fb

İlkokul Öğrencileri İçin Matematik Etkinlikleri

Görüntülenme Sayısı: 460

İlkokul öğrencileri 1. sınıftan başlayarak her geçen sene matematiğin farklı bir alanında bilgi sahibi olmaktadırlar. Bu süreçte okulda verilen eğitimin yanında, ebeveynlerin göstereceği çaba da çok önemlidir. Günlük hayatı içerisinde matematiği kullanma şansı bulacak olan çocuklar, bu dersi sadece ders olarak görmekten çıkacak ve işine yarayan bir olgu olarak bakacaktır. Bu durumda, çocukların matematiğe olan ilgi ve merakını arttıracaktır. Çocuğunuz için günlük hayatta matematiği eğlenceli kullanabilmeniz adına neler yapabileceğiniz bu makalede.

Çarpmayı Anlamlı Kılmak

Öğrencilerin çarpım tablosunu yalnızca öğrenmesi değil, aynı zamanda ona hakim olması ve etkili kullanabiliyor olması gerekir. Bu noktada da sizlere yardımcı olacak yol: 24 gibi birçok sayıya eşit bölünebilen bir sayı seçebilir, çocuğunuza hangi sayıların 24 ile eşit bölünebileceğini sorabilirsiniz.

Kesir Problemleri

Yemek sırasında çocuğunuzdan o an masada olan bir yemeği 3 veya 4 eşit parçaya kesmesini isteyebilirsiniz. Bu işlem kesirlerin bir bütünün parçaları olduğunu anlamalarına yardımcı olacaktır. Daha sonra benzer işlemi bir portakal ile deneyebilirsiniz. 4 kişi 2 portakalı eşit olarak paylaşmak isterse bir kişiye ne kadar portakal düşer? Bu soru çocuğunuzun bölünme ile kesir arasındaki bağlantıyı kurmasını sağlayacaktır.

Spor İle Matematik

Çocuğunuz sporu çok seviyorsa, en sevdiği spor dalı ile ilgili kapsamlı bir websitesi bulabilir, daha sonra 4 işleme odaklanarak matematik becerisini geliştirmesine destek olabilirsiniz. Örneğin; Bu takım diğer takımdan kaç puan önde? Lider olan takım ile sonunca takımın puanları toplamı kaçtır?

Markette Matematik

Marketler çocukların sevdiği mekanlar arasındadır. Bu alanlarda çocuklarınızla matematiklerini geliştirecek eğlenceli işlemler yapabilirsiniz. Örneğin; tanesi 3 TL'den 6 tane makarna almam için ne kadar paramın olması gerekiyor? 15 TL ile kaç makarna alabilirim?

Ölçme Becerileri

Bir şeyleri ölçmek, sayıları karşılaştırmak ve analiz etmek üçüncü sınıftan itibaren öğrenilen becerilerdir. Bu noktada çocuklarınıza gerçek yaşam pratikleri kazandırabilirsiniz. Çocuğunuza bir mezura vererek ailedeki herkesin boyunu ölçmesini isteyebilirsiniz. Ardından bu sayılardan bir grafik çizmesini isteyebilir ve grafiği okuyarak kimin en uzun olduğunu söylemesini talep edebilirsiniz.

Okuma Tablosu

Okumak çocuğunuzun en sevdiği aktiviteyse, her gün kaç sayfa okuduğunu gösteren bir tablo yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Daha sonra verileri birlikte analiz edebilirsiniz. Böylelikle; çocuğunuz en çok hangi gün kitap okuduğunu ve gelecek hafta kaç sayfa okuyacağı üzerine tahminde bulunabilir.

Alan Ölçümü

İki boyutlu bir şeklin alanının nasıl hesaplanacağını öğrenmek dördüncü sınıf becerisidir. Bu noktada metreyi çocuklarıza vererek çocuğunuzdan ev eşyalarından hangisinin en büyük alana sahip olduğunu bulmasını isteyebilirsiniz. Örneğin; TV ekranı, masa, banyo zemini ve yataklar.

Bu makale Umut Arslan tarafından 07 Mayıs 2020 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Bir Dünya Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Bir Dünya Koleji İlkokulu

Samimiyetleri kaliteli eğitimi, eğitimci kurucuları ve çocuğumda gördüğüm gelişim doğrultusunda harika bir okul.

Özel Adakent Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Adakent Koleji İlkokulu

ilkokul için çok tecrübeli bir öğretmenleri var. Muhsin bey çocuklara hem özveri gösteriyor hemde çocukları çok sevdiğin...

Özel UNiK International İlkokulu Özel Okul
Özel UNiK International İlkokulu

Mevcut eğitim sisteminin dışında idealize edilmiş bir sistem uygulanıyor. Çocuğu esas özne yaparak onun tecrübelerinden...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum