fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

Okul Ararken Cevaplanması Gereken 10 Soru

Görüntülenme Sayısı: 17181

Okul arayışları son sürat ilerlerken de cevaplandırmanız gereken 10 soruyu sizler için biraya getirdik. Bu soruları cevapladığınızda aradığınız okul büyük ihtimal ideal okulunuzu bulmanızı sağlayacaktır.

Okul Ararken Cevaplanması Gereken 10 Soru

1. Çocuğum okula hazır mı?

Ne kadar iyi bir öğretmen bulup, koşulları olağanüstü kalitede nitelikli bir okul bulursanız bulun bir çocuk ilkokula başlamadan önce buna hazır olmalıdır. Bu hazır oluş durumu sadece zihinsel değil aynı zamanda duygusal olarak da karşılanmalıdır. Buna okul olgunluğu denmektedir.

Çocuğum 1. Sınıfa Hazır mı?

2. Özel bir ilkokul mu Devlet İlkokulu mu?

Bu kararı; bütçeniz, çocuğunuzun öncelikleri ve sizin beklentileriniz doğrusunda vermeniz en ideali.

Devlet Okulu mu Özel Okul mu?

3. Öğretmen mi yoksa okul mu?

İlkokul 1. Sınıf, eğitim hayatında ilk ve en önemli basamak. Bunu da binalar ve sistemlerden çok iyi bir ilkokul öğretmeni diye cevaplayabiliriz.

İlkokulda Okul mu Öğretmen mi?

4. Sınıf mevcutları ideal sayıda mı?

İdeal sınıf mevcudu maksimum 30 kişi olmalı. 30 kişiden fazla olan sınıflarda öğretmenin performansı ister istemez düşecektir. Bu da sınıf başarısını etkileyecektir.

Okul Ararken Cevaplanması Gereken 10 Soru -1

5. Çocuğumla ilgili sağlıklı ve doğru bilgi edinebilecek miyim?

Bazı özel okulların ticari kaygıları çok yüksek olmakta ve aileyle ilişkilerin bozulacağını düşünerek çocuğu olduğundan daha başarılı, daha olumlu davranışlara sahip gösterebilmektedirler. Bu zihniyetteki ticari kurumlardan uzak durmakta fayda var.

6. Seçeceğim okul çocuğumun yetenekleri ve potansiyelini ortaya çıkarabilecek mi?

Bir çocuğun potansiyelini ortaya çıkarabilmek, çocukla çalışan eğitimcilerin deneyimi ve öğretim sisteminin özgürlüğüyle alakalıdır. Çeşitli öğrenme tiplerini bilen deneyimli bir öğretmen öğrencisini erken yaşta mutlu olacağı alana yönlendirebilir.

7. Çocuğumun zorlandığı alanlarda okul yönlendirme yapıp destek olacak mı?

Bazı özel okullar kayıt öncesi sistemlerinin ne kadar başarılı olduğundan bahsedip, çocuk başarısız olduğunda topu veliye atabilmektedirler. Her sistemde çocukların başarısız olma ihtimalleri var bu tartışılmaz fakat çocuk başarısız olduğunda bu tek taraflı bir sonuç değildir. Bu başarısızlığın altında yatan nedenler nelerdir? Çocuğun sisteme adaptasyonunda bir problem mi oluşmuştur? Evde çalışma teknikleri mi yanlıştır? Bu ve bunun gibi birçok soruya cevap verilmesi gerekmekte bu da ancak okul ve ailenin bir arada çalışmasıyla mümkündür. “Bu çocuk başarısız oldu, hemen özel ders aldırın.” bir çözüm değildir. Çözüm  çocuğun başarısızlığının altında yatan nedenleri araştırıp o nedenlere müdahale etmektir.

Okul Ararken Cevaplanması Gereken 10 Soru -2

8. Seçeceğim okuldan mezunların başarı oranı nedir?

Seçeceğiniz ilkokulun mezunları çoğunlukla hangi okullara devam etmiş öğrenmeniz önemli. Gittikleri okullardaki başarıları genel olarak nedir? Şu andaki sisteme göre gittikleri ortaokulların teog başarıları sizin için bir kriter olabilir.

9. Seçeceğim okulun eğitimci kadrosu (kadro istikrarı) o okulda kaç senedir çalışıyor?

Bir okulun kadro istikrarı o okulun okul kültürüyle doğru orantılıdır. Okul her sene farklı öğretmenlerle sözleşme yapıyor ve kadrosunu yeniliyorsa bu çocuğunuzun bir sene sonra öğretmen değiştirme ihtimali çok yüksek demektir. Bu da özellikle ilkokul döneminde tavsiye edilen bir değişiklik değildir.

10. Okulun eğitimcilerini sürekli olarak hizmet-içi eğitimlerle destekliyor mu?

Okulun eğitimcilerini  maddi-manevi ve mesleki açıdan tatmin etmesi önemli. Bu üç ayağında bir arada bulunduğu okullarda çalışan öğretmenlerin başarı yüzdeleri oldukça yüksektir. Ancak özel bir ilkokul; en iyi ve farklı özel okul olduğu iddiasıyla yola çıkıp, öğretmenlerine sadece devletin sunduğu maddi imkanları sağlıyor, karşılığında da haftada 40 saat hizmet bekliyor, bunun üzerinde hafta sonları zorunlu olarak hizmet-içi eğitime gelmelerini istiyorsa o okul hangi sistemi uyguluyor olursa olsun kalıcı bir başarı sağlayamaz.

Okul Ararken Cevaplanması Gereken 10 Soru -3
Bu makale Esin Acartürk tarafından 01 Haziran 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Özel Okul mu Devlet Okulu mu? Çocuğunuzu okula verirken özel mi yoksa devlet mi karar veremiyor musunuz? Bu kararı verirken ne yapmanız gerektiği makalemizde sizlerle...
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Sancaktepe Nazmi Arıkan Fen Bilimleri İlkokulu Özel Okul
Özel Sancaktepe Nazmi Arıkan Fen Bilimleri İlkokulu

Pandemi dönemini verimli bir şekilde geçirdik. Eğitim kadrosu özverili.Kayıt yaptırdık.Sadece okul bahçesi biraz küçük....

Özel Dolmabahçe Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Dolmabahçe Okulları İlkokulu

Kızımı Dolmabahçe havaçılık lisesine yazdırdık oğlumda 3.sınıfa başladı çok memnunuz iyi bir tercih yaptıkğımıza inanıyo...

Özel Çamlıca İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Çamlıca İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji İlkokulu

İstanbul gibi bir şehirde nadir bulunacak yeşillikler içinde bir kampüse sahip başka da bir artısı yok. Eğitim açısından...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum