya da camın önüne kuşlar için su koymak, bu suları günde üç kez değiştirmek vb.. Yakında ve gidebiliyorsa sabahları ekmek ve gazete alma görevini ona vermek vb.. Kendini önemli hissedeceği sorumluluklar önemli.

Avm İsteğinin Yerine Geçebilecek Alternatifler Bulun

Alışveriş merkezlerinde vakit geçirmek özellikle yaz aylarında daha çok tercih edilen bir durum. Çocuklarda AVM 'ye gitme isteği yaratan aslında biraz da biz yetişkinleriz. Hem her istediğimiz elimizin altında oluyor hem de çocuklara vakit geçirtecek pek çok seçenek. Çocukları AVM'lerde vakit geçirmelerinin yerine alternatifler üretmek de elimizde. Mümkün olduğunca açık alan etkinlikleri, beraber bisiklet sürme, scooter, paten vb.. sportif ve eğlenceli etkinlikler ya da havuz ya da parklarda yaşıtlarıyla vakit geçirmelerini sağlayabiliriz.

Bu makale Esin Acartürk tarafından 08 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bircan koç

Güzel yöntemler uygulansın faydalı

Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
İlkokul Araştırması Yaparken (İkinci Bölüm) İkinci yazımızın konusu; okullarla ilgili bilgi toplama yöntemi. Okulu nasıl tanıyabilirim? Okullar hakkında doğru ve güvenilir bilgiye nasıl ulaşabilirim?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Kadıköy Key Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kadıköy Key Koleji İlkokulu

Evimize uzak olmasına rağmen bu okulu seçtik çünkü çok tavsiye almıştık çevremizden gerçekten iyi bir eğitim veriliyor ö...

Özel Çekmeköy Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Çekmeköy Sevinç Koleji İlkokulu

Kızım 1.Sınıftan beri burda okuyor Şu an 6.Sınıfa geçti.Çok memnunuz.Akademik anlamda gelişimine çok katkısı oldu.Bütün...

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum