fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Pozitif Disiplin Nedir Ve Neden Önemlidir?

Görüntülenme Sayısı: 16809

Pozitif disiplin, saygı görmek ve göstermek, dinlemek, sevgiyi belli etmek ve iyi davranışı ödüllendirmek anlamına gelmektedir. Doğru davranışları ve yanlış davranışları çocuklara öğretebilmek için aşağıdaki sekiz noktayı takip etmelisiniz.

Pozitif Disiplin Nedir Ve Neden Önemlidir?

Bugünkü Konumuz Disiplin

Pozitif disiplin nedir ve neden önemlidir? Disiplinde çocuğunuz otokontrolü öğrenir, özgüven ve benlik duygusu ile saygıyı öğrenir. Pozitif disiplin, çocuğunuza saygı gösterdiğiniz, onu dinlediğiniz, onun iyi davranışlarını ödüllendirdiğiniz, onu sevdiğinizi gösterdiğiniz, yanlış olanı sevgiyle öğrettiğiniz bir davranış biçimi anlamına gelmektedir.

Çocuk yetiştirmede pek çok çocukta karşılaşılan sorunlar, onlara oyuncaklarını paylaşmayı öğretmek, uyku zamanı geldiğinde yatağa gitmek, sınırların olduğunu öğretmek, tavuk kızartması dışında da yiyeceklerin yenmesi gerektiğini öğretmektir. Ebeveyn olmak gözde bir meslek değildir. Ebeveyn olarak çocuğunuzun dostu, arkadaşı değilsinizdir, çocuğunuzun doğru bir şekilde yönlendirilebilmesi için ona rehberlik etmeli ve onu korumalısınız. Bunun için de kesin kararlar ve keskin kurallar olmalıdır.

Pozitif Disiplin Nedir Ve Neden Önemlidir?

Kurallar ve Sevgi Farklı Şeylerdir

Kurallar var olsa bile çocuğunuz sizi hala çok seviyor olacak ve yıllar sonra bile, onun en iyisi olması için yaptığınız yardımlar için, size minnettar kalacaktır. Küçükken çocuğunuzun her şeyine izin verirseniz ilerleyen yaşlarında çıta daha yüksek olacak ve disiplin konusunda ebeveyn olarak çok daha zorlanacaksınızdır.

Disiplinde geçerli olan sekiz maddeye bakalım.

  • İyi bir rol-model olun. Çocuğunuz sizi izler ve taklit eder, davranışlarınız konuşmalarınızın önüne geçeceğinden davranışlarınızla da ona örnek olmalısınız.
  • Tutarlı olun. Belirlediğiniz kurallar ve sınırlar neler ise onlara her koşulda sadık olun. Kesinlikle geri adım atmayın.
  • Sakin olun. Çocuğunuzun aşırı tepkilerine karşı daha az bağırma ve daha az tepki ona en iyi ders olacaktır.
  • Yorumlarınız ve açıklamalarınız kısa ve tatlı bir ses tonu ile yapılan konuşmalarla olsun.
  • Çabuk olun. Halka açık bir alanda bile çocuğunuza disiplin vermekten kaçınmadan hemen müdahale edin. Aradan zaman geçer ise siz ya da çocuğunuz konuyu unutabilir, hatırlamıyorum demesine izin verecek kadar gecikmeyin.
  • Kararlı ve ciddi olun. Disiplin kuralları ve sınırlamalarında yeteri kadar kararlı ve ciddi oluşunuz ile çocuğunuzun onları reddetme olasılığı azalacaktır.
  • Gerçekçi olun. Çocuklarınızın ayak işlerini yapmaya katlanmanız ne kadar sürecek? Ondan makul beklentileriniz olur ise alacağınız olumlu cevaplar da o kadar hızlı olacaktır.
  • Çocuğunuzun iyi yönlerini kaçırmayın. Çocuğunuzun davranışları dikkatinizi çekmeye yöneliktir. Onlara sarılarak sevginizi göstermeyi tercih edin, onların olumlu davranışlarını övün. Bağırmalarınız, hatta çığlıklarınız çocuklarınızın üzerinde olumsuz etkiler yaratacaktır.
Pozitif Disiplin Nedir Ve Neden Önemlidir?

Cesaretlendirin

Sonuçta, onun oyuncaklarını toplaması için çocuğunuzu övün ve yapabileceği konusunda onu cesaretlendirin. Zamanla onun bu davranışı, siz söylemeden yaptığını göreceksiniz. Dikkatinizi çekmek için yaramazlık yapmasına gerek kalmayacak, övgü almak için istediklerinizi yapacaktır.

Unutmamanız gerekir ki çocuğunuzun davranışları çabucacık değişmez. İlk önce disiplin tohumlarını ekeceksiniz. Tohumların bir gecede ağaç olmasını beklememelisiniz.

Bu makalemiz ilginizi çektiyse Çocuğunuza Sorumluluk Kazandırma adlı makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Bu makale Umut Arslan tarafından 12 Eylül 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Eyvah! Çocuğum Arkadaşının Eşyasını Eve Getirmiş Çocuğunuz arkadaşlarının eşyalarını eve getirdiği zaman vermeniz gereken tepkiler nelerdir? Suçlayarak yaklaşmak bir çözüm mü? Yaklaşımınız nasıl olmalı?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Alsancak Montessori Anaokulu Özel Okul
Özel Alsancak Montessori Anaokulu

Okulumuzdan çok memnunuz müdürümüz öğretmenlerimiz hepsi tek tek çok iyi ilgili güler yüzlü ve güvenilir insanlar işleri...

Özel Çamlıca Birikim Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Çamlıca Birikim Okulları İlkokulu

Sanatsal bir okul, şiirsel çalışmalar çok oluyor.

Özel Beylikdüzü Hayal Bahçem Anaokulu Özel Okul
Özel Beylikdüzü Hayal Bahçem Anaokulu

Günümüz koşullarında çocuklarımız için verilebilecek en iyi şey, güzel bir eğitim. Bu okulun bunu yapabileceğine inanıyo...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum