fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Kanada Eğitim Sistemi

Görüntülenme Sayısı: 24823

Kanada, dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olmakla birlikte her geçen sene üstüne koyarak ilerleyen okulları sayesinde adından sıkça söz ettirmektedir. Güçlü ve iyi finanse edilmiş bir kamu eğitim sistemine sahip olan Kanada'da eğitim ve öğretim faaliyetlerinin detayları eyaletler arasında farklılık gösterebilmektedir. Bunun yanında eğitim siteminin bu denli kaliteli olması dünyanın dört bir yanından yetenekli öğrencilerin Kanada'ya gelmesini sağlamaktadır. Ülkede zorunlu olmamasına rağmen çoğu öğrencinin okul öncesi eğitim alıyor olması ise eğitim sisteminin başarılı olmasının başlıca sebeplerinden biri olarak gösterilmektedir.

Kanada'da Eğitim Seviyeleri

Eyaletlere göre farklılık göstersede ülkede 16 yaşına kadar okula gitme zorunluluğu bulunmaktadır. bu zorunlu eğitim Kanada'da 3 farklı seviyeye ayrılmış durumdadır. Bunlar;

  • Birincil (ilkokul),
  • İkincil (ortaokul ve lise),
  • Ortaöğretim sonrası (üniversite ve kolej) şeklindedir.

Birincil: Türkiye'de ilkokul olarak adlandırılan eğitim seviyesidir. Öğrenciler genellikle 6 yaşında başladığı birincil eğitimi 11 yaşında sonlandırır. Eğitimin bu aşamasında öğrenciler kendi yaş gurubu öğrencilerle tüm dersleri tek bir öğretmenden almaktadır. Bunun yanında özel dersler ve etütlerle de öğrenciler desteklenmektedir. Bu eğitim seviyesinde müfredat; okuma, İngilizce, tarih, bilim, müzik, beden eğitimi, sanat üzerine kurgulanmıştır. Öğrencilerin sınıfları yükseldikçe derslerin zorluk derecesi de artmaktadır.

İkincil: Kanada eğitim sisteminde ortaokul ve lise eğitimi aynı çatı altında verilmektedir. Öğrenciler ortaokul eğitimini bitirdikten sonra 4 yıl sürecek lise eğitimine geçiş yapmaktadır. Öğrenciler bu seviyeye geldikleri zaman yasa gereği hangi sınıfta olursa olsunlar 16 yaşına kadar okul gitmek zorundadır. Bu durumun 2 istisnası vardır. Ontario ve New Brunswick eyaletlerinde zorunlu eğitim 18 yaşında son bulmakta ve öğrencilerin lise diploması almaları gerekmektedir.

Ortaöğretim Sonrası: Kanada lise eğitimi bittikten sonra öğrenciler üniversitelere ve kolejlere başvuru yapabilir. Kanada'da kolejler küçük ticaret veya meslek okullarını ifade etmek için kullanılır. Üniversiteler ise bir lisans derecesinden başlayarak, yüksek lisans derecesi ve en son doktora ile devam eden bir süreci kapsamaktadır. Bu yönüyle Türkiye'deki eğitim yapılanmasına benzeyen Kanada eğitim sistemi çoğunlukla eyaletler tarafından finanse edilmektedir. Kanada'da üniversiteler eylül ve mayıs ayları arasında iki ayrı dönemde eğitim hizmeti vermektedir. Yaz aylarında ise öğrencilere kaldıkları dersleri tekrar alma şansı verilir ve üçüncü bir dönem açılmış olur. Öğrencilerin mesleklerle ilgili bilgi sahibi olabilmeleri ve kendilerine en uygun mesleği keşfedebilmeleri adına staj programları desteklenmekte ve üniversitenin birinci sınıfından itibaren öğrenciler kurslara dahil edilmektedir.

Kanada'da Dil Eğitimi

Eğitim hayatlarına Kanada'da başlamak veya sürdürmek isteyen öğrenciler ülkenin resmi dili olan İngilizceyi veya Fransızcayı eğitim dili olarak tercih edebilir. Bazı okullar her iki dilde de eğitim verirken, bazıları yalnızca bu iki dilden biriyle hizmet vermektedir. Bunun yanında Kanada'da öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için her iki dilde de akıcı bir konuşma becerisi edinmiş olmaları beklenmemektedir.

Kanada'daki birçok okulun eğitim dili İngilizcedir. Bunun yanında ülke genelinde Fransızca ile eğitim veren kurumlarda bulunmaktadır. Ülkede öğrencilerin ana diline bakılmaksızın İngilizce ve Fransızca dil eğitimi erken yaştan itibaren verilmektedir.

Kanada Özel Okulları

Dünya'nın her yerinde olduğu gibi Kanada'da da özel okullar bulunmaktadır. Özel okulların fiyatları yüksek olmakla birlikte çoğu aile bu maliyetleri karşılayamayacaklarından devlet kurumlarını tercih etmektedir. Bazı aileler ise çocuğunun yoğunluğu az olan sınıflarda, birebir eğitim almasını istediği için bu noktada özel kurumlara başvurmaktadır.

Bu yazı ilginizi çekebilir; Japon Eğitim Sistemi

Bu makale Umut Arslan tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Montessori Etkinlikleri Montessori etkinlikleri ile ilgili önerileri inceleyebilir ve 3 ile 6 yaş arasındaki çocukların yapabileceği Montessori etkinliklerine göz atabilirsiniz.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Happy Kidz Mutlu Çocuklar Gündüz Bakım Evi Özel Okul
Özel Happy Kidz Mutlu Çocuklar Gündüz Bakım Evi

Çok ilgililer, Öncelikle samimi öğreticilere sahipler, Çocuk gelişimini yakından takip etmektedirler, Çocuklara yönel...

Özel Zekeriyaköy Mini Çocuk Anaokulu Özel Okul
Özel Zekeriyaköy Mini Çocuk Anaokulu

Kızım yaklaşık 1 aydır bu okulda ve evine inanılmaz mutlu geliyor.Okulun fiziki şartları ve hijyeni bizim için en önemli...

Özel Sancaktepe Bahçe Anaokulu Özel Okul
Özel Sancaktepe Bahçe Anaokulu

Çocuğum bir yıl içerisindeki değişimini okulun eğitimine borçluyuz çok memnunum

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum