fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

İlkokul Araştırması Yaparken (Dördüncü Bölüm)

Görüntülenme Sayısı: 2650

İlkokul seçerken bir okulun olmazsa olmaz 5 kriteri

İlkokul Araştırması Yaparken Dikkatli Olun-1

Profesyonel Kadro

Okul kadrosu deyince ilk akla gelen öğretmenlerdir. Öğretmenlerin profesyonel olmasını beklerken diğer çalışanları göz ardı etmemek gerekir ki bunların başında okulun yönetim kadrosu gelmektedir. Okul yönetimi, Okul Rehberlik ve Psikolojik Danışma Birimi, Okul Ölçme Değerlendirme Birimi, Okul Program Geliştirme Uzmanı, Okul Hizmetlileri bunların hepsi bir bütün olarak ele alınmalıdır. Tüm kadronun profesyonel, düzenli hizmet içi eğitim alarak kendini geliştirmiş, vizyon sahibi ve çocuklarla çalışmaya uygun olması gerekmektedir.

İlkokul Araştırması Yaparken Dikkatli Olun-2

Öğretim Anlayışı

Ne kadar farklılık yapılırsa yapılsın elbette MEB’in müfredatına uygun ve uyarlanmış bir program uygulanacaktır. Ancak bu uyarlamayı o kadar çocuğa uygun hale getiren okullar var ki ayakta alkışlamamak mümkün değil. Öğretim anlayışı artık değişiyor. Değişen dünyaya ayak uydurabilen ve gereksiz bilgi yükünden kurtulmuş anlayışlar yerini alıyor.

İlkokul Araştırması Yaparken Dikkatli Olun-3

Teknoloji Kullanımı

Teknolojiden kaçmamız mümkün değil. Teknolojiyi maksimum fayda sağlayacak şekilde kullanmamız önemli. Eğitim araç gereçleri de gelişen teknolojiden oldukça olumlu şekilde faydalanıyorlar. Öğrenciler için geliştirilmiş portallar, yazılımlar, sınıf içerisinde kullanılacak teknolojik ders donanımlarının hepsi zamandan tasarruf ederek daha nitelikli öğrenme gerçekleştiriyor. Sınırsız kaynağa ulaşma da bunların başında geliyor. Teknoloji kullanımı iyi yöneten okullar da bir adım önde olmayı hak ediyorlar.

İlkokul Araştırması Yaparken Dikkatli Olun-4

Oyun Alanları

Bir ilkokuldan bahsediyorsak eğer o okulun oyun alanı yok ise listenize bir soru işareti koymanızı tavsiye ederiz. Oyun çocuğun en önemli ve birincil ihtiyacı. Olmazsa olmazı. “Okulda dersini yapsın okuldan sonra oynar” artık köhnemiş bir mantık. Çocuk oyun çağında oyun oynamalı. Bunun için okullar çocuğa oyun alanı yaratmalı ve oyun için fırsat tanımalı. Çocukken sokaklarda oynadığımız oyunlar neden aklımızdan çıkmaz bir düşünün. Oyunun yerini başka hiçbir etkinlikle dolduramazsınız. Oyun çağındaki bir çocuğu da saatlerce oturtamazsınız. Oyunu ciddiye alan ve bu işe mesai harcayan okullara kocaman bir yıldız!

İlkokul Araştırması Yaparken Dikkatli Olun-5

Çevre Duyarlılığı

Çocuğunuzun bir bitkinin büyümesini 4-5 aşamalı resimden görerek öğrenmesini mi isterseniz yoksa eli yüzü toprak içinde bir tohumu ekip, onu sulayıp büyümesine tanık olarak öğrenmesini mi? Atık bilinci, enerji tasarrufu, iklim değişikliği bunlarla ilgili sosyal çalışmalara katılarak bir yaşam tarzı oluşturmasını istemez misiniz? O zaman bir okulun olmazsa olmazına çevre duyarlılığı ve çevre projelerini hemen eklemekte fayda

Birinci bölümü okudunuz mu? İlkokul Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler (Birinci Bölüm)

İkinci bölümü okudunuz mu? İlkokul Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler (İkinci Bölüm)

Üçüncü bölümü okudunuz mu? İlkokul Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler (Üçüncü Bölüm)

Bu makale Esin Acartürk tarafından 14 Temmuz 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
Çocuğunuza Çaresizlikten Söylenen 5 Söz Her an anne babanın yaşadığı sorunların başında çocuğundan beklemediğiniz anda yapılan bir hareket sonrası çaresizlikten söylenen sözler gelir.
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Ankara Meltem Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Ankara Meltem Koleji İlkokulu

On numara beş yıldız bir okul 3 tane çoğum var okuyan Öğretmen kadrosu olsun idare olsun tamamen işinin ehli insanlar he...

Özel Üsküdar PEK Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Üsküdar PEK Okulları İlkokulu

Çocuklarımı güvenle her gün bu okula bırakıyorum.

Özel Yenibosna Final Okulları İlkokulu Özel Okul
Özel Yenibosna Final Okulları İlkokulu

Torunum okulumuzda devam etmektedir.Gelecek yıl için de kaydımızı yenilettik.Ve eğitim sistemindeki gidişattan memnun ka...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum