fb

İlkokullarda Çocuk Kulübü Uygulamaları

Görüntülenme Sayısı: 24259

Özellikle çalışan anne ve babaların tercih ettiği, okul saatini 14.30‘dan 17.00 hatta 17.30’a kadar uzatan ve çocukların evde hafta içi ödev yapma sorununu ortadan kaldıran etüt uygulamaları 2009 yılında devlet ilkokullarından kaldırılmıştı. Etüt uygulamalarının kalkmasının ardından yaşanan sıkıntılar dolayısıyla 2012 yılında MEB yeni bir yönergeyle Çocuk Kulüpleri uygulamasını devreye sokmuştur.

İlkokullarda Çocuk Kulübü Uygulamaları

Çocuk Kulübü Nedir?

Eğitim-öğretim saatinden sonra çocukların yaş ve gelişim özelliklerine uygun olarak ilgi alanlarına yönelik kültürel, sanatsal, sportif ve bilimsel alanlarda eğitimlerinin ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesi için kurulan gruplardır.

Nasıl kurulur? Kayıt Şartları Nelerdir?

Velilerin talepleri doğrultusunda kurulur. En az 10 velinin başvurması halinde çocuk kulübü kurulur. Çocuk kulübü olmayan okullardaki çocuklar istedikleri takdirde başka okulların çocuk kulüplerine kayıt yaptırabilirler. Öğrenci sayısı ilkokullarda en fazla 30’dur.

Kulüpte farklı alanlarda etkinlik yaptırılabilir ancak bir alana ait günlük etkinlik saati 2 saatten fazla olamaz. Etkinlikler en geç 18.30’da bitirilir.

Birden fazla çocuğu kulüpte olan anne-babalardan diğer çocuklar için ücretin yarısı alınır.

Çocuk/öğrencilerin yaş ve gelişimsel durumlarına göre çocuk kulübü etkinliklerinde; bilim olimpiyatları ve proje çalışmaları, güzel sanatlar, beden eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları, geleneksel çocuk oyunları, yabancı dil ile ilkokullarda günlük eğitim ve öğretimi destekleyici çalışmalar yapılır. Ancak,  eğitim ve öğretimi destekleyici çalışmalar günlük 1 (bir) etkinlik saatinden fazla olamaz.

İlkokullarda Çocuk Kulübü Uygulamaları-1

Çocuk kulübü kayıtlarında öncelik çalışan anne-babalara aittir. Daha sonra sırasıyla kayıt önceliği;

  • Okulun diğer öğrencileri,
  • Çocuk kulübü olmayan okullardan gelen çalışan anne-baba çocuklar
  • Çocuk kulübü olmayan okullardan gelen diğer çocuklar

Çok fazla müracaat olması durumunda velilerin huzurunda kura uygulamasına gidilir.

Çocuk Kulüplerinin Yararları:

  • Çalışan anne-babaların çocukları için okul sonrası gerçekten çok büyük sorun olan 2-3 saatlik diliminin çocuğun yer değiştirmeden güvenli ve bildiği bir ortamda verimli bir şekilde geçirmesine olanak sağlar.
  • Çocukları hafta içi ödev yapma yükünden kurtarabilir. (Bu çocuk kulüplerinin uygulanma şekline göre değişkenlik gösterebilir.) Eğer eğitim ve öğretimi destekleyici çalışmalar yapılıyorsa gün içinde öğretilen konuların tekrarı yapılarak pekişmesi ve kalıcılığı sağlanır.
  • Eğer okul sonrası çocuğun evde bakımını üstlenen biri yoksa ve seçenekler arasında etüt merkezi ya da bakıcı vs. varsa maddi anlamda aileyi rahatlatır. Çocuk kulüpleri ücretlidir fakat özel kurumlara göre oldukça makul ücretleri vardır.
  • Çocuğun ilgi ve yeteneklerinin ortaya çıkmasına olanak tanır.
  • Çocuğu sosyalleştirir.
  • Başka öğretmenlerle çalışma fırsatı sağlar.
Bu makale Esin Acartürk tarafından 27 Ocak 2016 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

betül kır

Çalışan aileler için önemli bu konu anladık ama çocuğun okul saatinin aşağı çekilmesi istanbul gibi trafik keşmekeşinin yaşandığı bir şehirde çocuğu yıpratmaz mı eve gitmesi kaç olur??Ki birçok çocuk ikamet ettiği yerde değil...Ayrıca servis saatleri değiştirilerek bu zorunlu hale getirilmiş de oluyor ilkokul birinci sınıftaki bir çocuk bırakın evinde dinlesin

Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
İlkokulun Özel Eğitim Öğrencileriyle Deneyimi Özel eğitim öğrencileri ile nasıl iletişim kurulmalı ? Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yönlendirmeleri nasıl sağlanmalıdır ? Özel eğitim kapsamında öğrencilerin okul ve öğretmen seçimleri nasıl yapılmalıdır ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Bahçeşehir TAC Koleji İlkokulu Vip Özel Okul
Özel Bahçeşehir TAC Koleji İlkokulu Vip

Bölgedeki bir çok okulu gezen Bi anne olarak farkı hemen hissediyorsunuz. Çocuğunuzun mutluluğunu önemseyen kaliteli Bi...

Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı KALEV İlkokulu Özel Okul
Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı KALEV İlkokulu

Branş derslerinde başarılı bir okul ancak fiziksel imkanları da iyi olmasına rağmen sportif derslerde pek etkin değiller...

Özel Şişli Sınav Koleji İlkokulu Özel Okul
Özel Şişli Sınav Koleji İlkokulu

Tüm öğrencilerin yeteneklerini dikkate alarak, akademik mükemmelliği hedef edinmiş olan okulunuzun tüm öğretmen ve yönet...

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum