fb
İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Kocaeli Adana

2 Yaş Sendromu

Görüntülenme Sayısı: 3004

2 yaş sendromu kendini en çok öfke krizleri ile gösterir. Genellikle, çocuğunuzun kendi başına yapabileceğini düşündüğü bir görevi yerine getirememesi nedeniyle hayal kırıklığı yaratmasındandır. Bu hayal kırıklığı üzerine, küçük bebekler duygularını ifade etmek için dil becerilerine sahip olmadığı için çoğunlukla öfkeli hale gelirler. Bu durumlar, her çocuğun geçtiği gelişimi için normaldir. Motor ve dil becerileri geliştirildikten sonra 4 yaş civarında azalır.

2-yas-sendromu

Öfke Nöbetlerini Kontrol Etme

Öfke patlamaları, hem ebeveyn hem de çocuğa etki eder. Bir öfke esnasında sakin kalmak ve yanlışlıkla öfkeyi arttıracak davranışlardan kaçınmak önemlidir. Duygularınızı kontrol altında tutun. Duygularınız tırmandıysa çocuğunuzun da öyle olacaktır. Gülmeyin ya da onunla karşı karşıya gelmeyin. Bunun yerine, göz teması olmadan çocuğunuzu görmezden gelin ve sakin olmasını bekleyin. Bu, kötü davranışları pekiştirmemenizi sağlayacaktır. Bu durumdan sonra, güven ve rehberlik sunun. Ona rahat bir tonla konuşın ve ona duyguları yerine kelimeleri kullanarak nasıl ifade edebileceğinizi öğretin. Çocuğunuza sevdiğinizi ikna edin, sonra bir sonraki etkinliğe geçin.

2-yas-sendromu-1

Toplum İçinde Gerçekleşen Öfke Patlamaları

Çocuğunuzu evde ağlatmasına izin vermek başka bir şeydir ancak kamuya açık bir alanda gerçekleştiğinde utanç verici ve kaotiktir. Haftalık işlerinizin ortasında bir öfke nöbeti patladığında, sizi kötü bir ebeveyn demek olmadığını unutmayın. Mağazadaki çoğu insan muhtemelen ebeveyndir, bu yüzden bulunduğunuz durumu anlıyorlar. Önce onunla beraber yürümeye başlayarak araba veya tuvalet gibi sakin bir yere götürerek durumdan uzaklaştıracaktır. Öfke nöbeti duruncaya kadar ona sarılın ve evde yapacağınız gibi yol gösterici olun. Çocuğunuzun taleplerine cevap vermeyin. Uyum sağlayabileceğini biliyor ve bir şeker çubuğu alabileceğini biliyorsa, bir dahaki sefere aynı durumun tekrarlanacağına bahse girebilirsiniz.

2-yas-sendromu-2

Öfke Nöbetlerinin Önlenmesi

Öfke nöbetleri genellikle çocuğunuzun aç, yorgun, sıkıldığı veya bunalmış hissettiğinde gerçekleşir. Çocuğunuzun sözlü olmayan ipuçlarını ve çeşitli durumlara tepkilerini göz önüne alarak bu patlamaları öngörün. Yanınızda atıştırmalıklar taşıyabilirsiniz. Bir yerde vakit geçirmekten ne kadar sürede sıkıldığını gözlemyebilirsiniz. Bu sayede onunla bu anlarda özel olarak ilgilenerek sohbet edebilirsiniz.

2-yas-sendromu-3

Çocuğumu Nasıl Disipline Ederim?

Çocuğunuzun güvende olmasını sağlamak için ona doğru ve yanlış arasındaki farkı öğretmek için disipline ihtiyaç duyulsa da, çocuğunuzun hayatını kontrol edebilmesi de aynı derecede önemlidir. Bunu yapmak için seçeneklerini belirtin: Bugün sarı veya mavi bir kıyafet giyip giymeyeceğini veya atıştırmak için elma mı yoksa kek mi istediğini sorun. Açık uçlu, sınırsız istekte bulunabileceği sorular kaçının - hayal kırıklığına neden olabilirler.

2-yas-sendromu-4

Bağımsızlığını Teşvik Edin

Batı ülkelerinde "Korkunç iki" denen bir dönem olmasına rağmen, bu çocuğunuzun bağımsızlığını geliştirmesi için önemli bir zamandır. Hayatında bu aşamayı olabildiğince olumlu hale getirmeye çalışın. Çocuklarınızın gerçekten çiçek açmasına yardımcı olacak şeyler, çocuğunuza özgürlük vermek ve onları çabalarında desteklemektir. Çocuğunuz hayal kırıklığına uğradığında destek sağlayın ve onun hayal kırıklığı için bir çıkış bulmasına yardımcı olun. Çocuğunuza şimdi onun duygularıyla nasıl baş edeceğini öğretmek, gelecekte onun için çok önemli olacaktır.

Bu makale Furkan Namlı tarafından 05 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır.
Diğer Veliler ile Paylaş!

Bu makaleye henüz bir yorum yapılmamış ilk yorumu yapan sen ol! Yorum Yap
Yorum Yap
Ad Soyad *
E-Posta Adresiniz *
Yorumunuz *
PAYLAŞ
Sonraki Makaleye Göz Atın
3 Yaş Sendromu Çocuklarda 3 yaş sendromu en verimli şekilde nasıl atlatılır ? Anne ve babaların 3 yaş sendromu konusunda izlemesi gereken yol nedir ? Çocuklarda 3 yaş sendromunun belirtileri ve çözümü nedir ?
İstanbul Bölgesinde Yorumlanan Bazı Okullar
Özel Küçükyalı Tekden Koleji Anaokulu Özel Okul
Özel Küçükyalı Tekden Koleji Anaokulu

Okulumuzu desteklerinden ve sürekli anketler ile irtibat halinde oldukları için çok memnunuz

Özel 5 Renk Anaokulu Özel Okul
Özel 5 Renk Anaokulu

Çocuğumda konuşma problemi vardı. Doktor tavsiyesi ile bir anaokulu arayışına girdim. Güleryüzlü kadrosuyla Pedagog dest...

Özel Paşabahçe Minik Bilginler Anaokulu Özel Okul
Özel Paşabahçe Minik Bilginler Anaokulu

Muhteşemsiniz emeğinize sağlık ben çok memnunum keşke geçen yıl da size verseydin oğlumu

Üye Girişi

Şifremi Unuttum

veya

Facebook İle Giriş Yap Üye Ol | Kurumsal Giriş

Üye Ol

veya

Facebook İle Üye Ol Üye Girişi | Okul Kayıt | Şifremi Unuttum