fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Finlandiya Eğitim Sistemi

Görüntülenme Sayısı: 9588

Finlandiya eğitim sisteminin dünyada adından sıkça söz ettiriyor olmasının temel sebebi işini severek yapan öğretmenlerinin varlığıdır. Her çocuğun dünyaya bir potansiyel ve yetenekle geldiğini düşünün Finlandiya Eski Eğitim Bakanı Krista Kiuru, bu potansiyelin iyi işlendiği taktirde ülkesine faydalı bireylerden oluşan bir toplum yaratılabileceğini düşünüyor. 16 yaşına kadar herhangi bir sınava sokulmayan öğrenciler böylece birbirleriyle mukayese edilmemektedir. Finlandiya eğitim sistemi farklılıklarına, bu eğitim modelinin neden bu kadar başarılı olduğuna makaleden ulaşabileceksiniz.

Finlandiya Eğitim Sisteminin İncelikleri

Sınavların ve testlerin, eğitimin temel noktası olan merakı körelttiğini savunan Finlandiya eğitimcileri öğrenciler okula başladıktan sonraki 6 yıl boyunca not verme uygulaması yapmamaktadır. Bu sayede öğretmenler ile öğrenciler gerçek birer arkadaş olmaktadır. Çünkü çocuklar öğretmenlerini bir not tehdidi olarak görmemektedir. Öğretmenler öğrencileriyle beraber aynı ortamda yemek yemekte, bir şey merak ettiklerinde heyecanla gidip o anda sormaktadırlar. Öğretmenler hangi branşta eğitim verirse versinler ilk hedeflerinin öğrencilerinin mutluluğunu sağlamak olduğunu ifade etmektedirler.

Temelde Finlandiya eğitim sistemi hayatı uygulayarak öğrenme üzerine kurulmuştur. Mutlu olan öğrencilerin merakla birlikte gerçek öğrenmeyi gerçekleştirebileceklerine inanılmaktadır. Dünyada eğitimde 1 numara olmaları da bu inanışlarında haklı olduklarını göstermektedir.

Finlandiya okullarında hiçbir kurumun kendine özel bir üniforması bulunmamaktadır. Ayrıca öğrencilerin kendilerini ev ortamında hissedebilmeleri adına okullarda ayakkabı giyilmemektedir. Öğrenciler okula geldikten sonra montlarını astıkları bölümlere ayakkabılarını da bırakmakta, okulda yanlarında getirdikleri kalın çorapları giymektedirler.

Finlandiya'da, alışık olduğumuz küçük okul bahçeleri, klasik sıraları ve tahtaları görmemiz pekte mümkün görünmemektedir. Her sınıf öğrencilerin rahatlıkla hareket edebileceği büyüklüğe sahip olmakta birlikte sınıflar eşyalarla doldurulmamaktadır. Oyuncaklar, bilim malzemeleri, puf koltuklar, yuvarlak masalar ve sandalyeler Finlandiya'da sınıfların vazgeçilmezleri arasındadır. Türkiye'de ise bu düzen anaokullarında kullanılmaktadır.

Finlandiya eğitim modeli her öğrenciyi birer birey olarak görmektedir. Öğrencilerden biri yeterince gelişim gösteremiyorsa öğretmenleri bu durumu hemen tespit etmekte ve öğrencinin öğrenme programını onun bireysel ihtiyaçlarına göre planlamaktadır. Aynı durum okuldan sıkılan, uyum gösteremeyen veya öğrenimi okulun ilerisinde olan öğrenciler içinde geçerlidir.

Ülkede zorunlu okula başlama yaşı 7 olarak belirlenmiştir. Öğrenciler yaşları kaç olursa olsun okullarına kendi başlarına gidebilmekte ve böylece özgür ve kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler yetiştirmek hedeflenmektedir. Eğer öğrenci okula 2 km uzaktaysa özel bir servisle okula ulaşmaktadır. Yemek ve gezik ücretinde olduğu gibi servis ücreti de devlet tarafından karşılanmaktadır. Ülkenin yıllık bütçesinin % 12.2'si eğitime ayrılmaktadır. Bu durumda Finlandiya'daki eğitimin başarılı olmasının başka bir nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.

Beyni durmadan çalıştırırsanız belirli bir süreden sonra hiç bir şey öğrenemez hale gelmektedir. Bu sebeple Finlandiya'da öğrenciler ilkokul eğitimine haftada 20 saat ile başlamaktadır. Okulda eğitim bazı günler 3 saat bazı günler ise 4 saat verilmektedir. Üniversiteye kadar öğrencilerin ders saati 30'a kadar çıkmaktadır. En kısa eğitim günü ve saatine sahip olan ülke buna rağmen dünyanın en iyi eğitim sistemine sahiptirler.

Finlandiya eğitim sistemi sanata ve spora son derece önem vermektedir. Öğrenciler anaokulundan itibaren sanatı yorumlamakta, şiirlerin ne anlatmak istediğini tartışmakta ve birçok sanatçının hayatını yakından bilmektedirler. Fin okullarında spor öğrencilerin vazgeçilmezidir ancak spor karşılaşmaları yapacak takımlar bulunmamaktadır. Çünkü üstünlük kazanmak ve rekabet Fin kültürünün önem verdiği konular değildir.

Finlandiya okullarının başarı düzeyleri birbirlerine eşittir. Bu sebeple öğrenciler evlerine en yakın okula gönül rahatlığıyla gitmektedir. Ayrıca farklı bir şehre taşınıldığında, ebeveynler taşındıkları yerdeki en iyi okulu hangisi gibi bir soru sorulmamaktadır. Finlandiya'da birkaç Amerikan özel okulu dışında bütün okullar devlet okuludur.

Okullarda öğrenciler günlük işlerle de uğraşmaktadır. Bahçede bahçıvanla çiçek ekmek, görevlilerle çöp toplamak ve yemekhanede yemek yedikten sonra tabakları yıkamaya hazır hale getirmek gibi günlük işler de eğitimin bir parçası kabul edilmektedir. Bu sayede öğrencilerde sorumluluk bilinci oluşmakta okula bağlılık duygusu gelişmektedir.

Finlandiya'da Öğretmen Olmak

Finlandiya'da öğretmen olmak için akademik açıdan başarılı olmak yetmemektedir. Öğretmen adaylarını belirlemek adına takım çalışması, meslek aşkı, iletişim becerileri ve problem çözme yetkinliklerinin dikkat edildiği mülakatlar yapılmaktadır. Kişinin doğasının öğretmenlik mesleğine ne kadar uygun olduğu belirlenmeye çalışılmaktadır.

Finlandiya'da en değer verilen meslekler sıralamasında öğretmenlik ilk sırada yer almaktadır. Her sene bu mesleğe başvuran insanların yalnızca % 10'u öğretmen olabilmektedir. Ülkede öğretmen olabilmek için 4 yıllık lisans eğitimini ardından yüksek lisans eğitimi almak gibi bir zorunluluk bulunmaktadır. Finlandiya'da hiçbir öğretmenin işten kovulmak gibi bir kaygısı bulunmamaktadır. Bunun yanında her öğretmen haftada iki saat zorunlu mesleki eğitim konferanslarına katılmaktadır.

Öğretmenlerin kendilerini birçok açıdan geliştirmeleri, öğrencilerin her türlü gelişimlerini gözlemleyebilmelerinin ve olası bir sorunla karşılaştıklarında hızlıca o sorunu çözebilmelerinin önünü açmaktadır. Öğretmenler, öğrencilerin neyi nasıl merak ettiğini gözlemleyip onu o şekilde öğretmektedirler.

Bu makale Umut Arslan tarafından 06 Mart 2020 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
4. Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Sempozyumu 2020 4. Uluslararası Okul Öncesi Eğitim Sempozyumu 2020 yılında Antalya'da 20 - 22 Mart tarihleri arasına düzenlenecek.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Küçükyalı Tekden Koleji İlkokulu

Ufak ve butik bir okul olduğu için ilgili bir kadro var. Güvenlik iyi durumda. Yemekhane fena değil, öğretmenler ve yöne...

Özel Beyhan Gülücük Anaokulu Özel Okul
Özel Beyhan Gülücük Anaokulu

İki çocuğumu da güvenle gönderdim. İşini iyi yapan gülümsemeleriyle çocukların yüreklerine dokunmayı başaran aile sıcakl...

Özel Minik Hazineler Anaokulu Özel Okul
Özel Minik Hazineler Anaokulu

Okula girdiğim ilk andan itibaren idari kadrosu bana tam güven vermekle beraber ilgi alaka sıcak ve samiyetiyle çocuğumu...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum