fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

İlkokul Araştırması Yaparken (İkinci Bölüm)

Görüntülenme Sayısı: 8416

Çocuğunuz seneye 1. sınıfa başlayacaksa şimdiden okul arayışına girmiş olmalısınız. Özel mi devlet mi kararı verildikten sonra telaşla okullar aranmaya başlamıştır. Okul arayışında beklentilerinize yönelik olarak aklınızda yüzlerce soru vardır. Biraz araştırma yaptıktan sonra elinizde aşağı yukarı bir liste oluşur. İşte bu yazımız tam da bu araştırma noktasıyla ilgili. Okullarla ilgili araştırma nasıl yapılır? Doğru kaynaklara ne şekilde ulaşılır?

İlkokul Araştırması Yaparken Dikkatli Olun (İkinci Bölüm)

En önemli süreç; Okullarla ilgili bilgi toplama süreci

Okullarla ilgili duyduklarınıza kaynaklarını doğrulamadan inanmamanızda fayda var. Bazı okulların bu duyumların efsaneleşmesi sonucu hak etmedikleri bir şöhretleri olduğunuz biliyoruz. Bunun tam aksi olarak da hiç duymadığınız bir okul tamamen sizin beklentilerinizi karşılayan ve değişime uygun bir öğretim modeli uyguluyor olabilir.

Peki doğru ve güvenilir bilgiye nasıl ulaşacağız?

Öncelikle beklentilerinizi belirlemeniz gerekiyor. Beklentiniz akademik başarı odaklı bir okul ise değişen öğretim yöntemlerini uygulayan ve oyun ağırlıklı program izleyen bir okul hakkında ne kadar olumlu yorum yapılırsa yapılsın sizin beklentinizi karşılamayacağı için “size uygun”, “sizin için doğru bir okul” olmayabilir. Burada tırnak içinde olan cümlelere dikkat edelim. Sizin için doğru olmayan ya da size uygun olmayan bir okul çocuğunuz için doğru bir okul olabilir. Bunu unutmamakta fayda var. Bu nedenle sizin beklentilerinizle çocuğunuzun mutluluğunun çakışıyor olması gerekir. Biz mutluluğun her daim önceliğine inanıyoruz ve biliyoruz ki mutluluk başarı getirir. Bir ilkokul için “dışarıda fiziksel etkinliklere çok fazla zaman ayırıyorlar sınıf içinde çok az bulunuyorlar.” yorumu eğer kaynak doğruysa bana göre okulla ilgili şahane bir veri olabiliyorken arkadaşıma göre “ o okulda ders falan yapılmıyormuş çocuk dışarıda ne öğrenecek” verisi olabilir. Bu durumda bahsettiğimiz okul benim listemin ilk sırasına çıkarken arkadaşımın listesinden silinebilir.

İlkokul Araştırması Yaparken Dikkatli Olun (İkinci Bölüm)-2

En Doğru Yorum Eski Velilerdir

Beklentilerinizi net olarak belirledikten sonra bilgi toplama sürecine sağlıklı bir şekilde geçebilirsiniz. En doğru bilgi kaynağı elbette o okulu deneyimlemiş velilerin yorumlarıdır. Bir okulun bünyesindeki tüm velileri memnun etmesi mümkün değildir bunu da göz ardı etmeden yorumları değerlendirmek gerekir. Eğer bir okulla ilgili 100 olumlu 2 tane de olumsuz yorum varsa bu 2 olumsuz yorumun içeriği oldukça önemlidir. Yorumlarda okulun öğrencisine dair hakaret, ayrımcılık, şiddet, onur kırıcı cezalar ve bunun gibi çocuğu ruhsal olarak olumsuz etkileyecek yorumlar var ise okula görüşmeye gittiğinizde bunu mutlaka araştırmalısınız. Fakat bu 2 olumsuz yorum çocuğa hiçbir şekilde zarar verici tutum ve davranış içermiyor, okul yönetimi ya da okula dair bambaşka durumlara dair ise diğer 98 olumlu yoruma güvenip okulunuza listenizde bir artı verebilirsiniz.

İlkokul Araştırması Yaparken Dikkatli Olun (İkinci Bölüm)-3

Tanıtım Günlerine Katılın

Size diğer bir tavsiyemiz okulların tanıtım günlerine katılmanız. Hemen hemen her okul artık tanıtım günleri düzenliyor. Bu tanıtım günlerinde okulun eğitim sistemini birebir okulun ekibinden dinliyor, eğitim kadrosunu öğreniyorsunuz. Tanıtım günlerinde eğitim sistemine, kadrosuna ve öğrenci yaklaşımına güvenen okulların oldukça kendilerinden emin ve “eğitimci” olduklarını görebilirsiniz. Öyle ki bazı okullarda sizin aklınızın köşesinden geçmeyen soruları bile sistemlerini anlatırken yanıtladıklarına şahit olabilirsiniz. Çocuğu bir ticari nesne olarak değil her şeyden önce bir “çocuk” olarak değerlendirip, tüm söylemlerinde bunu belirten okullara rahatlıkla bir artı daha ekleyebilirsiniz listede.

Tanıtım Günlerini Avantaja Çevirin

Tanıtım günlerinin bir diğer avantajı da sizin gibi okul arayışında olan anne-babalarla tanışıp fikir alışverişinde bulunmanızı sağlamasıdır. Okullarla ilgili karşılıklı bilgi paylaşımı da ayrı bir deneyim olabilir ve listenizde yer almayan bir okulu diğer velilerden öğrenebilirsiniz.

Son olarak henüz okullar kapanmamışken düşündüğünüz okulu okul saatleri içerisinde ziyaret etmeniz. Okulu birebir yaşıyorken deneyimlenmeniz oldukça ciddi bir veri olacaktır.

Bu yazı ilginizi çekebilir; İlkokul Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler (Üçüncü Bölüm)

Önceki yazımızı okudunuz mu? İlkokul Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler (Birinci Bölüm)

Bu makale Esin Acartürk tarafından 11 Nisan 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
İlkokul Araştırması Yaparken (Üçüncü Bölüm) İlkokul araştırması yaparken birçok şeyi hallettiniz. Peki okula kayıt yaptırmaya gittiğinizde hangi sorularla çocuğunuz için ideal ilkokulu keşfedersiniz?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Acıbadem İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Acıbadem İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu

Fiziksel imkanları dört dörtlük olan bir okul. Güvenli, sınıflar donanımlı ve ısınma problemi olmuyor. Eğitiminde de gay...

Özel Çekmeköy Sevinç Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Çekmeköy Sevinç Koleji İlkokulu

Kızım 1.Sınıftan beri burda okuyor Şu an 6.Sınıfa geçti.Çok memnunuz.Akademik anlamda gelişimine çok katkısı oldu.Bütün...

Özel Ankara Meltem Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ankara Meltem Koleji İlkokulu

On numara beş yıldız bir okul 3 tane çoğum var okuyan Öğretmen kadrosu olsun idare olsun tamamen işinin ehli insanlar he...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum