fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

2-4 Yaş Aralığı Kaba Motor Becerileri Etkinlikleri

Görüntülenme Sayısı: 62332

Kaba motor becerileri, çocuğun motor gelişiminin bir parçası olarak bebeklik dönemi ve erken çocukluk döneminde edinilen becerilerdir. İki yaşına ulaştıklarında neredeyse tüm çocuklar ayağa kalkıp yürür ve koşabilir, merdiven çıkabilir vs.

2-4 Yaş Aralığı Kaba Motor Becerileri Etkinlikleri-1

2-3 Yaş Kaba Motor Gelişimi

Eğer kaba motor ne anlamaya geliyor bilmiyorsanız öncelikle Çocuklarda Kaba Motor Gelişimi makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

  • 2-3 yaşına gelen çocuğunuz koşma, yürüme gibi temel becerileri öğrenmiştir. Sıra bu becerileri dengede kalarak farklı hareketlerde kullanabilmek olacaktır. Bu yaş grubundaki çocuklar tek ayak üzerinde durma denemeleri yapacaktır. Tek ayak üzerinde durmak için daha önce yaptığınız balon ve top oyunlarına yenilerini ekleyebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun kol kaslarını geliştirmesi için de top, balon aracılığıyla farklı etkinlikler yapabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun bacaklarından tutarak kolları üzerinde “el arabası” gibi yürümesini, hatta uzanarak yerden renkli kağıtları toplamasını sağlayabilirsiniz. Bu çalışma pilates topu ile de çok zevkli olabilir.
  • 2-3 yaş kaba motor becerilerinde zıplama oyunları önemli bir yer tutar. Çocuklarda zıplamanın gelişmesi için trambolin keyifli bir kaba motor beceri oyuncağı olabilir. Daha sonra yere çizeceğiniz şekiller ya da çizgiler aracılığı ile ileri doğru zıplama çalışmaları, oynayabileceğiniz oyunlardan olabilir.
  • Tüm bedenini kontrollü kullanabilmek için, evinizin bazı yerlerine yüksek ve alçak olarak ipler germe ve bunların altından üstünden değmeden geçebilme eğlenceli bir oyun olabilir.
  • Bu yaş gurubunda çocuğunuz artık kol ve bacaklarını daha kontrollü kullanmaya başlayacaktır. Öğrendiği birkaç beceriyi sıralı olarak kullanabilmesi için bisiklete binme çok önem taşımaktadır. Bisiklete binen çocuk yardımsız oturma, kalkma, tek ayak üzerinde kısa süreli durabilme, pedal çevirerek basaklarını koordineli hareket ettirme gibi pek çok beceriyi aynı anda gerçekleştirir.
  • Düzgün şekilde yürüyen çocuğunuzun koşma konusunda daha hızlı gelişmesi için ona koşarak oyun oynayacağı alanlar yaratmanız gereklidir. “aslan geliyor kaplan geliyor” gibi kaçıp kovalamalı, hareketli oyunlar oynamak hem çocuğunuzla iletişiminizin güçlenmesine hem de hareket gelişimine faydalı olacaktır.
  • Çocuğunuz artık belli bir yeri hedef alıp, o yere topu atma konusunda deneyim kazanmak isteyecektir. Bu yaş grubunda kaba motor beceri etkinliği basket atma, bowling oynama gibi oyunlar oynayabilir.
2-4 Yaş Aralığı Kaba Motor Becerileri Etkinlikleri-2

3-4 Yaş Kaba Motor Gelişimi

  • 3-4 yaş grubundaki çocuklar topu başının üzerinden ileri doğru atabilir ve tutabilir. Ayrıca belli bir süre kolunu havada tutarak oyunlar oynayabilir. Şekiller öğrenilmeye başlandığı için, şekilleri tanıma ile ilgili çalışmalarda oyunlarda yer alabilir.
  • Çocuğunuz artık kendi başına ileri doğru zıplayabilir, ancak iler doğru tek ayak üzerinde durarak zıplamak ilk başta zor olsa da zamanla alışılacak bir durumdur. Tek ayak üzerinde zıplama oyunları, şekillerle, sayılarla ya da renklerle farklı şekilde düzenlenebilir. Böylece hem kaba motor hem de bilişsel becerileri desteklemiş olursunuz.

Denge, kaba motor becerilerde önemlidir. Yapılan her harekette denge gerekir. Ancak yaşa göre denge egzersizleri zorlaşmaktadır.

Sizler için hazırladığımız Anaokulu ve Kreşler listemize göz atabilirsiniz.

Bu makale Elif Biçer tarafından 19 Ağustos 2022 tarihinde güncellenmiştir.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
İnce Motor Becerileri Gelişimi İnce motor becerileri çocuğunuzun el ve parmaklarındaki küçük kasları yönetebilme becerisidir. Peki 1 ile 5 yaş arası çocuklarda ince motor beceri gelişimi nasıl olmalıdır?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Tuzla Ora Bilim Anaokulu Özel Okul
Özel Tuzla Ora Bilim Anaokulu

Bu kadar ilgili bir okul daha önce görmemiştim. Kadrosu, müdürü, yemekleri ve çocuklara ilgisiyle mükemmel bir okul olmu...

Özel Natürel Anaokulu Özel Okul
Özel Natürel Anaokulu

öğretmenler çok tatlı, ee bu kadar tatlı öğretmenlerin olduğu yerde çocukların mutlu olmaması mümkün mü?

Özel Elit Çocuk Akademisi Anaokulu Özel Okul
Özel Elit Çocuk Akademisi Anaokulu

Kendilerine özgü ve gerçekten doğru eğitim modellerinden yararlanan bir eğitim sistemleri olduğunu düşündüğüm için kayde...

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum