fb

Özel Ders Ne Zaman Gerekli?

Görüntülenme Sayısı: 1029

Anne-babalar çeşitli nedenlerle çocuklarına zaman zaman belirli derslerden özel ders aldırma ihtiyacı hissederler. Bu nedenlerin en başında çocuğun aldırılan dersle ilgili bilgi eksikliğinin olması gelir.

Bazen bilgi eksikliği olmasa dahi çocuğun öğrendiklerinin pekişmesi ve daha kalıcı hale gelmesi amacıyla özel ders aldırılır. Bazen de çocuğun gerçekten hiç ihtiyacı yokken aldırılır. Çocuğun ihtiyacı yokken almasında eğer özel ders için ayrıca yorulup zaman harcamıyorsa ve dinlenmesi için vakit kalıyorsa bir sorun yoktur elbette.

Özel Ders Ne Zaman Gerekli?

Çocuğunuzun özel derse ihtiyacı olduğunu nasıl anlarsınız?

Çocuğunuzun bir dersten destek alıp almaması gerektiğini düşünüyorsanız bunu öncelikle çocuğunuzun okuldaki sınıf öğretmeniyle görüşmelisiniz. Çünkü öğretmeni çocuğunuzun destek aldırmayı düşündüğünüzün dersle ilgili performansı hakkında en sağlıklı ve doğru bilgiye sahip kişidir. Hatta size o dersin hangi konularında eksiklikleri olduğunu söyleyecektir. Öğretmeni size çocuğunuzun öğrenme hızını, sınıftaki performansını ve ne kadar sürede bu açığı tamamlayacağıyla ilgili genel bir bilgi verecektir.

Öğretmenin size vereceği bilgiler genel, süre ise tahminidir bunu unutmayınız. Çocuğunuz özel ders almaya başladığında öğrenme hızı tahmin edilenden hızlı ya da yavaş olabilir. Bu her çocuğun öğrenmeye hazır oluş düzeyiyle ilgili değişir. Önemli olan çocuğunuz için doğru özel ders öğretmenini bulmanızdır.

Özel Dersin Faydaları Nelerdir?

  • Her şeyden önce çocuk dersi bireysel alır. Grup içinde çocukların performanslarıyla bireysel performansları farklılık gösterir. Bireysel derslerde ilgi ve dikkat daha yoğundur.
  • Özel derste öğrencinin eksik olan bilgisine yönelik çalışılır. Sınıfta takip edilmesi gereken bir müfredat vardır ve çocuk arada konuları anlamamış olsa dahi o müfredata uygun hızda gidilir. Bu nedenle yeni eklenen bilgilere de çocuğun yetişmesi zorlaşır. Fakat özel derste ders anlatımı tamamen çocuğun hızına ve bilgi seviyesine uygun yapılır. Fark edilen bilgi eksiklikleri anında giderilir.
  • Özellikle matematik derslerinde sınıfta öğrenci sayısından dolayı belli sayıda örnek verilip konuyla ilgili problem çözülürken özel derste örnekler ve problem çözme sayısı artar buna bağlı olarak da öğrenilen bilginin tekrarının yapılması ve kalıcılık artar.
  • Çocuğun özel dersteki performansı okul hayatına yansır. Kendine güveni artar. Okuldaki derslere katılımı sıklaşır.

Özel Ders Aldırılırken Yapılan Hatalar

Çocuğun birden bire o derste görünür şekilde başarılı olmasını beklemek.

Eğer çocuğunuzun dersle ilgili çok fazla bilgi eksikliği varsa özel dersten aldığı desteğin okul başarısına yansıması uzun bir süreç gerektirecektir. Çocuğunuza ders aldırırken özel ders öğretmeniyle ne kadar bilgi eksikliği olduğunu, tahmini olarak ne kadar zamanda bu açığı kapatabilecekleri ve okul derslerine ne kadar süre sonra yansıyacağıyla ilgili görüşmeli. Beklentilerinizi bu görüşmeyi esas olarak belirlemelisiniz.

Çocuğun özel ders zamanında o dersle ilgili ödevlerinin yaptırılmasını talep etmek.

Özel ders öğretmeniyle eğer ödevleri yaptırmak için anlaştıysanız bu elbette haklı bir beklentidir. Yalnız çocuğunuzun oldukça fazla eksiği var ve geçmişe dönük bu eksikliklerini tamamlamaya yönelik anlaştıysanız bu doğru bir talep olmaz.

Nasıl olsa özel ders alıyor mantığıyla çocuğun o derste harcadığı bireysel çabaya evde verilen desteği kesmek.

Çocuğun özel ders alıyor olması sizin desteğinizi kesmeniz anlamına gelmemeli. Özel ders öncesi çalışırken hangi konularda yardımcı oluyorsanız yine desteğinize devam etmelisiniz.

Okul notlarında bir artış olmadığında çocuğu suçlamak.

“Bir de sana özel ders aldırdık hiçbir işe yaramadı!” Bu çok fazla yapılan bir hatadır. Eğer ders öğretmeniyle belirlediğiniz zamanda çocuğun derslerinde bir artış olmadıysa okuldaki sınıf öğretmeni ve özel ders öğretmeniyle ortak bir görüşme ayarlayıp çocuğun başarısızlığının nedenlerini konuşabilirsiniz.

  • İstanbul bölgesinde okul arayışındaysanız İstanbul okulları listesini incelemeyi unutmayın.
  • Ankara bölgesinde okul arayışındaysanız Ankara okulları listesini incelemeyi unutmayın.
  • İzmir bölgesinde okul arayışındaysanız İzmir okulları listesini incelemeyi unutmayın.
  • Antalya bölgesinde okul arayışındaysanız Antalya okulları listesini incelemeyi unutmayın.
Bu makale Esin Acartürk tarafından 01 Şubat 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
Sonraki Makaleye Göz Atın
Eğitim Portalları Nedir? İnternet üzerinden ders çalışma imkanı sağlayan online eğitim siteleri giderek yaygınlaşıyor.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Kardelenler Koleji İlkokulu

Gaziosmanpaşa bölgesinde işlerini profesyonelce yapan harika bir kolej. Şirin ve her türlü imkana sahip. Çok saygılılar....

Özel İzmir Sev İlkokulu Özel Okul
Özel İzmir Sev İlkokulu

Yabancı dil eğitimi için bir numara.

11404 Farklı Okuldan
Uygun Olanı
Bul!