fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Uzaktan Eğitim için 12 Basit İpucu

Görüntülenme Sayısı: 5220

Dünya genelinde yaşanan salgın sonrasında okullar uzaktan eğitime geçmiş ve çevrimiçi öğrenmenin önemi artmıştır. Bu noktada binlerce öğretmen öğrencilerine yüz yüze ders verirken çeşitli yöntemler kullanmaktadırlar. Bazı öğretmenler bu süreci iyi yönetirken, bazı öğretmenler yardıma ihtiyaç duyabilmektedir. Bu sebeple uzaktan eğitim sürecinde öğretmenlerin daha etkili dersler işleyebilmesi için kullanabileceği basit ipuçlarını makalemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Uzaktan Eğitim İpuçları

Derslerinizi Kaydedin

Öğrencilerin tamamı iyi bir internete sahip olmayabilir ve bu durum dersi kaçırmalarına neden olur. Bu yüzden derslerinizi video olarak kaydedebilir ve öğrencilerinizin uygun oldukları zaman ders videolarını izleyebilmelerini sağlayabilirsiniz.

Yüzünüzü Gösterin

Araştırmalar, öğretmenlerin yüzlerini gösteren ders videolarının basit anlatımlı slaytlardan daha etkili olduğunu göstermiştir. Derslerde öğrencilerinizin yüzünüzü görmesini sağlayarak daha etkili bir ders ortamı oluşturabilirsiniz.

Ders Videolarını Kısa Tutun

15 dakikadan uzun olan videolar öğrencide dikkat dağınıklığına neden olabilmektedir. Eğer uzun bir ders konusu işliyorsanız bunu iki video olarak kaydedebilirsiniz.

Slaytları Test Edin

Hazırladığınız slaytların telefonlardan da takip edilebileceğini göz önünde bulundurarak, slaytlarınızı mutlaka test etmelisiniz. Yazı tipi boyutlarını, renkleri, şablon tasarımlarını ve ekran oranlarını kontrol edebilirsiniz.

Mevcut Kaynakları Kullanın

Kendi başınıza bir dönemin tamamına ait yüksek kaliteli videolar üretmenizi beklemek gerçekçi değildir. Bu nedenle halihazırda bulunan kaynakları kullanabilir ve öğrencilere tıklanabilir bağlantılar gönderebilirsiniz.

Özel Talimatlar Verin

15 dakikadan uzun süren videolarda, öğrenciler bunların tamamını izlemeyebilir. Bunun yerine, öğrencilere daha meraklı olabilecekleri ve tam olarak ihtiyaç duydukları bölümleri (örneğin, 13:35 ile 16:28 arası) önerebilirsiniz. Ayrıca ikiden fazla kaynak sağladığınızda, bunların hangisinin daha önemli olduğunu belirtebilirsiniz.

Etkileşimli Etkinlikler Sunun

Moodle, Edmodo ve Blackboard gibi öğrenme yönetimi sistemleri, kısa sınavlar gibi etkileşimli öğrenme etkinlikleri oluşturmak için çeşitli işlevler içerir. Bunları oluşturmak için çeşitli yardımcı videolar bulunmaktadır. Onları kullanabilirsiniz.

Uzaktan Eğitim

Grup İletişimini Dikkatli Kullanın

Grup iletişimi doğrudan öğretim için kullanılmamalıdır. Bunun yerine, Zoom gibi bir video konferans aracında “ sanal çalışma saatleri ” ayarlayabilirsiniz. Sadece belirlenen zamanda giriş yapmalı ve öğrencilerinizi beklemelisiniz. Sosyal destek sağlamaya ve herhangi bir sorunun derhal çözülmesi gerekip gerekmediğini kontrol etmeye odaklanmalısınız.

Derslere Katılımı Ölçün

Öğrencilere, derse katılımın bir sınava girmekle eşdeğer öneme sahip olduğunu söylerseniz onların dikkatini çekebilirsiniz. Ancak bütün öğrencilerin derse katılıp katılmadığını kontrol etmek zamanınızı alabilir. Bu noktada da uzaktan eğitim uygulamalarında bulunan kontrol sistemlerini kullanabilirsiniz.

Hislerini Saklamayın

Uzaktan eğitim veren öğretmenlerin duygusal açıklığı harika bir öğretim stratejisidir. Öğrencilerinize, ilk kez uzaktan eğitimi tecrübe ettiğinizi ve öğretirken öğrenmekte olduğunuzu söylebilirsiniz. Açıkça onlardan yardım etmelerini isteyebilir, öğrenmelerini desteklemek için elinizden gelenin en iyisini yapacağınızın güvencesini verebilirsiniz. Sizinle aynı duyguları paylaştıkları için empati kurabilecekler ve sizde başarılı bir uzaktan eğitim süreci geçireceksiniz.

Tekrarlayın

Uzaktan eğitim alan öğrenciler, öğrenme stillerinde sık sık yapılan değişiklikleri sevmezler. Aynı yapıyı ve faaliyetleri tekrarlamaktan mutluluk duyarlar. Sizin için işe yarayan bir öğretim stili bulduğunuzda, sınıfınıza dönene kadar her hafta tekrarlamaktan çekinmemelisiniz.

Sadece Derslere Odaklanmayın

Uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin tek beklentisi derslerin aksamadan devam etmesi olmayabilir. Bu noktada öğrencilerinizin psikolojik ve sosyal desteğe ihtiyacı olabilir. Onların yanında olduğunuzu hissettirmek için bu konuda açıklama yapabilir, geri bildirim toplayarak konuyla ilgili izlemeniz gereken yol haritasını çizebilirsiniz.

Bu makale Umut Arslan tarafından 16 Eylül 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
İlkokul Öğrencileri İçin Matematik Etkinlikleri İlkokula giden öğrenciler için matematik etkinlik önerileri bu makalemizde. Evde basitçe yapabileceğiniz bu etkinliklerle çocuklarınız matematiği daha çok sevecek.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Kika Kardelenler International Kids Academy Anaokulu Özel Okul
Özel Kika Kardelenler International Kids Academy Anaokulu

Topluma faydalı çevreye saygılı bireyler yetiştiriyorlar başta. her şey branş derslerinden ve oyun oynmktn ibaret değil...

Özel Adakent Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Adakent Koleji Anaokulu

Okuldaki personel her şeyden önce güler yüzlü, ve eğitim odaklı faaliyetlerle öğrenci merkezli bir egitim modeli uygul...

Özel Bağcılar Benim Dünyam Anaokulu Özel Okul
Özel Bağcılar Benim Dünyam Anaokulu

Okul bir aile ortamı oluşturmuş şirin bir yer. Oğlumla da güzel ilgileniyorlar. Çok kolay uyum sağladık emekleri büyük....

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum